Az outsourcing alatt azt a speciális folyamatot értjük, amiben egy vállalat az addig szokásosan maga által végzett valamelyik tevékenységét átadja egy, az adott tevékenységre szakosodott cégnek és a jövőben azt a bizonyos tevékenységet díjazás ellenében ez a cég látja el. Sikeres outsourcing esetén a tevékenységet átadó és az azt átvállaló cég egyaránt profitál az átszervezésből. Nézzünk erre néhány konkrét példát!
Az Éhségmenetet azzal a molinóval várta a Kossuth téren a Békemenet szervezéséről és nagy összegű állami támogatások felhasználásáról elhíresült Civil (igen, ez a neve: civil) Összefogás Fórum (CÖF), hogy „Köszöntjük a szoci hataloméhség menetét”. A Város szíve blog fotókkal bizonyította, hogy az egy teljes napig kint lévő transzparenst a rendőrség és a parlamenti őrség asszisztálásával feszítették ki alpinisták. A CÖF azt állította, hogy nem kért engedélyt a molinó elhelyezésére, mert azt „flashmob jellegű” akciónak szánták. Erre az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért csoportnak is megjött a kedve, és „Az ország házon kívül van” feliratot szerette volna ugyanott elhelyezni – sikertelenül. Ugyanis rájuk rontott az országgyűlési őrség tagja, és igen arrogáns stílusban megpróbálta elzavarni az aktivistákat, akikhez végül rendőrt hívott. Az Országgyűlés Hivatala 107 ezer forint megfizetésére kötelezte a Millát „hozzájárulás nélküli közterülethasználatért”. A Milla Facebook-oldala szerint az Országgyűlés műszaki igazgatója azt kérte tőlük, hogy írjanak e-mailt a gazdasági főigazgatóságra, hogy kitehessék a molinót. Amikor megkérdezték, hogy ezt a CÖF is megtette-e, azt a választ kapták, hogy nem, mert „arról az akcióról a házelnök úr is tudott”. Később azt a választ kapták ugyanerre, hogy a cégnek, amely a transzparenst kifüggesztette, „tízszeres közterület-használati díjat kell majd fizetnie”. A hvg.hu-val azt közölte az Országgyűlés sajtószolgálata, hogy a hivatalnak nem volt tudomása a CÖF-molinó elhelyezéséről. Meg azt, hogy az Országgyűlés Hivatala sem hétfőn, sem pedig szerdán nem kért rendőri intézkedést és nem lépett fel a helyszínen a szabálysértőkkel szemben, mert a villanyoszlopok, ahová kitették a molinókat, már az intézmény területén kívül állnak. A „nem fellépésről” készült videó fent van a Milla honlapján, így aztán a sajtóiroda közölte: az Országgyűlési Őrség parancsnoka belső vizsgálatot rendelt el, és az őrség egyik tagjának fegyelmi felelősségre vonását kezdeményezte, amiért a testülethez méltatlan stílusban, az őrség által ellenőrzött biztonsági területen kívül, felhatalmazás nélkül, szakszerűtlenül szólította fel a Milla aktivistáit akciójuk befejezésére. Nem csak a CÖF bizonyítja, hogy milyen praktikus is kiszervezni az állam(párt) számára kellemetlen feladatokat. Másfél éve 110 millió forintnyi uniós pénzből helyeztek ki sokkoló, az abortusz alternatívájaként az örökbefogadást ajánló plakátokat, amelyeket az EU levetetett, mondván: az alap nem abortuszellenes, hanem esélyegyenlőségi célokat szolgál. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) 25 millió forintot adott az Állami Gondoskodásban Élő és Veszélyeztetett Fiatalok Támogatásáért Alapítványnak az örökbefogadás népszerűsítésére, és a pénz mellé a megmaradt plakátokat is odaadták – írta meg a Népszabadság.
Ha már a 2006-os tévészékházostromnál beváltak a futballhuligánok, bevetették őket a diákok ellen is: Debrecenben a DVSC szurkolói rontottak be a Hallgatói Hálózat fórumára, ahol Szepesi Zsolt, a Fidesz 2010-es képviselőjelöltje osztotta ki a résztvevőket. Felhívta a figyelmet, hogy a városban már épült MODEM, most a stadion következik, megemlítette, hogy a HaHát Amerikából pénzelik, „olcsó macskajancsik”, akiket „húsz forintért lehet megb…ni”, és azt is megjegyezte, hogy örüljenek, hogy nem verték szét az egész kocsmájukat. Bár a rendőrség nem látott okot a beavatkozásra, utólag – nyilván teljesen függetlenül a sajtóvisszhangtól – azért eljárást indított a rendezvény megzavarása miatt. Szepesit is kihallgatják. Tanúként.
Persze nem lehet mindig sikeres a kiszervezés: az Alkotmánybíróság a héten kimondta, hogy jogsértően járt el a Fővárosi Önkormányzat, amikor visszaélésszerűen adott ki közterület-használati engedélyt lényegében saját magának, jogsértően járt el a rendőrség, amikor a közterület-használati engedélyt minden további nélkül a demonstrációt kizáró körülményként kezelte, és jogsértően járt el a bíróság, amikor nem biztosított mindezekkel szemben gyors jogorvoslatot. Emlékezetes: tavaly arra hivatkozva nem vette tudomásul a rendőrség az LMP március 15-i Hősök terei demonstrációját, hogy a főváros (a belváros nagy részével együtt) erre a területre is a saját hivatali szervezetének adott közterület-használati engedélyt. Ez persze nem jelenti azt, hogy ezen a március 15-én az ellenzék majd ott ünnepel, ahol akar: a közigazgatási minisztérium 12 nagy közterületet akar lefoglalni. A főpolgármesteri hivatal támogatja a kérelmeket.
Vannak másfajta kiszervezések is: a kormány számára kellemetlen politikusokat érintők. Az alkalmatlanság bocsánatos bűn, az önállóság nem az – állapítja meg a Véleményvezér blog annak kapcsán, hogy Hoffmann Rózsa államtitkár marad (igaz, már csak közoktatási), de L. Simon László kulturális államtitkárt menesztették az EMMI-ből. Lapértesülések szerint azért, mert „megvolt a magánvéleménye” Fekete Györgyről, a Magyar Művészeti Akadémia vezetősége által is alkalmatlannak tartott, ámde teljhatalmú elnökéről. Meg is kapta a büntetését: újságíróktól kellett megtudnia, mit tervez vele tenni Balog Zoltán miniszter.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!