Kiss Tamás nevét szinte napra pontosan öt évvel ezelőtt ismerte meg az ország.
Az akkor 21 éves kenus Kolonics György tragikus halála után ült be Kozmann György mellé, hogy aztán három hét közös felkészülés után harmadik helyen végezzenek a pekingi olimpia kenu kettes 1000 méteres számában, alaposan próbára téve ezzel a legedzettebb nézők könnycsatornáit is. Az a bronzérem ékes cáfolata annak a tételnek, hogy „a magyar szurkolókat csak az aranyak érdeklik”. Kiss Tamásról azóta keveset hallottunk, elmaradt az a berobbanása a világelitbe, amit sokan jósoltak, sőt a válogatottba sem mindig tudott bekerülni. Az utóbbi években már mintha a civil életre készült volna, beiratkozott az Óbudai Egyetem műszaki menedzser szakára. Idén aztán aranyérmet nyert az Universiadén (kenu egyes, 1000 m), majd a Világjátékokra utazott, ahol a napokban második helyen zárt a kenu egyesek maratoni távján. Még Kolumbiából nyilatkozott a Vasárnapi Híreknek.
– Mit kell tudni a Világjátékok maratoni versenyéről?
– Tizenkét kilométer a táv, de az evezést futószakaszok törik meg, amikor ki kell jönnünk a partra, majd egy rövid futás után szállunk újra vízre. A felkészülésemben nagy hangsúly volt a ki- és beszálláson, valamint a futáson, ez a része rendben is volt, de a klímát nem igazán tudtam megszokni, a végére már alig kaptam levegőt, így örülhetek az ezüstéremnek is.
– Hova helyezné ezt az eredményt a pályafutásában?
– Még csak egy nap telt el a verseny óta, korai még erre válaszolni. Az olimpiai bronz, főleg az akkori események miatt nyilván kiemelkedik, de hogy ez a mostani ezüst a második, vagy a harmadik legjobb eredményem, nem tudom. Még alszom rá néhányat.
– Aztán pedig el kell dönteni, hogyan tovább.
– Már eldöntöttem, egy hét pihenőt adok magamnak, aztán kezdem az edzéseket a szeptember végi maratoni vb-re.
– Látjuk még normál, síkvízi versenyeken?
– Persze! Jólesett ez a kirándulás a maratoni szakágba, tetszett, hogy a futóedzések miatt színesebb lett a felkészülésem, de most megint érzem magamban az erőt, hogy elviseljem a síkvízi kenuval járó monotóniát. Az egyetemi tanulmányaimból egy év van hátra, ezt szeretném mielőbb befejezni, de emellett minden erőmmel azon leszek, hogy kijussak a világversenyekre, és ott kihozzam magamból azt, amiről Peking óta tudjuk, hogy bennem van.
Mi is az a Világjátékok?
A nem olimpiai sportágak első számú viadalát 1981-ben rendezték meg először a kaliforniai Santa Clarában. A verseny bizonyos értelemben az olimpia előszobájának is tekinthető, hiszen az itt kiemelkedően népszerűvé váló sportágak idővel bekerülhetnek az olimpia programjába is. A jelenlegi ötkarikás sportok közül például annak idején a gumiasztal, a taekwando, a tollaslabda vagy a triatlon is a Világjátékokon kezdte. A jelenlegi felhozatalból pedig a fallabda, a karate, a sportmászás és a vusu pályázik jó eséllyel, hogy egyszer majd az olimpián is bemutatkozzon. Azért a már-már „olimpiaképes” sportágak mellett jelen vannak a látványosnak látványos, de kissé azért már az őrültség határát súroló számok is. Szerepel például a programban a frizbi is, amelynek az Egyesült Államokban 5 millió igazolt játékosa van. Nem véletlenül, hiszen a szabályai és játékmenete lényegében megegyezik az amerikai futballéval, csak a tojáslabda helyett a korongot kell bepasszolni az ellenfél célterületére. Talán még ennél is különösebb szereplője a műsornak az életmentés, ahol a versenyzőknek bábukat, vagy néha egymást kell kihúzniuk időre a partra. Többnyire nyílt vízben rendezik, de nehezítésként időnként a hullámmedencét is bevetik. A kajakpóló pedig a kajakozás és a vízilabda „házasságából” született, de a kosárlabdához is hasonlít annyiban, hogy a kaput 2 méterrel a víz fölött helyezték el, így a játékosoknak magasra kell dobni a labdát, ha gólt akarnak szerezni – a kapus pedig emiatt csak az evezőlapáttal védhet. Tekintve, hogy a kajakra és a vízilabdára épül, akár egy magyar sikersportág is lehetne, azonban idehaza nem terjedt el. A szintén a Világjátékokon szereplő ejtő- és siklóernyős célbaugrásban viszont jók vagyunk, csak úgy, mint sárkányhajózásban, szumóban vagy uszonyos úszásban.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!