Meseterápiától a tantrikus masszázson át a kapcsolatgazdagító programokig rengeteg lehetőség adódik a párok számára, hogy megelőzzék, vagy ha már nagyobb a probléma, megakadályozzák kapcsolatuk széthullását. Talán egy ilyen program felvetése lehet a legfigyelmesebb és leghasznosabb ajándék Valentin-napra – amikor is a szerelmet ünnepeljük.

 

„Nem szabad belenyugodnunk, abba az ostoba közhelybe, hogy a szerelem átalakul szeretetté – mondja Rusz Edit szexológus. – Egy valaha jó párkapcsolat sosincs lejátszva, csak éppen harcolni kell érte, amit az emberek nem szeretnek.” Ez a küzdelem nemcsak egymás, hanem magunk elfogadásáról és megismeréséről is szól, amelyhez számtalan segítséget kaphatunk. Bár – Tolsztoj bölcsességét idézve – minden boldogtalan család a maga módján az, azért problémáink többsége nagyon is tipikus, éppen ezért jól kezelhető.

A hétköznapok darálójában az intimitás gesztusai tűnnek el először, a kezdeti reggeli búcsúcsókokból puszik lesznek, a kifliben alvásból „feküdj csak le, drágám, én még megnézem az éjszakai híradót”. Amikor először megszűnnek az önkéntelen simogatások, majd rutinná válnak az együttlétek, a fáradtság erősebb, mint a vágy, akkor tudatosan kell az érintést visszavezetni a mindennapjainkba, ehhez nyújthat segítséget egy tantrikus masszázstanfolyam, amely a szexualitás új dimenzióit nyithatja meg a párok előtt. A távol-keleti tantratechnikák minden érzékre hatnak, és segítik kifejezni és megélni az érzelmeket a látvány, hang és érintés segítségével.

A szexológus szerint a nők sokszor beleesnek abba a hibába, hogy ellaposodott szexuális életüket drasztikus eszközökkel próbálják meg feldobni, egy vörös csipkebody a szokásos pamutpizsama helyett azonban erőltetett, sőt sokkoló lehet a férfiak számára. Rusz Edit hangsúlyozza: a csábítás trükkjeinek ennél sokkal finomabbnak kell lenni, és elsősorban a viselkedésen kell változtatni. „Egy nő legyen néha szeszélyes, hisztizhet is akár (bár sosem akkor, amikor igazán szeretne, mert olyankor nem tudja kontrollálni a viselkedését), ugyanakkor éreztesse a férfival, hogy a gyámolítására, a tanácsaira szorul. A férfi pedig hódítson, bókoljon és néha igen is legyen macsó.” A szexológus szerint nagyon fontos, hogy különlegességet csempésszünk a kapcsolatba, hogy az együttlétek különleges helyszíneken vagy hangulatban történjenek, ehhez sokszor elegendő lehet egy gyerekek nélkül eltöltött gyertyafényes este is. „A szex a legolcsóbb és legjobb módszer a problémákra, feszültséget old.”

Testünk nem csak az öröm forrása lehet, egy kapcsolat megerősítésében kommunikációs szerepet is betölthet. A test reakcióiból, a mozgásból olvasnak a Táncterápia résztvevői, melynek neve csalóka lehet. A Pszichodinamikus Mozgás és Táncterápia résztvevői a csoportfoglalkozásokon nem a hagyományos tánc eszközeivel dolgoznak. Az alkalmakon testünk önkéntelen reakciói magunkról és a másik iránti érzéseinkről árulkodnak, nem eljátsszuk, hanem egyfajta megváltozott tudatállapotban megéljük és megjelenítjük kapcsolatunkat. A terápia nem konkrét problémákat old meg, hanem analizálni segít viszonyunkat.

A legharmonikusabb kapcsolatokat is megölheti a megszokás. Ez ellen minél több közös élmény megélésével védekezhetünk, ezek megszerzésében segítenek a Baktay Miklós és Zelka pszichológus házaspár által szervezett kapcsolatgazdagító programok, melyek legfőbb eleme a szerepjáték.

Ha párkapcsolati problémánk akad, számos olyan különleges egyéni terápián vehetünk részt, melynek eredményei pozitív fordulatot hozhatnak az otthoni helyzetben. Sokak számára adhat különleges felfedezéseket a meseterápia, melynek alapja, hogy minden élethelyzetnek megvan a mesebeli megfelelője. A megfelelő történet hőse ugyanazért „indul el”, és ő célhoz is ér, így a mese segítségével felfedezhetjük, mi hol akadtunk el. A terápia lényege ugyanaz, mint eszközéé: minden, ami a világban vagy bennünk rosszul működik, azt meg lehet változtatni. Sőt az is kiderülhet, hogy nem a világ működik rosszul, hanem mi nem kapcsolódunk hozzá harmonikusan. Önmagunk kontextusba helyezésében nyújthat segítséget például a fotóterápia is, melynek során portrénkat manipulálja Szirtes Tamás fotós, az így kapott „szellemarcok” a bennünk rejlő személyiség oldalait tárja fel.

Rottenhoffer Ágota mediátor, coach irodájába is kezdetben egyedül járnak azok – a többségében hölgy – páciensek, akik gyors eredményekre vágynak. Hiszen a hosszadalmas, a múltat feltérképező pszichoterápiákkal szemben a coaching lényege, hogy a jelenre fókuszál, konkrét megoldási stratégiákat javasol. Az ő kliensei leggyakrabban arra panaszkodnak, hogy hiányzik kapcsolatukból az értő figyelem, esetleg nincs idő önmagukra és egymásra, felbillen az adok-kapok egyensúly, hiányzik az intimitás, a másik elfogadása helyett a másik megváltoztatása a cél, felcserélődnek a nemi szerepek, vagy életszakaszokkal járó gondok akadnak. A legproblémásabb időszak a 40-es évek környéke. Számos élettrauma ekkor jelentkezhet: a szülők elvesztése, munkahelyi frusztrációk. Ilyenkor az emberek végignézik-értékelik az életüket, mit értek el idáig, és az kielégítő-e számukra. A nőknél jönnek a gyermekvállalással kapcsolatos (újabb) traumák, az esetleges meghízás, karrier félbeszakadása, vagy éppen a munka-magánélet egyensúly megteremtésének nehézségei. A legtöbbször ilyenkor jelenik meg egy harmadik a kapcsolatokban. Ha mindezt túléli egy szerelem, akkor már szinte nyert ügyünk van.

A coach házi feladatokat ad páciensének, amely konkrét változásokat hoz a viselkedésében – ez mindenképpen bevonzza a másik felet is, innentől már közösen dolgozhatnak kapcsolatuk megmentésén. Ágota mediátorként meghatározott konfliktusokat is kezel, ennek lényege, hogy a felek egy kívülálló segítségével meghallják egymás érveit. A mediátort sokszor már csak a válás zökkenőmentes lebonyolítására kérik fel, de a szakember szerint, még innen is „vissza lehet fordulni” a pároknak.

„Nincs olyan házasság, amelyben legalább egyszer nem gondolt rá valamelyik fél, hogy elválna” – mondja Ágota. Szerinte sokkal fenyegetőbb a konfliktusok hiánya, mint megléte, hiszen a szó magában hordozza az újrakezdés lehetőségét, és szükség van arra is, hogy hangot adjunk igényeinknek, véleményünknek. A lényeg az, hogy összetűzéseink előrelendítsék kapcsolatunkat, és ha ehhez külső segítségre van szükségünk, merjük megragadni a lehetőséget. És nem utolsósorban egy kapcsolatépítő, -megjavító tréningbe vagy terápiába belevágni, a legmeghatóbb vallomás lehet a másik felé: megteszem, hogy megtartsalak.

Serkentő ízek

A férfi szívéhez a gyomrán át vezet az út. Ha pedig a gyomorba kerülő étkeket némi afrodiziákummal dobjuk fel, akkor bizony nem csak szíve fog lüktetni értünk, nőkért. Akit nem ráz ki a hideg a Valentin-naptól, ám mégsem a vacsora-plüssmackó-vörös rózsa klasszikus mesterhármasával kíván ünnepelni, annak egy kiadós afrodiziákumos ételsort ajánlunk. Végy egy evőkanálnyi szardellapasztát. Adj hozzá spanyol paprikát, snidlinget, egy citrom facsart levét, majd keverj hozzá egy csésze kaviárt. E pár mozdulat nem mást eredményez, mint Casanova kedvenc étkét, aki nem átallott némi afrodiziákum segítségéhez fordulni csábításai során. Aki kedvezőbb áron szeretne vágyserkentő ételekhez jutni, annak sem kell elkeserednie: elsőre nehéz talán elhinni, de a születés szimbólumaként is emlegetett tojás fokozza a szexuális izgalmakat. A csokik koffein- és theobromin-tartalmuk miatt nem csak az életörömöt, hanem a vágyat is serkentik. Az erősen illatozó gumók, mint a zeller és a petrezselyemgyökér is izgatólag hathatnak ránk. Számos fűszer, így az ánizs, a bazsalikom, a gyömbér, a menta, a chili is élénkítő hatásúak. Persze nem érdemes csodákat várni pár darab fahéjas palacsintától, vagy egy tál bazsalikomos- csirkés pennétől. Talán ha a Nyugat-Afrikában őshonos fa, a yohimbéfa kérgéből nyernénk egy kis anyagot – mert hogy a nyugati orvostudomány ezt tartja az egyetlen valós afrodiziákumnak –, vagy az Amazonasban lakó tamamuri fa törzséből kiszivárgó fehér latexből innánk pár cseppet, eredményesek lehetnénk. De az is lehet, hogy csupán tálalás kérdése a siker. (K. O.)

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!