Kiszivárogtak az amerikai The Voice tehetségkutató versenyzőkkel kötött szerződésének pontjai. - Ezek alapján lealacsonyító módon bántak a versenyzőkkel és manipulálták a műsort. - Itthon is hasonló lehet a helyzet az ilyen típusú adásokban, de a szereplők nem mernek beszélni. - Azért páran meséltek nekünk.

 
Illusztráció

Botrányt és hatalmas csalódást okozott az amerikai The Voice tehetségkutató műsor e héten nyilvánosságra került, a versenyzőkkel kötött szerződése. A New York Daily News által megszerzett, 32 oldalas dokumentum szabad kezet biztosít a jogtulajdonos NBC csatornának, hogy műsor közben is megváltoztassa az állítólagos valóságshow szabályait, például bármikor kirúghasson egy versenyzőt, még akkor is, ha a nézők szavazataikkal versenyben tartják. A játékosokat orvosi vagy pszichológiai vizsgálatra kötelezhetik, és ennek eredményét nyilvánosságra hozhatják, ráadásul szerződésszegésért százezertől egymillió dollárig perelhetik a versenyzőket, akik nem élhetnek jogorvoslattal. Az énekesek szó szerint beleegyeznek abba, hogy a műsorban „lealacsonyító, becsmérlő, megalázó, vagy akár hamis fényben mutassák be, nyilvánosan nevetségessé tegyék, megszégyenítsék őket”. Az NBC szóvivője tagadja, hogy bármikor is manipulálták volna a műsort. Egy jogász szerint az okosan megírt szerződés védi a csatornát a korábban is előfordult tehetségkutatós botrányoktól, a durva fogalmazás pedig jellemző a mai tévés szerződésekre.

Próbáltuk megtudni, mi az itthoni gyakorlat, hogy vajon hasonló szerződésekkel dolgoznak-e a tehetségkutatókat rendező nagy kereskedelmi csatornák, lapzártánkig nem kaptunk választ a műsorok producereitől. Megkerestünk több egykori versenyzőt is, de alig mert valaki nyilatkozni.

Az egyik ilyen műsor egykori versenyzője szerint nálunk is hasonló a gyakorlat, mint Amerikában. „Háttérsztori kellett mindenkinek, akinek nem volt, annak gyártottak” – mondja az énekes. Nem beszélhettek senkinek a műsorról, öt évig csak a csatorna beleegyezésével szerepelhettek bárhol, s a szerződés – amelyből saját példányt nem is kaptak – bármely pontját megszegők vaskos pénzbüntetésre számíthattak.

A magyar The Voice első szériájának legjobb 24 énekese közé bekerült Karai Anna nem tapasztalt durva dolgokat. „Egy hosszú szerződést kötelezően alá kellett írni a csatornával, még a tévés szereplés előtt, de segítettek az értelmezésében. Az volt a legkomolyabb kitétele, hogy öt évig nem mehetünk más csatornához és nem jelentkezhetünk más tehetségkutatóba.”

Egy másik fiatal énekes szerint viszont a tehetségkutatóban, amelyben részt vett, teljes kiszolgáltatottságba és a bábszerepbe kényszerítették a versenyzőket. Többen hazamentek a felkészítő táborból, mert nem bírták a manipulált helyzeteket. „Szándékosan egymásnak ugrasztottak embereket, és hajnalban is énekelni kellett, hogy lássák, ki mennyire bírja a strapát, és mennyire engedelmeskedik. Volt, aki láncdohányossá, más alkoholistává vált a műsor alatt.” Páran azért szálltak ki, mert szerintük „egy őszinte pillanat nem volt az egész műsorban”. Egy harmadik korábbi versenyző szerint az a legfelháborítóbb, hogy az énekesek fellépéseiből a csatorna pénzt kap, holott valójában nem segíti az egykori felfedezetteket, akik évekig nem befolyásolhatják a pályájuk alakulását.

Talán ez lehet az oka annak, hogy a pletykák szerint az egyik, hamarosan új szériával jelentkező műsorba olyan kevesen jelentkeztek, hogy megemelték a nyereményt és egykori kiesőket próbálnak újra csatasorba állítani. „A Facebookon írt rám az egyik szerkesztő, hogy jelentkezzek újra és próbáljam meg minél több ismerősömet is rábeszélni” – árulta el egy volt szereplő, akinek azonban esze ágában sincs újra beszállni a buliba.

10 év alatt 16 tehetségkutatóban több tízezren próbáltak szerencsét.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!