Fidesz-város vagy világváros? - Jó vége nem lesz - Mindent megtehetnek - Ocsmányságok ideje - Nem kell bennünket megvédeni - Józan észre volna szükség; - a Vasárnapi Hírek 2014. vi 26. számában közzétett olvasói levelek.
Fidesz-város vagy világváros?
Szinai János, Budapest
Ez a mi Fideszünk az eltelt 24 éve alatt nem éppen szelídségéről ismerszik meg. Új parlamenti abgangjánál a szokásos durvasággal, egész pályás tovább nyomulással, hűen önmagához folytatta a választási törvény állandó babrálását, amiről úgy látszik, nem tud leszokni. Most, zsupsz, nagy hirtelen, szinte a semmiből, durván és erőszakosan hozzányúltak az őszi önkormányzati választásokkal szorosan összefüggő választási törvényhez.
Az egész fővárosi (vagy kétmilliónyiunkat érintve) önkormányzati választási rendszert megváltoztatni pár hónappal a választások előtt, amúgy is nagyon erőszakos, durva beavatkozás mindennapi budapesti életünkbe. De a dolog Fidesz-szerű. A módosítás lényege, hogy Budapest Főváros Önkormányzatának testülete képviselőit nem választhatjuk meg, csak a saját kerületi, választókerületi polgármesterünket, és majd ehhez tákolnak valamilyen kompenzációs rendszert. Hogy milyet, azt már tudjuk az országgyűlési választásból, ahol 46 százalékból csináltak megint kétharmadot. Az ellenzék persze joggal sikít, de hát tudjuk, úgyis hiába. Ha akarják, akkor az és úgy lesz, ahogy az ultipartin már régen megbeszélték.
Tehát a jövőben, legyen az bármilyen nagy lakosságú kerület – a még szocialista XIII. például –, polgármesterének éppen annyi szavazati joga lesz, mint egy fele akkora, de fideszes kerületnek.
Lényegét tekintve tök mindegy, hogy a reálisan várható következő nagy ellenzéki zakó után milyen többséggel áll fel az új Fővárosi Közgyűlés, mert abban, remélem, a kisebb többségük biztosan meglesz. Hanem az igazi kérdés, hogy mi lesz Magyarország fővárosának 21. századi jövője. Világváros vagy Fidesz-város?
Jó vége nem lesz
Békesi Dániel, Budapest
Nem vagyok médiaszakértő, nem vagyok újságíró, de nagyon tisztelem ezeket a szakmákat, mert tudom, hogy a média nélkül ma az ember nem ér sokat. Ezért is figyeltem, milyen újabb fejleményeket hoz az a háború, amit forradalmi pártunk és kormányunk indított az egyik kereskedelmi tv ellen.
A laikus azt gondolná, legalább egy dolog van, ami felől nyugodt lehet. Az, hogy este hazaérkezik a munka után és megnézi a tévéadást. És mit lát? Azt, hogy háború kezdődött a kereskedelmi csatorna és a fideszesek között.
Még Dale Carnegie írta, hogy „minden vitát megnyersz, amit el sem kezdesz”. De ez nem a mi képviselőinkről szól. Mert, ha a forradalmárokat valaki is merészeli „megsérteni”, ebben az esetben a kereskedelmi csatorna, a kormányközeli gazdasági lap „rácsap” a tévésekre, és megírja a tutit: a csatorna vezetősége tavaly 1,6 milliárd forint tiszteletdíjat zsebelt be. A csatorna vezetősége rá egy órára azt üzente a lapnak, hogy nem milliárd, hanem 1,6 millió volt, és ezt nem is a menedzsment kapta, és iskolapadba küldte a lap szerkesztőit. Ez már sok volt Barcza főszerkesztőnek, és kijelentette, hogy nagyon szeret tanulni, de nem szereti, ha „kioktatják”. És folytatta: „több alázatot és kevesebb pökhendiséget várnék el attól, aki a magyarok kenyerét eszi”.
Nem tudom, hogy ez a piszkos játszma mivel fejeződik be. Szerintem ezen a nagyon primitív szinten jó vége nem lesz. Abban is biztos vagyok, hogy Barcza György főszerkesztő külföldön nemcsak a magyar kenyeret eszi, ha nem visz magával. De az, hogy ez a kabaré nem ér annyit, hogy rajtunk röhögjön a fél világ, az biztos.
Mindent megtehetnek
Perduk Zsolt, Budapest
Elkezdődött a törvényhozási munka a magyar Országházban. A laikus ember azt gondolja, hogy most már a 199 képviselő bejár dolgozni, és következik a nagyon fontos munka, amire a képviselők felhatalmazást kaptak. Tudjuk, hogy a Ház elnöke nagyon szereti az igazi munkát, és nem szereti azokat, akik balra ülnek tőle. Szereti, ha őt mutatják a tévékamerák, mert ilyenkor a baloldalnak mondhat, amit akar. Vagy az LMP képviselőjének, nem beszélve a DK-sokról, akiket egyszerűen nem tűr. Emlékszem még arra, hogy az előző ciklusban hány baloldali képviselőt – akik nem tartoztak a kormánypártiakhoz – büntettek meg keményen csak azért, mert meg mertek jelenni egy molinóval, vagy más eszközzel.
Nézem a parlamenti üléseket, és rádöbbenek, hogy itt valami nincs rendben. A tvkamera kénytelenül mutatja Novák Előd – a jobbikos képviselő elöl ül – laptopját, mindenki látja a nagy nyomtatott betűkkel írt szavakat: „tagok legyünk, vagy szabadok!”. Lejjebb az EU-felirat, áthúzva kétszer. Szeretném megkérdezni Kövér házelnököt: ki engedte ezt meg?
Csak néhány héttel ezelőtt választottunk képviselőket az EU-ba, és köztük vannak jobbikosok is. Akkor hogy van ez? A 32 éves Novák, a Jobbik prominens radikális képviselője kit képvisel az Országházban? Vagy az, ami nagy betűkkel fénylik a miniszterek és államtitkárok háta mögött, nem számít? Csak nem azért, mert a házelnök fél a Jobbiktól, és ezért nekik mindent megenged?
Ocsmányságok ideje
Csernus Károly, Göd
Kirúgták az Origo internetes újság főszerkesztőjét, eleget téve a „megváltozott médiafogyasztási szokások miatti” követelményeknek. Az Origo a nagy hatalmú fácánvadász és alkirály Lázár úr rejtélyes és drága külföldi utazásairól publikált. Villámgyorsan házszabályt módosított parlamentünk: ezután a pulpituson ülő levezető elnök is szavazhat a feltett kérdésekben. Erre az „újdonságra” azért volt szükség, mert a kétharmad nem lenne meg, ha a fideszes levezető elnök nem szavazhatna.
Törvényt módosítottak az őszi önkormányzati választásokra, kizárólag Budapestre vonatkozóan. A Fővárosi Közgyűlésbe ezután a kerületi polgármesterek kerülnek, amely módszerrel ugyanúgy egy főt delegálhatna egy húszezer lakosú budai fideszes kerület, mint a százezer feletti pesti „proli” kerületek lakosai. Az igazi ok Budapest „elvesztésének” félelme.
Reklámadó bevezetése a teljes médiapiacra. Az indoklás szerint szüksége van a gazdaságnak az ebből befolyó 8-9 milliárd forintra. Ha ez így lenne, nagy lenne a baj. A valódi ok a nem fideszes, döntően ellenzéki médiák teljes ellehetetlenítése. Tiborcz Eszter, a plebejus miniszterelnök úr vejének huszonéves testvére négy állami földbérletpályázatot nyújtott be, amelyek mindegyikét meg is nyerte.
Mi lesz még itt, akár csak őszig is?
Nem kell bennünket megvédeni
Popovics Lászlóné, Beregszász
Az ukrán internetportálok tele vannak azzal a hírrel, hogy a Jobbik párt vezetői Moszkvában tárgyaltak a múlt héten az orosz pártvezetőkkel, és több mint egyórás sajtókonferenciát tartottak a RIA Novosti társaságnál.
A Jobbik pártvezetője, Vona Gábor, a párt „külügyi szakértője”, Gyöngyösi Márton és az EP-képviselője, Kovács Béla, akiket Beregszászon jól ismernek, elmondták az orosz újságíróknak, hogy mennyire aggódnak a kárpátaljai magyarok sorsáért, meg azt, hogy mennyire félnek az itteni magyarok a szélsőjobboldali ukrán Jobb Szektortól és a Szvoboda párttól. A jobbikosok kijelentették, hogy ők igazi oroszbarátok. Beszéltek arról, hogy az EU nem jól dolgozik, kritizálták a magyar Országgyűlés munkáját. A jobbikosok arra fektették a hangsúlyt, hogy mennyire fontos nekik „megvédeni a kárpátaljai magyarokat”.
Ezekben a nagyon nehéz időkben, amikor országunkban, Ukrajnában annyira feszült a politikai helyzet, nagyon jó lenne, ha a jobbikos képviselők nem foglalkoznának az itteni magyarság sorsával. Van, aki itt foglalkozzék ezzel a kérdéssel. Vonának és bajtársainak azt üzenem: el a kezeket az itteni magyaroktól! Nincs szükségünk az oroszok segítségére sem. A jobbikosok tegyék rendbe a dolgaikat Magyarországon, itt majd mi magunk eldöntjük, hogy kinek a segítségére van szükségünk.
Józan észre volna szükség
Ferenczy Tamásné, Budapest
„Nem kétséges: önöknek elment a józan esze” – mondta a parlamentben a kormánypárti képviselőknek Szél Bernadett LMP-s képviselő a paksi hitelszerződést bírálva. Azzal folytatta, hogy vannak, akiktől nem szabad kölcsönkérni, mert nem tudhatjuk, hogy mi lesz az ügylet végkimenetele.
A képviselő asszonynak jogában állt kifejezni véleményét abban a komoly kérdésben, ami a paksi atomerőmű bővítéséhez szükséges orosz–magyar hitel-megállapodásról szólt. Tudjuk, hogy az LMP képviselői mindent megtettek azért, hogy Oroszországgal ne lehessen szerződéseket kötni, pláne az atomerőmű bővítésében. Szél Bernadett megmondta a véleményét, az LMP akcióba lépett, és molinóval, plakátokkal tiltakoztak, ami szokásos egy demokratikus parlamentben. De nem nálunk! A Ház ura, Kövér László kijelentette, hogy a „molinózással házszabálysértő rendzavarás történt”, és ezért büntetést helyezett kilátásba. Az LMP-s képviselőknek pedig azt mondta, hogy „stílusok nem áll arányban a támogatottságukkal”.
Ezzel a megszokott kövéri stílusban megalázta a képviselőcsoportot. Szeretném megkérdezni Kövér Lászlót: az LMP-nek, az ellenzéki képviselőknek érdemes bejárni dolgozni a parlamentbe? Az az érzésem, hogy az ellenzék már akkor is büntetést fog kapni, ha képviselni akarja a választóit. Itt tényleg józan észre van szükség!
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!