Ez volt az a hét, ami egyértelműen a keménykedés jegyében telt. Jóformán minden napra jutott egy-két megregulázandó személy, esetleg társaság, és néhány eltévelyedett lélek, vagy éppen növény. Szerencsénkre kormányunk lelkes tagjai (és a köréjük tartozó érdekeltségek) a kezükben tartották az irányítást, így nem kell attól tartani, hogy néhányan nem tanulják meg alaposan, hogy hol a helyük.
A hétfő még csak egy kis túlkapással kezdődött. Történt ugyanis, hogy Orbán Ráhel a véleménynyilvánítás szabadságát értelmezte félre, így közösségi oldalán szemrehányó szavakkal illette egykori, rendszerkritikus tanárát. A pedagógus a Hír24 cikkét kommentálta, amelyben a miniszterelnök indiai utazásának protokollhibáját (kézcsókkal akarta üdvözölni Sonia Gandhi politikusnőt) elemezték – igaz, nem kifejezetten elegáns formában. A kormányfő lánya pedig nem volt rest, azonnali jelleggel helyretette az elégedetlen pedagógust, méghozzá a következő szavakkal: „Kedves Tanárúr, hamár nincs tekintettel volt tanítványaira, és itt most nem arra gondolok, hogy milyen politikai nézetei vannak, hanem, hogy volt tanítványa szülőjét gúnyolja, akkor legalább olyan cikket és gúnyt postoljon, ami egy színvonalasabb és hitelesebb médiumtól való, amin nem látszik kilométerekről, hogy koholmány…” A helyesírási hibákat Orbán Ráhel ejtette a szövegben, azt nem tudni, miért tartotta koholmánynak a Hír24 cikkét, amely egy megtörtént esemény megtörtént protokollfiaskóját elemezte. A „Tanárúr” viszont megtanulta a leckét, és törölte a bejegyzést.
Másnaptól már a nehézbombázók következtek. Kövér László nyitotta a sort, aki teljes szigorával sújtott le a frissiben alakult Magyar Hajnal pártra, és tiltotta ki őket az Országgyűlés sajtóterméből, ahol egyébként épp azt akarták bejelenteni, hogy megalakultak. A szélsőjobboldali mozgalom végül a Nagy Imre téren tette meg a nagy bejelentést. A Magyar Hajnalt egyébként még a Jobbik is kamupártnak minősítette, amire viszont a szélsőségesnél is szélsőségesebb párt elnöke, Kisgergely András így reagált: „nem építünk tömegpártot, kizárólag mozgalmat, és 10 párttagra is csak azért volt szükségünk, mert a mozgalmak nem indulhatnak választáson, ekképp az ország életébe nem szólhatnak bele”. Bármit is jelentsen ez.
Kedden Lázár János keményített be: a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) 2500 céget tett ki szégyenfalára, mivel „valamilyen oknál fogva még nem vették át a nyilatkozatot”, amelyet idén szeptemberben kaptak, hogy abban a 2007 óta EU-s pályázatokat megnyert cégek valódi tulajdonosairól nyilatkozzanak. 45 ezer cég kapott ilyet, és aki nem szolgáltatja be az adatokat, attól kamatostul visszakövetelik a már lehívott pénzösszegeket. „Az elszámoltatásból akár 50-100 milliárd forint is befolyhat” – mondta Lázár, mint az NFÜ-t felügyelő államtitkár. Sőt, a szigor hamarosan tovább fokozódik: november közepén jön az újabb lista azokról, akik ugyan átvették az űrlapot, de nem küldték vissza. Tőlük is visszavennék a pénzt.
Bár épp a napokban született meg az a bírósági ítélet, amelyben felmentették a Fidesz-székházba bemászó aktivistákat (akik még március 7-én tiltakoztak így a negyedik alkotmánymódosítás ellen), ezen a héten sem maradtunk új garázdaság nélkül. Emiatt indított ugyanis két aktivista ellen eljárást a BRFK azután, hogy felmásztak a Lánchídra, és kifeszítettek egy molinót, „Viktor, én is magyar vagyok, de nem fideszes” felirattal. A veszélyes mutatványt az Együtt-PM elkötelezett hívei hajtották végre, így reagálva Orbán Viktor október 23-i beszédére. Hamarosan a bíróságon is számot vethetnek tetteik következményével.
Martonyi János külügyminiszter azonnali hatállyal szerette volna szerdán színvallásra kényszeríteni az amerikai titkosszolgálatokat, hogy megtudja, lehallgatták-e Orbán Viktor miniszterelnököt. Váltott erről néhány szót Victoria Nulanddel, az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkárával is, aki épp nálunk járt a visegrádi csoport és a Közép-európai Kezdeményezés országai külügyi tárcavezetőinek találkozóján. Érdemi választ valószínűleg nem kapott, így a Külügyminisztérium inkább kiadott egy kommünikét az ügyben. Így fogalmaztak: Magyarország elvárja, hogy az Egyesült Államok mihamarább tisztázza a helyzetet, és adjon magyarázatot a történtekre. A budapesti amerikai nagykövetség viszont szerdán erre kissé flegmán mindössze annyit válaszolt: az Egyesült Államok olyan típusú külföldi hírszerzést folytat, amilyet minden ország végez. Várhatóan az ügynek nem itt lesz vége, kíváncsian várjuk, Martonyi milyen eszközökkel hat a továbbiakban az USA hírszerzésére, a párbeszéd mindenesetre péntekre megindult.
A határozott fellépést és regulázási szándékot a hét második felére a főváros a növényvilágra is kiterjesztette. Keményen lépett fel a Ludovika park fái ellen: kivágták őket, elpusztítva ezzel nem csak a zöldkörnyezet egy részét, de az ágak közt élő, védett fajként számon tartott denevéreket is. Hogy miért? A Népszabadság úgy tudja, az irtásra azért volt szükség, hogy a fák „ne zavarják a rálátást a Természettudományi Múzeum helyén kialakítandó Nemzeti Közszolgálati Egyetemre”. Nem csoda, hogy szükség van ebben az országban a keménykezű vezetőkre. Különben még a fák is csak rontják a kilátásainkat.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!