Ki ne szeretné Tutajos és Bütyök nyomában bejárni Matula bácsival a Kis-Balaton környéki nádasokat, megismerni a lápi pócot vagy a réti csíkot? Fekete István Tüskevára – és az ebből készült filmsorozat – mindnyájunkkal megszerettette ezt a különös mocsaras-lápos vidéket, mely Európában is egyedülálló élővilággal büszkélkedik. A közelben nyaralóknak érdemes egy kevésbé meleg napon ellátogatni ide, hogy felfedezzék ezt a jóformán érintetlen paradicsomot.

  <h1>Kis-Balaton,
Kányavári-sziget</h1>-
  <h1>Kis-Balaton,
Les</h1>-

Kis-Balaton, Kányavári-sziget

- – Kép 1/2

„Mindenki a Tüskevárat szeretné látni, de az bent van a berekben, oda mi sem tudunk bemenni” – mondja Kovács Zoltán, a Kis- Balaton tájegységvezető természetvédelmi őre. „Sok itt a járhatatlan hely, ahol mély a tőzeg, laza a mocsár. A saját szakállára ne menjen be senki” – int bennünket. Aki itt elindul az ismeretlenbe, nemcsak magát sodorja veszélybe, de a természetvédelmi bírságot is kockáztatja, hiszen a Kis-Balaton szigorúan őrzött természetvédelmi terület, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része. Szerencsére vannak szervezett túrák, aki bejelentkezik, annak segítenek még abban is, mit érdemes megnézni, egyedül, társaságban, vagy gyerekekkel.

A fenékpusztai Kis-Balaton Kutatóháztól szerdán és szombaton induló csónaktúrára az idén sajnos már nem fogadnak jelentkezőket, mivel a nagy meleg miatt alacsony a víz, a láp ilyenkor „megnövényesedik”, nehezen megy el rajta a hétszemélyes csónak. Pedig kivételes élmény lehet a pontyok ívását közelről látni, vagy megismerni a mesébe illő nevű békatutajt, holdrutát, kálmost és a tündérrózsát. A Diás-szigetre viszont a kutatóháztól keddtől péntekig naponta kétszer, 10 és 13 órakor, valamint szombaton 10 órakor indul vezetett túra. A sziget különlegessége az élővilág mellett a Matula-kunyhó – egy igazi nádkunyhó, melyet a Tüskevár leírásai és egy 1950-ből származó fénykép alapján építettek fel, és a drága öreg pákász után neveztek el. Ugyanitt, a Fekete István Emlékházban „a Balaton kincsesládájából” kihalászhatunk akár egy teknőspáncélt is.

Remek családi program a szintén a nemzeti park részeként működő kápolnapusztai Bivalyrezervátum, ahol az őshonos bivalyok mellett a gyerekek kedvencei az ürgék, valamint az állatsimogató barátságos kecskegidái, lovai, pónijai. Innen nincs messze a zalavári Kis-Balaton Ház, melynek sötétszobájában meghallgathatjuk a mocsárvilág nappali és éjszakai hangjait. Mellette vízijátszótér várja a gyerekeket, a közeli Kerékpáros Házban pedig biciklit is kölcsönözhetünk, hogy a Kis-Balaton kerékpárúton elinduljunk a Hídvégi-tónál álló új kilátóhoz, vagy a Madárvártához, a régi, fából épült madárleshez. Szabadon látogatható a Kányavári-sziget, ahová egy különleges fahídon átkelve juthatunk el Balatonmagyaród felől. Bár védett terület, a szigeten és a Zalaszabar-Zalavár közötti út két oldalán még horgászni is lehet. A madárrajongók egy-másfél óra alatt bejárhatják a Búbos Vöcsök tanösvényt, mely jelzi, hol, mire figyeljünk – a különféle énekes- és ragadozó madarak mellett még a denevérekre is! Bár a környéken fészkelő száznál is több madárfajnak mostanra már kikeltek a fiókái, és a madarak is elhúzódnak a nagy melegben, biztosak lehetünk benne, hogy akad még látnivaló: kárókatonák, kócsagok, gémek és talán még legnagyobb ragadozó madarunk, a réti sas is feltűnik. „Ez a hely mindig tud újat mutatni, folyamatos változásban van. A szeptember lesz még nagyon érdekes, mikor elkezdődik a vonulás” – biztat bennünket a természetvédelmi őr. Ilyenkor akár húszezer madár is repdes itt, főleg ludak és récék állnak meg pihenni, táplálékot szerezni a Kis-Balatonnál.

Aki az idén nyáron nem jutna el Matula bácsi kunyhójához, szeptember 20-tól a moziban megnézheti a Tüskevár új, egész estés filmváltozatát, melyben Tutajost a Sorstalanságból ismert Nagy Marcell, Matula bácsit Kovács Lajos, István bácsit Eperjes Károly, Náncsi nénit pedig Pogány Judit játssza, Bütyök szerepében Péntek Bálintot láthatjuk.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!