Pánik és puccshangulat van az amerikai republikánusoknál. Azok a politikusok, akik fausti alkut kötve csatlakoztak az elnökséget a pártelit elleni kirohanásaival megkaparintó Donald Trumphoz, reménykedve megszelídítésében, kezdik kapiskálni, hogy valóban elszabadult hajóágyúval van dolguk.

Az előválasztásokat a vetélytársak gátlástalan leszólásával megnyerő, s a kampánykiadásait – a közfigyelmet rendre megbotránkoztató – kiszólásaival megtakarító exshowman az őt jelölő konvenció után sem állt le. Ha addig a politikai korrektségre hányt fittyet, most az elnökválasztási megfontolásokra. 

A politikusok becsmérlését már nemcsak a neki tapsoló alulképzett fehér férfiaknak tetsző migránsozással, muszlimozással, a nők „helyretevésével” egészíti ki. Nekirontván a háborús hős katonafiukat gyászoló (muszlim) szülőknek, s egy veterán tábornoknak, a patriotizmus tabuját sértette meg. Elutasítva a saját pártja őt bíráló élembereinek újraválasztási támogatását, az elemi lojalitást vette semmibe. Lehet, hogy Hillary Clinton „ördögnek” nevezése tetszik a vallásos jobboldalnak, ám széles körben ijesztő képzeteket kelt. Amint az is, hogy – sejthetően kudarcát érezve – már most választási csalásról beszél. Miként riasztó a minden megszólalásából kitetsző világpolitikai tájékozatlansága is. Stílszerűen, pokoli világot vetít előre. Trump egy biztonsági szakértőre háromszor is rákérdezett: ha van atomfegyverünk, miért is nem vethetjük be?!

Becsapták hát magukat, akik a – nyilván neki megírt – konvencióbeszédéből a hajóágyú lecövekelésére következtettek. Amint már többen korábban is rájöttek, Trump csak akkor tud hatni saját nekivadult táborára, ha maga is vadakat mond. S ez ugye még a republikánus előválasztók körében sem volt többség, ha elegendő is neki az élen végeznie. Miként csalódhattak a pár napos felmérési vezetését túlértékelők: Hillary nemcsak visszavette előnyét, hanem egyre növeli. A győzelmére pénzükkel fogadók immár 75 százalékosra taksálják Clinton novemberi győzelmét, Trumpnak csak 22-t adva. Ha az olló tovább tágul, hatalmas vereség várhat nemcsak rá, hanem a republikánus jelöltekre minden szinten. Naponta jön hír rangos republikánusok „dezertálásáról”, s a konzervatívokat vélhetően megrémíti az emlék: fél évszázada egyik túl messzire ment elnökjelöltjüket, Goldwatert éppen az taszította a választási mélybe, hogy a demokraták az atombombával való felelőtlenségét pirították rá.

Ez már azoknál is ok a pánikra, akik mögé álltak: akkora katasztrófába sodorhatja a republikánusokat,  amely semmivé tenné a saját – Trumpon túltekintő – politikai számításaikat. Abba a politikai sírba őket is benyilazzák majd, szaporodnak máris a számon kérő publicisták. Sokan bíztak eddig abban, hogy a jobboldalon még az Obama-utálatnál is nagyobb Clintongyűlölet mozgósítóan hat, s ha a Fehér Házat nem szerzi is meg nekik, kongresszusi pozícióik megvédéséhez elég lesz. De Hillary nagy arányú győzelme átfogó demokrata előretöréshez vezethet. S akkor megvalósul a konzervatívok fő félelme: az új elnök liberális oldalra billenti a főbíróságot. Ha pedig Trump megelőlegezi a választások „elcsalását”, vagyis előre kétségbe vonja legyőzője legitimitását, akkor aligha csak pártjára hoz katasztrófát.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!