Akár a Nemzeti Színház is állhatna a helyén. Sokáig a lepukkant buszpályaudvar mellett üzemelt. Tavaly óta „puccosabb” lett a környék, még külső WC-t is nyitottak paravánnal körbekerítve a görkorisok mellett. Nyáron a fűben, a lépcsőkön is alig van hely, a több tucat fémasztal mindig foglalt.
Garantáltan összefutsz ismerősökkel. Télen is nagy a tömeg és cigifüst. Igaz, január óta nem csak kint lehet dohányozni, így a hely és a levegő is több lett. De a koncerteken maradt a telt ház. Az utolsó péntek estén Korom Attila, Korai öröm és Zagar a program. A bejutáshoz 600 forint kell és egy félórás sorban állás. Van, aki az elöl állókhoz fordul: „vegyél már lécci kettővel többet”. Tíz körül még nyugi van, üldögélés, beszélgetés. Szabad szék is akad, bár vannak, akiknek a színpad előtti padló kényelmesebb. A 150 forintos ruhatárért újabb fél óra álldogálás szükséges, ahogyan a két pultnál is hosszú a várakozás. Kezd Sziget-érzésem lenni. Csak a por/sár „hiányzik”.
Tizenegy körül sűrűsödik a tömeg. Kialszanak a fények. Nem könnyű egyensúlyozni a betétdíjas pohárban habzó csapolt sörrel. A fröccsnek kijár az üvegpohár. A kedvenc WC-s nénim egyenként köszön, a törzsvendégeket név szerint ismeri. Kézmosás és sminkigazítás közben szívesen váltja meg a világot, de igény esetén akár szerelmi kérdésekbe is belebonyolódik. Mindenkinek van „gödrös” élménye. Sanyi például egyik szilveszterkor az Erzsébet téri tóban fürdött, Gergőt több koncertről is kitették „nem komilfó” viselkedése miatt, pedig szerinte „csak hevesebben szeret táncolni”. Süni azért szeret idejárni, mert közel van az éjjel-nappali és a 105-ös busz hazáig viszi. Sokan az ingyenes koncertek miatt jönnek, de akad, aki nem szereti, mert a „proc közönség nem táncol”. Ági a sok Hiperkarma-koncertre emlékszik szívesen, egy negyvenes csapatnak pedig még a kezdeti babzsákos, rumos kólás, vízipipás összejövetelek is rémlenek.
A Gödörben megfért egymás mellett a punk és a roma fesztivál, meg a magasabb kultúra is, egyik este táncház, másnap Halász Judit-koncert. Különböző programok a vegyes közönségnek. Deszkások, rasztások, vasalt inges yuppie-k, bölcsész értelmiségiek, húszas egyetemisták, konszolidált harmincasok és ötvenes üzletemberek, talán a miniruhás, tűsarkús cicababából és a kigyúrt kopaszból van a legkevesebb.
Mostanában mintha több lett volna a fizetős esemény, és talán a biztonsági őr is. Szigorodtak a szabályok: dohányozni persze csak kint lehet, s ránk szóltak, hogy van külön be- és kijárat. Ami biztos: a búcsúnapokon teljes lesz a telt ház a Gödörben. Aztán majd úszhatunk az árral az Akváriumban.
Víg végnapjaink fesztivállal és petícióval (http://godorklub.hu/peticio) búcsúzik a kilenc éve üzemelő Gödör Klub. Ígérik: valahol máshol folytatják majd. Az Erzsébet téren Akvárium néven nyílik majd szórakozóhely a Design Terminál üzemeltetésében, a Sziget fesztiválból ismert Muraközy Péter programszervezővel.
A Gödör közpénz nélkül, önfenntartóan, nonprofit módon működött, kulturális értékeket támogatva, összművészeti és közéleti helyszínként. Pályáztatás nélkül született meg a döntés, indoklást sem kaptak, ezt tisztességtelennek és jogszerűtlennek tartják az üzemeltetők, akik állítják: a Gödör független hely, nem volt olyan, hogy jobb vagy baloldali zenekar. Két hetet kaptak a kiköltözésre. A háromnapos (vasárnap, hétfő, kedd) ingyenes búcsúbulin számos zenekar és színházi társulat lép fel, Bródytól, Sziámitól kezdve, Parti-Nagy Lajoson át a Balatonig. Vasárnap délután Örömóda címmel beszélgetést és kulturális esztrádműsort rendeznek neves közreműködőkkel a „sajtószólás-művészetről”.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!