Körültekintően lebonyolított esemény volt, mindössze 200 meghívott vendéggel.
A héten a nemzetközi presztízsű londoni „agytröszt”, a Chatham House látta vendégül Orbán Viktort, aki Magyarországra és Európára vonatkozó víziójáról tartott előadást. Orbán szerint Magyarország „laboratórium”, ahol kormánya, saját szavait idézve, „hagyományos értékekre” alapozva nyújt választ a modern világ kihívásaira.
Ezt követően Orbán találkozott a brit miniszterelnökkel, David Cameronnal, akire természetes szövetségesként tekint. A brit Konzervatív Párt, miként a Fidesz, jobbközép erőként jellemzi magát. Ám amíg mindkét miniszterelnök elégedettnek tűnt a sikerként is elkönyvelhető látogatással kapcsolatban, valójában nagyon eltérő elképzeléseik vannak egész sor kérdésben.
Az első és legszembetűnőbb különbség az állam és a szabad piac szerepe az energiaszektorban. Ez ügyben Orbán sokkal eredményesebb párbeszédet folytathatott volna a baloldali ellenzéki Munkáspárt vezetőjével, Ed Milibanddel, aki a magyar kormányhoz hasonlóan, hadat üzent a nagy energiavállalatoknak. A Munkáspárt megígérte, ha megnyerik a soron következő választást, akkor 2017-ig befagyasztják az energiaszámlákat. Ez igencsak összhangban van a Fidesz energiapolitikájával.
A feje tetejére állított magyar politikán kívül az árak befagyasztására irányuló kormányzati beavatkozás baloldali, és nem jobbközép politika. Ennek megfelelően a brit Konzervatív Párt és hívei a sajtóban nagyon kritikusan viszonyulnak Ed Miliband elképzeléséhez. A brit Konzervatív Párt a nagy energiavállalatok barátja. A Fidesz nem az. A magyar kormány árcsökkentéssel visel hadat az energiacégek ellen.
A legfrissebb elképzelés szerint a magyar kormány még az alkotmányba is beépíthetné az energiaárak befagyasztását. A legtöbb országban egy ilyen lépés vitatott és meghökkentő lenne. Ám Magyarországon, ahol sok parlamenti képviselő és a lakosság jelentős része még követni sem tudja az új jogszabályok özönét, valószínűleg jelentős tiltakozás nélkül fogadnának el egy ilyen lépést. Miként az is elképzelhetetlen lenne, hogy egy konzervatív kormány nemzeti engedélyeket osztogatva államosítja a dohányáruk értékesítését, és 40 ezerről körülbelül 5 ezerre csökkenti az értékesítési helyek számát. A brit konzervatívok hisznek a dereguláció és a piac szavában. A Fidesz, ha a dohányárukról van szó, nyilvánvalóan nem így vélekedik.
Cameronnak és Orbánnak különböző elképzeléseik vannak Európa kapcsán is. Bár a brit konzervatívok szkeptikusak, sőt kifejezetten ellenségesen viszonyulnak ahhoz, hogy Brüsszel még több hatalomhoz jusson, tisztábban vannak azzal, hogy Nagy-Britannia jövője szorosan összekapcsolódik európai uniós tagságával. Még az Egyesült Államokkal ápolt szoros barátság is gyorsan elsorvadna, ha Nagy-Britannia kilépne az Európai Unióból. Orbán Brüsszel-ellenes retorikája viszont sokkal inkább Nigel Farage Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjáéval (United Kingdom Independence Party, UKIP) van összhangban, mint a Konzervatív Pártéval.
Próbáljuk csak elképzelni, amint David Cameron a következőket mondja: „Ámító bankárok, pénzsóvár multik, EU-bürokraták és brit lakájaik fognak össze Nagy-Britannia ellen. De mi nem leszünk Európa, a bankok vagy nagyvállalatok szolgái”. Ezt szinte teljességgel lehetetlen elképzelni. Egyébként Orbán is érti, hogy a „multik” nélkül a magyar gazdaság inkább Albániáéra vagy Moldováéra emlékeztetne.
Ez az, amiért rövid londoni útján is szakított időt találkozókra… több multinacionális vállalat, köztük a Tesco, a Vodafone és a GlaxoSmithKline közép-európai menedzsereivel. Egy dolog a retorika, másik a gazdasági valóság, és ezt ő is nagyon jól tudja.
(Adam LeBor az Economist és The Times szerzője. A magyar kormányfő londoni útja előtt az Economist Eastern Approaches című blogjában Cameron miniszterelnököt „készítette” fel vendégére azonos című írásában, az újságíró által megszerzett elképzelt bizalmas tájékoztatóval. „Orbán rossz ajtón kopogtat. Ő nem konzervatív, ahogy mi értjük ezt a kifejezést…” – így kezdődik a „bizalmas” dokumentum. Az Orbán-látogatást követő fenti cikkét a Vasárnapi Hírek felkérésére írta.)
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!