Kapitális hiba azt gondolni, hogy Budapesten kívül nincs máshol élet Pest megyében. A kivételeknek járó tiszteletadás mellett meg kell említenünk, rengeteg olyan fővárosi akad, aki bejárta már egész Európát, de saját megyéjét egyáltalán nem ismeri. Pedig itt is akad megtekintésre érdemes hely jószerivel.
Több idő eljutni a Nyugati pályaudvarról Békásmegyerre tömegközlekedéssel, mint vonattal elutazni Verőcére. A Duna menti ékszerdoboz a hazai beatzene szülőfaluja. 1965-ben a helyi Expressz ifjúsági táborban zenélt ugyanis három hónapot az Illés zenekar, Bródy és Szörényi itt írták meg első közös dalaikat. Több filmet is forgattak a verőcei szabadstrandon, nem is csoda, hiszen partbeépítése, melyet Ybl Miklós tervezett, a legmenőbb mediterrán városokéval vetekszik. A héten összesen három-négy órát nem sütött a nap, pechünkre mi pont ebben az időintervallumban látogattuk meg a strandot. Pancsolás nélkül sem unatkoztunk, a Dunára néző presszóban kellemes beszélgetéseket folytattunk a helyiekkel, szurkoltunk a vadonatúj strandröpipályán játszó családnak, kavicsokat gyűjtöttünk – mert hogy ezen a partszakaszon rejtőzködnek az ország legszínesebb darabjai.
A község domboldalán, patinás villában találjuk a Gorka múzeumot. Az Európában is hírnevet és elismerést szerzett, az önálló kerámiaműfajt megteremtő, keleti és ősi gyökerekből inspirálódó Gorka Géza keramikus haláláig alkotott itt. Az ő, és a szintén keramikusként karriert építő lánya, Gorka Lívia műveit tekinthetjük meg a kiállítóhelyen. Nagy sürgés-forgás volt a villa kertjében ottjártunkkor, a szorgoskodók épp kemencét építettek a Gorka Tűz Fesztiválra, melyre augusztus kilencedikén kerül sor. Az esemény igen különlegesnek ígérkezik: a napközben a neves képzőművészek által készített alkotásokat, totemeket, ikonokat este a Dunára bocsátják és begyújtják. A parton megépített víziszínpadon a performanszok közben koncertek, előadások is szórakoztatják az odalátogatókat.
Verőcéről komppal indultunk Visegrádra, szerencsénkre akadt pár perc szabadidőnk az indulás előtt, így letesztelhettük a helyi büfé legendás hekkjét is. Jelentjük, a halételt istenítő ódák százszázalékos igazságtartalommal rendelkeznek. Az alig pár perces kompút után gyermeki izgatottsággal másztunk fel a Nagyvillám-kilátó mellett üzemelő nyáribob-pályához. Mivel a járgányokra plexi ablak is szerelhető, az eső miatt sem kell kényszerpihenőt tartanunk a siklás közepette. Akinek még a hétszáz méter hosszú, tizenegy szerpentinkanyarral megbolondított bobpálya sem elég vagány, mindenképpen próbálja ki a szomszédos extrémsport-komplexumot. Itt egy drótkötélpályán, a fák lombjai között csúszkálhatunk. Az élmény nemcsak egy jókora adrenalinbombával dob fel minket, hanem a lenyűgöző, a Dunakanyarra és a Fellegvárra táruló panorámában is gyönyörködhetünk. A nyugodtabb időtöltést kedvelők a Mogyoróhegyen túrázhatnak, kirándulásukat pedig a Makovecz Imre által tervezett hegyteteji étteremben koronázhatják meg.
Visegrádról Kiskovácsiba indultunk tovább. Innen közelítettük meg a misztikus Holdvilág-árkot. A mondák szerint az erdei kirándulóövezet ősi temetkezési hely volt, sőt, sokan úgy tartják, Árpád fejedelmet is itt temették el. Erre utaló jeleket mi, hiába kerestünk, nem találtunk, ám kellemesen elfáradtunk a kutatás közben. A vadregényes túraútvonalat tíz évvel ezelőtti nagy esőzések formálták át, egy-egy szakaszon a folyómederben sétáltunk. A kitartó túrázók eljuthatnak a Meteor-létráig, melynek neve talán többet sejtet, mint ahogyan az valójában kinéz. Ha felmászunk a tűzlépcsőre hasonlító szerkezeten, egy hídhoz jutunk. Aki nem szeret mászni, az is találkozhat hidakkal, sőt egy forrással is. Nem tudtuk megfejteni, hogy kik és miért helyeztek el itt vágott virágokat, a megválaszolatlan kérdés által hagyott űrt a kiváló minőségű forrásvíz feledtette velünk.
„Anyámmal élek, Babettával járok, macskám van és ne legyek kemény?” Akinek ismerősen cseng ez az aranyköpés, feltétlenül iktasson be egy pihenőt a tinnyei Garancsi-tó partján. Itt forgatták a fiatalok által állandóan idézett Üvegtigris- trilógiát. A hely különlegessége, hogy a filmbeli büfé továbbra is ezen a helyen üzemel. Persze már nem a főhős Lali szolgálja ki az éhes és szomjas szájakat, de talán nem is baj, hiszen a büfét üzemeltető hölgy összehasonlíthatatlanul kedvesebb a filmbeli Lali karakterénél. A büfé melletti szabad területen még egy hangulatos esketőhely is áll. Egyetlen dolgot sajnáltunk: nem mártózhattunk meg a Garancsi-tóban. Bánatunkat a parton tett körséta feledtette, hiszen a környéken gyönyörű madár- és lepkekolónia él.
Ha Tinnyétől Budapest felé indulunk, ne hagyjuk ki a Zsámbék mellett elterülő Földi Telepítésű Magyar Légvédelmi Fegyvernem Múzeumot. Az egykori szovjet rakétabázison az azóta nyugdíjba vonult rakéták, légvédelmi fényszórók, lánctalpas vontatók, lokátorkocsik és golyószórók között sétálgattunk. A rakétáktól tisztes távolságot tartottunk, de egy-egy nyitott ajtajú lokátorba azért még mi is be mertünk kukucskálni. A véderőmű területén működik a híres Zsámbéki Színházi Bázis is. Az elhagyatott betoncsarnokokban kortárs performanszok, színházi előadások kapnak helyet. Szerencsénkre épp próba volt, mikor arra sétáltunk. A színészek a helyszínen felállított, az egykori Csemege Julius Meinlek logójával ellátott büfében engedték ki a fáradt gőzt.
Pest megyei túránkat abszolút sikerként könyveltük el. Sikerült bebizonyítanunk, hogy csodálatos napot lehet eltölteni egy Budapestet körülölelő, de a várost nem érintő hurok megtételével is.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!