A nyolcadik templom. Bálint Endre művészete, Magyar Nemzeti Galéria - a kiállítás május 11-ig megtekinthető.
Kereken egy évszázada, hogy megszületett a múlt század egyik legsokoldalúbb, legtitokzatosabb magyar képzőművésze.
Bálint Endre több száz darabból álló életművét 1984 óta nem láthatta a nagyérdemű, most a Magyar Nemzeti Galéria gyűjtötte össze a festő alkotásait, személyes tárgyait, kortársai, barátai és mesterei műveit. Szentendre nyolcadik temploma – maga Bálint Endre és életműve.
A festő bár Budapesten született, művészete bölcsőjének a Dunakanyar egyik legszebb városát tekinti. Sodorhatta akármerre az élet, a festők városát soha nem feledte, halála előtt is e településnek ajánlotta fel művészetét.
Több mint háromszáz kiállított alkotáson, személyes tárgyon keresztül ismerhetjük meg a művész életútját – korai munkáitól kezdve. Az útkeresés, a sajátos stílusjegyek kialakításában nagy hatással voltak rá Picasso és Braque mellett a magyar mesterek is: Czóbel Béla és Vajda Lajos.
De nem csak a művészek, a történelem is alakította a ma már oly’ sajátos Bálint-szótárat. Az ötvenes években egyre inkább elmélyült a szürrealizmusban. A forradalom után Párizsba költözött, ahonnan öt évvel később már új témákkal, motívumokkal tért haza. Itthon a tárgyak felé fordult: amiben más csak használhatatlan eszközt, szemetet látott, Bálint élettel töltötte meg. A kanyargós életutat, különös művészeti korszakokat átfogóan, kortársai alkotásaival kiegészítve, párizsi padlásszobájának rekonstrukciójával, életének különböző dokumentumain, fotóin keresztül ismerhetjük meg.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!