A nemzetállam rögeszméje
Dr. Vuics Tibor, Budapest
A lap január 2-i számában Egy Trianon, sok óvszer, három gyerek címen a Heti Abszurd, F. Tóth Benedek írását közli, amely joggal cáfolja Lázár János „…ha még egyszer kisebbségbe kerülünk a saját hazánkban…” megjegyzését.
Az 1910-es népszámlálás adatait ezek szerint minden hivatkozó saját szemszögéből elemzi, ugyanis a „zsidókat csak a vallási megoszlásnál tüntették fel, ezért a nemzetiségek között itt a magyarok részét képezi”. (Az 1910-es népszámlálás, illetve a cikk hivatkozó adatai „Az Osztrák–Magyar Monarchia nemzetiségei 1910-ben”).
A két adatsor ezért a magyarok arányában is jelentősen eltér egymástól, a különbség 6,3 százalék! (54,4 százalék, illetve 48,1 százalék.)
Igaz viszont, hogy Lázár nem tud különbséget tenni „nemzetiségi kisebbség” és „anyanyelvi kötődés” között, mert ezeket a földrajzi helyzet is meghatározza. Azon aligha lehet vitatkozni, hogy ha egy területen (országon) belül egy népcsoport aránya nem éri el az 50 százalékot, az effektíve kisebbségben van.
Az 1910-es népszámlálásban olvashatjuk a következő megjegyzést: „Magyarország sohasem válhatott nemzetállammá, még a trianoni határmódosítások és a 20. századi erőszakos nemzetiségfelszámoló intézkedések után is többnemzetiségű államról kell beszélni…” Vagyis Orbán rögeszméjét a „nemzetállamról” még az említett népszavazás is tagadja.
*
Tisztelt dr. Vuics Tibor!
Köszönöm kiegészítő észrevételeit. A második ponthoz annyit jegyeznék meg, hogy a magukat magyar anyanyelvűnek vallókhoz képest nem lehet egyetlen nagy egyként kezelni az összes többit (pl. bolgár, német, cigány vagy görög), éppen ezért a magyarság akkor sem lehet kisebbségben, ha csak 48 százalékos az aránya. Érdekes amúgy, hogy míg sokan, köztük a Lázár miniszter úr is kisebbségként tekint a magyarságra, ha arányuk nem éri el az 50 százalékot, más esetben éppen ellenkező logikával érvelnek. Ilyen például az is, amikor a 2014-es országgyűlési választáson a 8 millió választásra jogosult közül mindössze 2,26 millió szavazott a Fidesz–KDNP-re, és ez is csak a leadott szavazatok 44,8 százaléka – ám az Orbán-kormány azóta is azt kommunikálja, hogy az emberek többsége rájuk szavazott.
Üdvözlettel: F. Tóth Benedek
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!