Nem csak szürkeséget, hanem megannyi kulturális izgalmat is hoz az ősz. Programajánló sorozatunkban az irodalmi, a filmes és a színházi újdonságok után ezen a héten megmutatjuk, hogy mit érdemes várni a kiállítóhelyeken.

 
Marc Chagall önarcképe is megtekinthető a Nemzeti Galéria új tárlatán

Két nagyszabású rendezvényre is érdemes lesz odafigyelni: az Art Moments kortárs vizuális művészeti fesztivál Budapest mellett Debrecenben, Pécsett és Pozsonyban is készül programokkal az őszre, többek közt megismerkedhetünk a közel-keleti fotóművészettel és Frank Adél divattervező munkásságával is. És ha már divat: a Budapesti Design Hét fókuszpontjában idén művészet és divat kapcsolata áll majd szeptember 27. és október 6. között. Úgy tűnik, a téma meghatározza az évszakot: beszédes elnevezésű tárlattal indítja a szezont a Trafó Galériája. A császár új ruhája képzeletbeli ruhákkal és divatbemutatókkal igyekszik korunk társadalmi kérdéseit bemutatni.

Ha a kortárs kultúra helyett klasszikus szépséggel szeretnénk kényeztetni a szürkeségbe belefásult szemünket, a Szépművészeti Múzeumba lesz érdemes elzarándokolnunk: Caravaggiótól Canalettóig című kiállításuk az itáliai festészet remekműveit, Az eszmény diadala elnevezéssel pedig Raffaelo rajzait és metszeteit mutatják majd be. Időnként elmélázunk azon, vajon mennyire állja ki egy-egy műalkotás az idő próbáját. Örülnénk neki, ha valaki mellénk állna, és bemutatná, hogyan értelmezhetünk a jelen korban évszázadokkal ezelőtt készült műveket. Erre is lesz most lehetőségünk a Klasszikus képzőművészet – kortárs interpretációk című előadássorozat keretében: tizenkét szerző (köztük Dragomán György, Esterházy Péter, Grecsó Krisztián és Tóth Krisztina) írt új szövegeket a múzeum gyűjteményében található egyes festményekhez, amelyeket tizenkét színész (például Kulka János Gryllus Dorka és Udvaros Dorottya) tolmácsolásában hallgathatunk végig az adott mű előtt állva, októberben és novemberben összesen hét alkalommal, csütörtök esténként.

Ha elszakadnánk a Szépművészetitől, érdemes átsétálni a szemközti Műcsarnokba. Mátrai Erik multimediális művész, festő kifejezetten ide készített installációja, a Táj mindenképpen megér egy pillantást: a négy méter magasról lefolyó aranyszínű folyadék az egész dísztermet befedi majd. Szeptember végétől pedig megnézhetjük, kik és miért nyerték el idén a Magyar Formatervezési Díjat.

Nehezebb témával készül az őszre a Magyar Nemzeti Galéria, ahol párhuzamosan két, egymást kiegészítő tárlatra lesz érdemes ellátogatni. Az egyik a párizsi Musée du Luxembourg Chagall-kiállításának alapján Budapest számára összeállított, több mint hatvan művet felvonultató tárlat, amelynek középpontjában a művész Biblia-illusztrációi, valamint az orosz szülőföld zsidóságának életéből és az azokon alapuló élményekből táplálkozó alkotásai állnak. Az igazi szenzáció pedig az a több mint háromszor négyméteres vászon, ami csak erre a kiállításra érkezik Saint-Paul de Vence-ból. Chagall 1964-ben festett fő műve, Az Élet (La Vie) most először hagyja el eddigi „otthonát”. A derűs hangulatú kiállítás ellenpontjaként pedig megtekinthető lesz az Ámos Imre, a „magyar Chagall” – a háború örvényében 1937- 1944 című kiállítás, amely a magyar művész legtragikusabb alkotásait mutatja be. A munkaszolgálat és a háború borzalmait megjelenítő festményekből és grafikákból a zsidóság életének tragikus útja elevenedik meg.

A film szerelmeseinek érdemes lesz elzarándokolniuk Paksra: Makk Károly retrospektív kiállítás nyílik a Képtárban, ugyanitt lesznek megtekinthetőek a fiatal művész, Szinyova Gergő munkái is. Pécsen viszont azok pótolhatják mulasztásukat, akik még nem jártak a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumban, az M21-ben megrendezett Geometria és figurativitás című tárlat ugyanis ez utóbbi gyűjteményéből szemezget.

Robert Capa születésének 100. évfordulójára a Magyar Nemzeti Múzeum készül átfogó kiállítással, amelynek érdekessége, hogy a klasszikus tárlat mellett a 2-es és a 3-as metró szerelvényeiben is találkozhatunk a világhírű magyar fotós munkáival. De ha annyira esik az eső, hogy egyáltalán nincs kedvünk kimozdulni, akkor sem kell lemondanunk a művészetekről. Az M1-en hétfő esténként KorTárs címmel futó műsorban a hazai képzőművészet legérdekesebb projektjeivel ismerkedhetünk meg.

Így talán már lesz mivel eltöltenünk azt őszt, miközben arra várunk, hogy decemberben megnyíljon a Ludwig új tárlata: Az égbolt másik fele a múzeum páratlan gyűjteményéből válogatva igyekszik majd bemutatni a hatvanas-nyolcvanas évek keleti és nyugati művészetének néha nem is olyan egyértelmű párbeszédét.

Címkék: kiállítás, Ajánló

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!