A fotográfus 85. éves születésnapja alkalmából több száz olyan álló- és vetített képpel ajándékozza meg a közönséget, amiket nem túlzás történelmi jelentőségű, színházi, kulturális kordokumentumnak nevezni, s amelyek kiállításon eddig nem szerepeltek. A tárlat plakátján Zsótér Sándor rendező egy 1982- es képen óriási keretes SZTK-szemüvegben, svájci sapkában mosolyog.
Keleti Éva dolgozott az MTInél is, de mivel mindig a fiatalság, az újszerűség és a szabadság érdekelte, szemlélete az Új Tükör, majd a Színházi Élet című folyóiratokban teljesedett ki. Keleti fotóinak köszönhetően ezek a lapok a ’70-es évek végétől nemcsak beállított képeket közöltek, amiken a modell szembe néz a kamerával, hanem szabadabb, ellesett pillanatok is címlapra kerülhettek. A kiállításon szereplő fotók nagy része ezen folyóiratoknak készült. A tárlat különlegessége az is, hogy a képaláírásokat szintén Keleti Éva készítette, az adott művésszel való megismerkedésükről, viszonyukról szól. Bajor Imre fotója mellé – többek között – azt írta: Az Imi. Hipochonder, és ebbe belehalt. Az arcképcsarnok egy részét olyan művészek alkotják, akik már csak fotókon élnek: például Ruttkai Éva, Psota Irén, Tolnay Klári, Gobbi Hilda, Margitai Ági, Mensáros László, Őze Lajos, Páger Antal, Gábor Miklós, Sinkovits Imre, Kállai Ferenc.
Mellettük rengeteg vidám fiatal, pályakezdő – akik még velünk vannak. A névsor felsorolhatatlan. Például Básti Juli buja huszonévesként, Hámori Ildikó a hálószobájában, Balázsovits Lajos családjával egy ellesett képkockán, a pályakezdő Mácsai Pál (akinek szülei is szerepelnek egy másik képen) vagy a még kölyökképű Gesztesi Károly. Kisfilmek is színesítik a tárlatot: Szilágyi Tibor például azt mondja, Keleti Éva képei azért fantasztikusak, mert ismerte a színészek nyűgjeit, örömeit, a színészek mertek előtte őszinték lenni. Béres Ilona szerint pedig ezek a fotók önismereti leckét is adtak a színészeknek. Keleti Éva forradalmat csinált: lentről, a nézőtérről fényképezte a színészeket, a természetességre törekedett. A fotókon szereplők nem celebek, viszont az egész ország ismerte és elismerte tehetségüket, teljesítményüket.
A fotográfus azt mondja, képeivel a véleményét mondja el a színészekről, az előadásokról, de azt nem tudja, ez sikerült-e. Aki megnézi a tárlatot, vélhetően igenlő választ ad.
A kiállítás
november 20-ig
látható
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!