A kormányoldal nem érti a hitelminősítők üzenetét. Hazánk bóvliba sorolása után is csak azt szajkózza: megtámadták Magyarországot. Sőt, megüzenték az IMF-nek: a pénz kell, de mi ragaszkodunk a szuverenitásunkhoz.
Miután a kormány a múlt héten bejelentette, hogy „új típusú együttműködést” tervez az IMF-fel, nem győzte figyelmen kívül hagyni a magyar és a nemzetközi sajtó, a szakértők és a Nemzetközi Valutaalap figyelmeztetéseit. Nem csak azzal, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a helyén maradt. A biztonsági-hitel-megállapodásról szóló fideszes nyilatkozatokból világosan kiderült: a kormány úgy tart igényt az IMF segítségére, hogy az általa kudarcosnak minősített „nem ortodox gazdaságpolitikai szabadságharcot” nem hajlandóak feladni. (Ezt az Economist kerek perec le is írta.) Sőt, a kormányzati roadshow részeként a turnézó kormánytagoknak kiadták: Matolcsy előző napokban használt kulcskifejezéseivel kell győzködni az embereket. Ezek: az IMF-hitel csak egy biztonsági védőháló a növekedéshez, ha 2010-ben nem küldik el a valutaalapot, akkor megszorítások lettek volna, továbbá nincs szükség gazdaságpolitikai változtatásra. A fordulatok sorra vissza is köszöntek az e heti nyilatkozatokban.
Csütörtökön Matolcsy pedig arról cikkezett a Heti Válaszban, hogy példátlan siker a kormány gazdasági kormányzásának első 18 hónapja. Ugyanitt Bod Péter Ákos, korábbi jegybankelnök kommentárjában megjegyezte: „talán könnyebb lesz kilépni a korszerűtlen világképek és félrevezető szóhasználatok által kreált torz helyzetértékelésből” most, hogy fordulat állt be – utalt a valutaalapra.
A fordulathoz azonban a pénteki leminősítés sem volt elég: a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint a Moody’s döntésének semmilyen valós alapja nincs, ezért azt a Magyarország elleni pénzügyi támadások részeként értelmezik. Ezt ragozták egész nap a kormányzati emberek: Giró-Szász András, majd a szaktárca is a forint elleni spekulatív támadásokról beszélt, és közölte, hogy az ügyet nemzetbiztonsági kérdésnek tekintik, és vizsgálják, hogy kik állhatnak a támadás hátterében. Kósa Lajos egyenesen azt mondta, hogy megtámadták Magyarországot. Rogán Antal a TV2-nek ehhez azt is hozzátette: támogatni kell azt az európai törekvést, mely az amerikai hitelminősítők befolyását csökkentené. Mindehhez csatlakozva Selmeczi Gabriella azt nyilatkozta: „mi azt szeretnénk tenni, ami a magyar embereknek jó, nem pedig azt, ami a bankoknak, illetve a bankároknak”, Hende Csaba honvédelmi miniszter pedig azt magyarázta, hogy „többé Magyarország gazdasági önállóságát senki sem korlátozhatja, ez a kormány filozófiájának első számú tétele”.
Pénteken Orbán és Matolcsy tizenegy „baráti” közgazdásszal tárgyalt, majd utána a miniszter kiállt, és közölte: a szakemberek szerint is „spekulációs hadműveletek folynak” Magyarország ellen. Az eseményen részt vevő két közgazdász arról számolt be, ugyan Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György tényleg komolyan gondolják, hogy spekulánsok akarják bedönteni Magyarországot, ám a jelenlévők elmagyarázták nekik, hogy nem így működik a pénzügyi világ. A megbeszélésen állítólag a miniszterelnök alapvető gazdasági kérdések megértésében is kérte a közgazdászok segítségét. Ennek jegyében figyelmeztették a miniszterelnököt és Matolcsyt, hogy nincs más lehetősége a kormánynak, csak a megegyezés az IMF-fel. Kérdés, hogy Matolcsy tényleg nem értett semmit az egészből, ahogy azt az egyik közgazdász a hvg.hu-nak mondta, vagy nagyon is értette. Csak nem érdekelte.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!