Kreatív ország vagyunk, és ezt országunk nagyjai is fényesen bizonyítják.

 
Győri Tibor: itt még nyilatkozik, ezután fegyelmez (Fotó: Koszticsák Szilárd, MTI)

Például a héten előkerült Schmitt Pál, aki a Bors szerint ígéretével szemben nem ír PhD-t, de naponta tárogatózik és motorozik – a 71 éves politikus a plágiumügye miatt általa indított felülvizsgálati eljárásra koncentrált, amióta lemondani kényszerült a köztársasági elnöki posztról. A jogorvoslat megállapította, hogy Schmitt 1992-es doktori értekezése már a beadáskor sem formailag, sem tartalmilag nem felelt meg a törvényeknek és a testnevelési egyetem doktori szabályzatának. De a volt államfő továbbra sem szégyenkezik a jogerős plágium miatt, sőt: „a Szenátus korábbi döntését felülíró határozat velem szemben etikai vétséget nem állapított meg; éppen ellenkezőleg: a Magyar Testnevelési Egyetemnek a doktori fokozat adományozására vonatkozó gyakorlatát és eljárását minősítette jogszabályba ütközőnek, továbbá etikailag kifogásolhatónak”. A volt államfő közölte: „a tisztesség úgy kívánta, hogy egy akkor hibás egyetemi gyakorlat és eljárás alapján nekem ítélt kisdoktori címem használatáról lemondjak”. Vagyis a plagizálás teljesen rendjén való, de mivel ezt akkor nem vették észre, az egyetem hibája, hogy megítélték neki a doktori címet.

Hasonló kreativitás figyelhető meg a budapesti Városháza esetében: az Index cikkéből kiderült, hogy a Nemcsák Károly által igazgatott József Attila Színház és a Dörner György vezette Újszínház is elveszítette nézői több mint harmadát, miközben 13 fővárosi színház közül 7 növelte jegyeladásait, de két másik olyan színház is alacsonyabb számokat ért el, aminek szintén Tarlós István főpolgármesterré választása után cserélték le az igazgatóját – a szakma tiltakozása ellenére. Mivel a városvezetés közölte, hogy elégedett, a nézőszám csökkenése pedig vezetőváltás után természetes jelenség, a Fővárosi Önkormányzat sajtóosztálya kénytelen volt bizonyíték híján a Nemzeti Színházról közölni valótlan adatokat, amelyeket Alföldi Róbert leköszönő igazgató azonnal helyreigazított: igazgatósága első évében is nőtt a nézőszám.

„Én nem vagyok populista, mindössze a lehető legnagyobb mértékben próbálok egyenesen, egyértelműen beszélni az emberekkel” – nyilatkozta Orbán Viktor egy portugál hírtelevíziónak. A miniszterelnök szerint a mai Európában olyan fő irányvonal érvényesül, amely alapvetően egyházellenes, vallásellenes, családellenes, és nagyon nemzetközi, nemzetellenes. „Nekünk olyan elképzelésünk van Európáról, amely továbbra is elismeri a kereszténység fontosságát, alapja továbbra is a család.” Elnézve a családon belüli erőszak büntetése kapcsán képviselt kormányzati álláspontot, ez bátran állítható, és tényvaló az is, hogy Európában nem szoktak asszonyverő politikusok ülni a parlamentben. A vak komondoros Balogh József (az országos botrány hatására) kilépett ugyan a Fidesz frakcióból, de Meggyes Tamás senkit sem zavar; a volt esztergomi polgármester viselt dolgairól a héten számolt be a stop.hu, az exfeleség nyilatkozatát és látleletét ismertetve.

A „Magyarország jobban teljesít” című kampány remekül kiegészíti Orbán gazdaságról adott győzelmi jelentéseit; nem zavartatva attól sem, hogy a Tárki friss kutatása megállapította: Magyarország csaknem fele szegénységben él. (Igaz, eközben Simicska Lajos cégei legalább 6 milliárd forint osztalékot fizettek ki a 2012-es év bevételeiből.) Az Átlátszó szerint a kampány 256,7 millió forintba került. Mármint a nyomtatott és online sajtóban, valamint a közterületi megjelenés költsége ennyi, a tévéspotokra és a postaládákba dobált füzetekre vonatkozó adatokat ugyanis nem közölte a Miniszterelnökség.

A sajtó sem ugrálhat már sokáig: a Miniszterelnökség ügyvédi irodákkal szerződik annak érdekében, hogy a jövőben hatékonyabban számolhassanak le a sajtóban megjelenő kritikákkal, vitatható állításokkal – értesült az Index. Azt azonban nem tudták kideríteni, hogy a helyreigazítás intézménye miért nem elég a kormánynak – talán azért, mert az csak a ténybeli tévedésekre érvényes. Az akciócsoport létrehozását Győri Tibor államtitkár kezdeményezte, aki Simicska Lajos bizalmi embere. Felesége a legutóbbi időkig bíróként dolgozott, és kifejezetten a sajtóügyek specialistája. Az elmúlt hetekben a minisztériumok felszólítást kaptak, hogy keményebben reagáljanak a média állításaira. Ahhoz pedig elég csak egy kis kreativitás.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!