Menő holland sokszínűség. - A debreceni MODEM-ben múlt héten pénteken nyílt Erwin Olaf-fotókiállítást és a Szépművészeti Múzeumban ezen a héten pénteken nyíló Rembrandt és a Holland Arany Évszázad Festészete kiállítást (több mint 170 festménnyel, köztük 3 Vermeer- és 20 Rembrandt-képpel) ajánlja a VH olvasói figyelmébe Gajus Scheltema holland nagykövet, akivel a jelenleg is folyó DACS – Hollandia, királyság! nevet viselő fesztivál kapcsán beszélgettünk.
„Szeretnénk, ha a művészet párbeszédet nyitna a művészek, az emberek és az országok között, ami alatt az egymásra figyelést, kölcsönös elfogadást, elismerést és az egymástól tanulást értjük. A Rembrandt-kiállításban megjelenik a XVII. századi világ kísérletező szelleme, kíváncsisága, toleranciája. A modern holland dizájnban pedig felfedezhetik a hollandok konceptuális, egyben gyakorlatias és újító szellemiségét” – mondta lapunknak a nagykövet, aki maga is fontos szerepet vállal a kulturális párbeszéd megteremtésében. – „A művészet – különösen a modern művészet – célja, hogy érzelmeket váltson ki és vitákat generáljon. Mi, hollandok szeretünk provokálni, vitázni, nem csupán a vita kedvéért, hanem hogy megkérdőjelezzük a bevett értékeket, és új megközelítéseket keressünk. Úgy gondoljuk, ebben menők vagyunk, de erről is lehet velünk vitázni!”
A fesztivál Hollandia sokszínűségét, a múltját és a jövőjét, vizuális és előadó-művészetét, a klasszikust és a provokatívat egyszerre hozza el Magyarországra, részben magyar kezdeményezésre, és számos magyar alkotóval együttműködve.
A nagykövetet arról is kérdeztük, vajon szokásához híven biciklivel megy-e el a fesztiválra: „a budai hegyekben lakom, ahonnan könnyebb legurulni, mint feltekerni, de azért néha találkozhatnak velem Pesten is. Biciklizve nőttem fel. Örömmel tapasztalom, hogy lassan az itteni autósok is kezdenek megszokni bennünket.”
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!