Az üldözött. Anton Corbijn filmje John Le Carré 2008-as bestselleréből.

 
Willem Dafoe és Philip Seymour Hoffmann Az üldözött c. film jelenetében - Forrás: Forum Hungary

Fogcsikorgatóan feszült kémfilmet forgatott John Le Carré 2008-as bestselleréből a művészi thrillerek holland mestere, Anton Corbijn. Mikor épp a Foley-kivégzés sokkolja a nyugati világot, borzongatóan valószerű, aggasztó képet látunk a dzsihádistákat üldöző titkosszolgálatok sziszifuszi küzdelméről.

A kémkedés valójában nem szexi 007-esek parádézása csili-vili kütyükkel, lábakhoz omló hölgyekkel, hanem izzasztó iparosmunka. A jó kém nem megnyerő külsejű, bár nem feltűnően ellenszenves. Elsősorban virtuóz stratéga, de tudja, mikor kell az ösztöneire hallgatnia. Akárcsak Günther (a zseniális Philip Seymour Hoffman, utolsó nagyformátumú szerepében), a német terrorelhárítás titkos alegységének vezetője.

Kétórányi lassan ható, tömény izgalom, ahogy egy Hamburgba érkező csecsen-muszlim menekült után nyomoz. Egysége a félig illegális zónában mozog, módszereik is szokatlanok: a beépített emberekkel apa-fiú vagy akár szerető kapcsolatban állnak, kínzás helyett együttérzéssel, rábeszéléssel hatnak rájuk. Csinálhatnák úgy is, ahogy a többiek, de főnökük okosabb (és különb) annál, mint hogy primitív eszközökkel szálljon szembe a tűzeszű terroristákkal, akik most is egy lépéssel a létszámés erőfölényben lévő, de folyton egymást szabotáló titkosszolgálatok előtt járnak.

Hoffmann minden egyes körömig szívott cigarettájában parázslik a szorongás. A lelkét nyomja egy bejrúti fiaskó, mérgezi a bizalmatlanság, dühíti a tehetetlenség. Beszippantja a nézőt vívódásaiba, vele együtt kérdőjelezünk meg mindent, amit eddig helyesnek, etikusnak gondoltunk. Kivételes színészek is játszanak alá, mint Willem Dafoe, Robin Wright, Daniel Brühl és Rachel McAdam.

Benoît Delhomme fényképezése világos, letisztult, de még ez sem enyhíti a lappangó veszély érzetét. Herbert Grönemeyer szívet dobogtató basszusokkal teli zenéjétől még feszültebb a várakozás, hogy ki ér el előbb a csecsen fiúhoz: a németek, az amerikaiak vagy az al-Kaida? Aztán a keserves, aprólékos agymunkával töltött órák után olyan viharos csattanóval intéz el bennünket Corbijn, hogy tátott szájjal támolygunk ki a moziból.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!