Közelednek a karácsonyi ünnepek és Kolenák János kőfaragó időben félretette a szerszámokat. Mint elpanaszolta, már napok óta járják az üzleteket, mert az asszony szőrmebundát akar vásárolni. Szőrmebundában akar megjelenni az éjféli misén, úgy, mint a többi úriasszony. Nem szívesen kísérte az asszonyt az egyik butikból a másikba, mivel ezt tiszta időpazarlásnak tartotta.

 
Végel László

 Fel is rótta a feleségének, hogy Tito idejében bezzeg kopott öltönyben és nagykabátban jelentek meg az éjféli misén, mire az asszony türelmetlenül leintette.

– Tito idejében nem volt szabad templomba járni.

A kőfaragó hitetlenkedve pillantott a feleségére.

– Miket beszélsz összevissza? Együtt baktattunk a templomba nem csak szentestén, hanem minden vasárnap reggel. Annyira még nem öregedtem meg, hogy ne emlékeznék rá.

– Ez igaz – csillapította a felesége – de újabban azt kell mondani, hogy Tito idejében tilos volt templomba járni. Csak titokban lopakodtunk be, ezért öltözködünk olyan egysze­rűen. Most azonban szőrmebundában kell bevonulnunk. Nagyon kérlek, vésd az eszedbe, nehogy eljárjon a szád, mert a szomszédok, már így is felhántogatják, hogy sokat különcködsz.

Kolenák János nyelt egyet, tudta, hogy mire céloz az asszony. Hogyne tudta volna, hiszen rossz híre a sírkeresztekkel kezdődött. Az utóbbi években ugyanis egyre többen követelték, hogy a márvány sírkeresztről vésse le a vörös csillagot, és helyette jó nagy keresztet véssen be. Külön követelték tőle, hogy a vörös színt is tüntesse el. Köztük volt számos régi kuncsaftja is, aki a szüleik, a sógoruk, a nagybátyjuk sírkövéről tüntették volna el a vörös csillagot. Külön bosszantották azok, akik még az életükben csillaggal vésették ki maguknak a sírkeresztet, csak a halálozási évszámnak hagyattak üres helyt, s most egyszeriben keresztet akarnak a csillag helyett.

– Ezeknek az embereknek – magyarázta Kolenák János feleségére várakozva a ház előtt – fogalmuk sincs, hogy milyen érzékeny a márvány. A márványnak lelke van, s nem tűri, hogy az egyik napról a másikra a csillag helyett keresztet véssünk rá. Különben is ez időigényes munka, sokkal könnyebb új sírkövet faragni, mint a régit átalakítani. Ez egyik régi kuncsaftomnak ezért javasoltam, hogy jobb lenne, ha a márvány alá vésnék egy keresztet, így nem sérteném meg a márványt, mire ő sarkon fordult és köszönés nélkül faképnél hagyott. Ő kezdte terjeszteni, hogy különcködök. De meg is járta szegény. Talált egy kocamestert, aki szó nélkül vállalta a munkát. Mert mostanság az egész Bácska tele van ilyen kocamesterrel, akinek fogalmuk sincs a márványról, és azt gondolják, hogy az mindent elbír. Pedig nem így van ez! A kocamester hozta a vésőt és a kalapácsot, kalapálta a márványt, még a holtakat is felverte. De mi történt? Elrepedt a márványsírkő, mégpedig úgy, hogy soha többé nem lehetett összeragasztani. Akkor újra hozzám szaladt a régi kuncsaftom, hogy segítsek rajta. A fejem ráztam. Nem lehet, magyaráztam, mert a márványnak lelke van, nem olyan, mint az ember, hogy mindent elbír. Ez aztán mégis új sírkövet rendelt, de nem nálam, hanem egy szabadkai mesternél, aki akkora keresztet vésett a sírkőbe, amekkorát még Ausztriában sem láttam, pedig az osztrákok értik a módját és mindig elsőrangú márvánnyal dolgoznak. Mert tudja uram, én Bécsben is melóztam, értek a márványhoz. Azt is tudom, hogy lélegzik, mikor jajdul fel, mikor békél meg, mikor kezd barátkozni a holtakkal.

Az asszony kilépett a kapuból, mire a mester kezet fogott velem, s beszálltak az autóba, hogy végre megfelelő szőrmebundát találjanak. A tenyeremben tartva érdes tenyerét, felfogtam, hogy miért ódzkodik a szőrmebundától. Keze az érzékeny márványhoz szokott, amelynek érzékenyebb lelke van, mint nekünk, gyarló halandóknak.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!