Pici, barátságos, tiszta, rendezett és száz százalékban családi vállalkozás a Lumen Zöldség és Közösségi Szolgáltató, amely a budapesti Klauzál téren hivatott újra feléleszteni a sarki fűszeres és zöldséges fogalmát. Sőt, még többre vállalkoznak.
Egyedülálló gasztrokulturális kezdeményezést indított szeptember elején a fiatal művészekből és rendezvényszervezőkből álló csapat, a tízéves Lumen Fotóművészeti Alapítvány. A Lumen Zöldség és Közösségi Szolgáltató egy olyan többfunkciós tér, amely egyszerre működik zöldségesként és kortárs kulturális platformként.
„Két hete vagyunk nyitva, de már vannak visszatérő vendégeink, kezdik a környék lakói felfedezni a nálunk kapható friss finomságokat” – újságolja boldogan Uliczki Zsuzsa, aki harmadik generációs zöldséges és kiválóan elcseveg angolul az éppen betoppanó kínai egyetemista lánnyal. „Ez a kis üzlet a nagyszüleimé, akik 1956-tól több mint negyven évig zöldséges boltot üzemeltettek itt. A nagymamám most 91 éves és ő adta bérbe a helyiséget” – meséli Gottfried Juli, művészettörténész szakos egyetemista, aki a közösségi tér felelőse, testvérével együtt. A Lumen Fotóművészeti Alapítvány csapata úgy alakította át a teret és a bútorelemeket, hogy zárás után, illetve hétvégente workshopokat, beszélgetéseket, összejöveteleket, termékbemutatókat lehessen tartani, elsősorban a gasztronómiához és kortárs művészethez kapcsolódóan. A szokásos zöldséges ládákat falemezzel borították be, így azok székként, asztalként is használhatóak, kis színpadot, nézőteret is lehet építeni belőlük. „A teret korlátozott időtartamra bárki igénybe veheti egy rövid pályázati bemutatkozó után. Tegnap például egy solymári chili paprikákat termelő házaspár tartott kóstolóval egybekötött bemutatót” – meséli Uliczki Soma. „Szem nem maradt szárazon” – teszi hozzá testvére, Dénes, aki szakácsként és sommelier-ként „hivatalból” is jól tudja, milyen fontosak a friss alapanyagok. „Itt a Lumenban magyar kistermelők kézműves termékeit áruljuk, tudjuk, ki és hol termelte a paradicsomot, a paprikát vagy éppen a krumplit, de a mangó és a banán is megbízható helyről érkezik” – büszkélkedik Dénes, akit Soma egészít ki: „Nekünk küldetés ez a hely, a kortárs képzőművészetet a kis sarki bolttal ötvözzük, s reméljük, majd üzletileg is megéri egyszer, de nem ez az elsődleges cél. Kapcsolatba vagyunk a környék éttermeivel, és a megmaradt, de még felhasználható árut beszerzési áron adjuk nekik, illetve terveink szerint a hajléktalanokat is segítjük időnként.”
Többféle burgonya és paradicsom sorakozik a rekeszekben, közöttük spenót, patisszon, sütőtök, de van itt csicsóka, lime, gyömbér, balzsamecet, pászka, édességek és kis palántás bazsalikom, csokoládé- és ananász-menta is kapható, a polcokon szószok állnak glédában, de a nemzetközi konyha speciális alapanyagai is megtalálhatóak az üzletben. „A padló százéves gerendafából van, próbáltuk újrahasznosított anyagokkal készíteni a berendezést. Aki nyitott a gasztronómia és a kortárs művészet iránt, az biztosan jól érzi nálunk magát és kiváló termékeket vásárolhat” – hirdeti az igét Dénes, miközben az általuk készített chilis dzsemmel kínál.
Bevallom, meggyőzött. Ahogyan a náluk vásárolt, majd otthon megkóstolt gyömbér és paradicsom is.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!