Az Európa-, világ-, majd újra Európa-bajnoki címmel különleges mesterhármast produkáló spanyol együttes olyan magasságokba emelkedett, mint a futballtörténet valaha volt legnagyobb, korszakos válogatottjai.
Ezekből nem sok akad.
A labdarúgás klasszikusai közé tartozott – kell-e mondani? – az 1954-ben „csak” ezüstérmes Aranycsapat, Sebes Gusztáv dirigálásával, és Grosics, Bozsik, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, valamint Czibor főszereplésével. Noha a berni vb-döntőt az NSZK válogatottja nyerte 3-2-re, hat magyar sorakozott a „svájci” Dream Teamben, míg a győztes együttest csak Rahn és Fritz Walter képviselte. (Utóbbi úgy, hogy fedezetnek tették be, mert a magyar trió mellett – aranyérem ide vagy oda – esélye sem volt beférnie a csatársor belső hármasába. Akkoriban még 3–2–5-ös formációban jelenítették meg az összeállítást, bár honfitársaink már 4–2–4-et játszottak, a védelem közepén Lóránttal és Zakariással, míg a középpályán Bozsikkal és a „hátravont centernek” nevezett Hidegkutival.)
Rendkívüli hatást tett a világra az 1982-es brazil együttes, amely még a legjobb négy közé sem jutott be, viszont a legtöbb játékost adta az álomcsapatba Luisinhóval, Juniorral, Falcaóval, Zicóval. (Socratest – és Edert – feltehetően azért hagyták ki, hogy ne legyen már öt-hat labdarúgó egy középdöntős társaságból…) Húsz évvel később szintén csak négy brazil – Roberto Carlos, Ronaldinho, Ronaldo, Rivaldo – neve szerepelt a FIFA immár tizenhatos keretében, jóllehet a sárga mezesek mind a hét mérkőzésüket megnyerték a vb-n. Cafu talán azért maradt ki, mert nem R-rel kezdődött a neve; ez persze rossz vicc, már csak azért is, mert a dél-koreai Hong Myung-Bo sem R betűs. (Emlékszik-e még valaki erre a futballistára? Szerintem ma már a Nemzetközi Labdarúgó Szövetségben sem tudják, miként kerülhetett az ázsiai védő a 142 válogatottságával örökös brazil rekorder Cafu elé…)
Most meg itt a világ- és az Európa-csúcs. Olyan sem fordult még elő, hogy egy csapat Eb-t, vb-t, majd megint Eb-t nyert sorozatban, és az sem történt meg eddig, hogy a Dream Team huszonhármas keretében szinte a teljes kezdő tizenegy helyet kapjon. Márpedig Casillast, Piquét, Sergio Ramost, Jordi Albát, David Silvát, Busquetset, Xavit, Xabi Alonsót, Iniestát és Fabregast „behívták” az Eb-válogatottba, csak Arbeloát „felejtették ki” onnan. Nincs mese, Vicente del Bosque spanyol szakvezetőnek jobb jobb-bekket kell keresnie. Mert az mégsem járja, hogy a Top Eleven helyett meg kell elégedni a Top Tennel…
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!