A júliusi kajak-kenu Európa-bajnokságot a vártnál is jobb eredményekkel zárták sportolóink, 8 arany- és 5 ezüstéremmel tértek haza Brandenburgból. A hét közepén Moszkvában kezdődő világbajnokságról, az esélyekről Csabai Edvin szakmai igazgatót kérdeztük.
- A világbajnokság az év legfontosabb versenye, az elvárások is nagyok – mondta Csabai Edvin. Egy igen eredményes Európa-bajnokság és egy rendkívül sikeres ifjúsági és U23-as világbajnokság van mögöttünk, a világbajnokságra nagyon erős csapattal utazunk, a versenyzőink jó formában vannak, így a reményeink sem szerények. A világbajnokságon vannak olyan versenyszámok, ahol a mezőnyben inkább az európai országok az esélyesek, és van, ahol széles a paletta. Gondolok például a férfi kajakos számokra, itt rendkívül erős ausztrál, kanadai, új-zélandi, akár délamerikai versenyezőkkel kell számolni, de ne felejtsük el, hogy az Európa-bajnokságon a férfi kajak szakágban egyetlen szám kivételével a B egységeinkkel indultunk, és a kenuszakágból sem minden esetben az A egységünk vett részt.
– Hol van a gyenge pontunk?
– Úgy érzem, kiküszöböltük a gyengeségeinket. A nőknél az időlegesen távollévő versenyzőinket a fiatalok zökkenőmentesen pótolni tudták. A férfi kenuban szintén erősek vagyunk, itt a 200 méter az, ahol a versenyzőkre vár a bizonyítás. A kajak-szakágban 200 méteren is a nemzetközi mezőny meghatározói lettünk, 1000 méteren pedig alapvetően erős a csapat, és ami szintén fontos: az olimpiai számokban is jók vagyunk, ezt bizonyította az Eb-n szerzett 5 aranyérem. Ebből kettőt egyéniben, egyet pedig a női kajak négyessel Kozák Danuta nyert, nyilvánvalóan a vb-n is hasonló eredményre számítunk, mint ahogy sokat várunk a Szabó Gabriella–Csipes Tamara duótól, a Vasbányai–Mike kenupárostól 500 és 1000 méteren, de minden számban van meghatározó versenyzőnk vagy egységünk. Nagy küzdelmek várhatók, meglátjuk, mire lesznek képesek.
– Kik az újoncok a vébén?
– Khaut Kristóf kenus 19 évesen egyik évről a másikra betört a férfimezőnybe, hatalmas tehetség, 500 méteren indul egyéniben, de a 200-as váltó tagjaként ott lesz a kétszeres utánpótlás világbajnok kenus Hajdu Jonatán is. 1000 méteren a Hufnágel Tibor–Kökény Roland kajakpáros egy új egység, erős bennük az ambíció, úgy gondolom, nagyot dobhatnak – fogalmazott a szakmai igazgató.
A vezérevezős. Hufnágel Tibor, a Kökény Rolanddal alkotott új kajak páros vezérevezőse már ismeri a moszkvai pályát,
harmadjára versenyez itt, és ifiként 2009-ben 1000 méter egyesben világbajnoki ezüstérmes lett. A Honvéd 23 éves
sportolója. A bátyja kenus volt, de neki 14 évesen valahogy jobban tetszett a kajak. Nem akart térdepelni, inkább az
ülést választotta. Angyalföldön kezdett az AVSE-ben, ott figyeltek fel rá, voltak jó egyéni eredményei, de a csapathajóban
tudott igazán kibontakozni. Eddigi párja – Ceiner Benjámin kétszer nyert utánpótlás-világbajnokságot – nem
örült a „hűtlenségének”, de tiszteletben tartotta a döntést, amikor edzőjük, Kiss István egy hajóba ültette Kökény
Rolanddal. Tibor az első közös lapátolásnál kicsit izgult, de meg akarta mutatni, hogy ez egy ígéretes páros lehet, 2-3
kilométer után már összerázódtak. Mindent megbeszélnek, nagyon ad az olimpiai bajnok Roland szavára. A vébén
nagyon szeretnének a dobogóra állni, talán az sem kizárt, hogy nyerhetnek, de igen erős a mezőny, a legnagyobb
ellenfelek a németek, a franciák, az oroszok, és még az ausztrálok is beleszólhatnak a versenybe.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!