Az argentin nyeretlenség immár nagykorú: tizennyolc éves. A halványkék-fehér válogatott legutóbb 1993-ban nyert felnőtt nemzetközi tornát; akkor azt a Copa Americát hódította el, melyet július 24-én – annyi szűk esztendő után – szeretne végre újból megszerezni.

 
Messi kontra Neymar

Erre most jobb az esély, mint az utóbbi két évtizedben bármikor, hiszen a jövő pénteken kezdődő vetélkedő házigazdája (csaknem negyedszázada először) Argentína lesz.

Habár 1987-ben sem volt minden fenékig tejfel: noha minden argentint boldoggá tett, hogy a cordobai csoportmérkőzésen Chile 4-0-ra legyőzte Brazíliát, a vendéglátók örömének véget vetett az Uruguaytól az elődöntőben elszenvedett 1-0-s vereség. S még a harmadik helyet sem sikerült elérni, mert a bronzéremért vívott találkozón Kolumbia szűk fél óra alatt 2-0-s vezetéshez jutott Argentína ellen, és Caniggia a nyolcvanhatodik percben hiába szerzett gólt (2-1), valójában semmin sem szépített…

A pampák országában még további hat alkalommal tartották a tornát, és négyszer (1921, 1925, 1929, 1959) Argentína, míg egyszer-egyszer Uruguay (1916) és Brazília (1937) vitte el a pálmát. Azaz a mostani vendéglátók összesített hazai mérlege: négy diadal, három kudarc…

Minden lehet.

Azzal együtt is, hogy az argentinok bombacsatárokkal vonulnak fel: a „világelső” Messin kívül bevethetik Agüerót, Di Mariát, Tevezt, Diego Militót, Higuaint. De az előző Copán, 2007-ben is Messivel és megannyi nagyágyúval álltak ki, ám a döntőben a brazilok, akik a „vegyest” szerepeltették – miután törzsgárdistáik közül nem nevezték Luciót, Gilberto Silvát, Kakát, Ronaldinhót, valamint a támadó Adrianót sem –, 3-0-s csapást mértek az úgymond favoritokra. Brazília amúgy ritkán küldi a legjobbjait a Copa Americára: Pelé például csak egyszer, 1959-ben játszott ezen a tornán. Aranyat nem nyert – de legalább gólkirály lett –, mint ahogyan a térségi tornagyőzelemből a háromszoros részvevő Diego Maradona is rendre kimaradt.

Most Brazília a legerősebb csapatával utazik (mármint szövetségi kapitánya, Mano Menezes szerint). Ám sem Peléje, sem Ronaldója nincs: kerete tele van ugyan kitűnő játékossal, de a középpályája és a csatársora nem hemzseg a világklasszisoktól. A Daniel Alves, Lucio, Thiago Silva, Andre Santos négyes talán a földkerekség legkiválóbb védelmét alkotja, ám „feljebb” Elano és Robinho nagyon jó, de nem zicói vagy romariói színvonalú superman, Neymar pedig csak csillagjelölt (ahogyan a valószínűleg csereként kezdő São Pauló-i Lucas Moura vagy Paulo Henrique is az). A sárga mezesek mellett leginkább az szól, hogy a legutóbbi öt Copa közül négyet megnyertek, és az aranykollekció csupán azért nem teljes, mert 2001-ben a C garnitúra képviselte a szambafutballt. Bicegős is volt az alkalmi tánckar: Honduras a negyeddöntőben 2-0-ra győzött ellene…

Na igen, 1993 óta nem csak dél-amerikai válogatottak szerepelnek a tornán: Mexikó például már hétszer kapott meghívást, és ötször jutott a legjobb négy közé. Most megint a mezőny tagja – Costa Ricával együtt –, de Uruguay rekordjára soha nem lesz veszélyes, hiszen az „uruk” negyvenszer jelentek meg és 185 mérkőzést vívtak a Copán. Ugyanúgy, mint az argentinok, tizennégyszer voltak elsők – legutóbb 1995-ben –, azaz a sikerek kétharmadán e két válogatott osztozott.

Brazília nyolcszor futott be, és csupán a maradék jutott Paraguaynak, Perunak (2–2), Bolíviának, Kolumbiának (1–1). Chile, Ecuador, Venezuela még nyeretlen, és a kupa történetének legnagyobb szenzációja volna, ha ebben az idén változás állna be…

A vetélkedőt – amint az már hagyomány – a magyar televíziónézők is nyomon követhetik, mert a Sport Tv minden találkozót élőben közvetít. Az időpontok hol barátságosak, hol nem: hétközben hajnali negyed egykor, illetve háromnegyed háromkor, szombatonként és vasárnaponként viszont este fél kilenckor, kilenckor és fél tizenkettőkor kezdődnek a találkozók. Az elődöntők „2.45-ösök”, a döntő (jú­lius 24.) ellenben „kilences”, akárcsak kettő a negyeddöntő találkozói közül. A legjobb nyolc azonban még odébb van: július elsejétől tizenharmadikáig a csoportmeccsek zajlanak, a következő szereposztásban: Argentína, Bolívia, Costa Rica, Kolumbia (A), Brazília. Ecuador, Paraguay, Venezuela (B), Chile, Mexikó, Peru, Uruguay (C). A nyolc helyszín pedig: Buenos Aires, továbbá Cordoba (a fővárostól 770 km), Jujuy (1654), Mendoza (1058), La Plata (59), Salta (1617), San Juan (1126), Santa Fé (476).

Juj-juj, micsoda messzeségek!

Ám Brazília ennél is távolabbra tekint, elvégre minden tekintetben mesterhármasra készül. A Konföderációs Kupát 2013-ban, a világbajnokságot 2014-ben és a Copa Americát 2015-ben egyaránt a kávéországban rendezik, hogy a 2016-os nyári olimpiáról már ne is beszéljünk…

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!