Az Y generáció, vagyis a nyolcvanas évek elejétől a kilencvenes évek közepéig született nemzedék már nem a tévécsatornákon találja meg idoljait és legnagyobb sztárjait, hanem a tabletek vagy telefonok képernyői előtt. A videomegosztók hatalmas változásokat hoztak a médiafogyasztásban; minden szubkultúra megtalálja általuk érdeklődésének tárgyait, és szinte bárki lehet sztár akár otthonról, a gépe elől, ha olyasmit képes létrehozni, amire az internet népe rákattan.

 
Az illusztráció forrása: Reuters

Hogy a tömeg mire fogékony, még a legnagyobb szakemberek sem tudják előre biztosan, de idén másodszorra rendezik meg a Ki Mit Tube elnevezésű tehetségkutató versenyt, ahol erre ismét kaphatunk valamilyen választ.

A versenyen bárki indulhat gyakorlatilag bármilyen videós produkcióval, az első körben, szeptember 7-ig a regisztrált nézők szavazatai alapján jut tovább a 99 legtöbb voksot szerzett produkció a középdöntőbe, ahol további két feladat vár a rájuk. Végül szeptember 15-én egy zsűri ítélete alapján összesen 9 produkció kerül a döntőbe, ahol már újra a közönség véleménye alapján születik meg a nyertes.

Jelenleg a legtöbb szavazatot a 15 éves költő, Beni kapta A fehér ötven árnyalata című antirasszista slamjére. Annak ellenére, hogy a zsűri tagjai – akik szintén videókban kommentálják a produkciókat – igencsak lehúzták a közönségkedvencet.

Puzsér Róbert értékelése szerint Beni sikerének titka a témaválasztás, ami a jelenleg az embereket legjobban foglalkoztató migránskérdésre is reagál, de eközben „együgyű toleranciakiáltványnak” minősíti az előadást.

Ezzel kontrasztban a második helyezettet nagyon bírja a zsűri, pedig nem éppen egy súlyos társadalmi problémát feszeget: a magyar gengszterrapperek álságos világáról rántja le a leplet vállaltan setesuta önironikus rapjében. „Csak tízéves voltam, magányos és gyenge, / Anyám otthon hagyott majdnem tizenhárom percre. / Éhes letten, nem volt mit tenni, / magamnak kellett kenyeret kenni” – szól a tini MC Kitti rapje.

Ezek után – jóval lemaradva – főleg zenei produkciók következnek, a humoros videók alkotói jelen pillanatban nem találhatók az élmezőnyben. Tavaly a tiszaújvárosi szakács/rapper MrKlausz győzedelmeskedett, aki erős borsodi tájszólásban előadott szövegeivel vette le a lábáról a net közönségét és a zsűrit.

TOP 5
Legnépszerűbb magyar YouTube-csatornák

Videómánia (filmek) - feliratkozók száma: 405 340
Hollywood Hírügynökség (filmek) - feliratkozók száma: 279 795
Pamkutya (paródia) - feliratkozók száma: 267 749
luckeY (számítógépes játékok) - feliratkozók száma: 223 849
DumuRagu (animációs vlog) - feliratkozók száma: 211 050

 

A zsűri.
A 11 tagú zsűriben Kiss Ádám stand up komikus, Puzsér Róbert kritikus, Süveges Márk „Saiid”, Akkezdet Phiai rappere mellett Szirmai Gergely és Dancsó Péter is döntnök, mindketten a legnépszerűbb magyar YouTube-csatornák gazdái – előbbi a Hollywood Hírügynökség, utóbbi a Videómánia filmes vlog szerkesztőelőadója.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!