„Mindig is a miénk volt, a magyar állam sose mondott le róla. Ez a miénk” – igazította gyorsan helyre Orbán Viktor kedvenc műsorvezetőnket, Obersovszky Pétert, amikor az botor módon a Seuso-kincsek (egy részének) visszavásárlásáról kérdezte.
Nos, 4,7 milliárd forintot kiadni valamire, ami amúgy a miénk, nem tűnik túl okos dolognak, de ha kincsekre van szükség a néplélek melengetéséhez, akkor (pláne kampányidőszakban) úgy tűnik, semmi sem drága. Még akkor sem, ha valójában a Seuso-kincseknek csupán a fele ért haza, és nem is örökre, mert csupán bizonytalan ideig béreljük ezért a mesés összegért…
Szerencsére van azért néhány dolog, ami tényleg a miénk, és amire országunk első emberei nem sajnálják a pénzt. Minthogy a héten a Story magazinnak köszönhetően viszonylag átfogó használati útmutatót kaptunk országunk miniszterelnökéhez, valamivel könnyebb megérteni, hogy mi miért kerül éppen oda, ahova. Csak a példa kedvéért: „Ha kikap a csapata, kezeljük a lehető legnagyobb tapintattal” – osztotta meg a bizalmas családi információt a közzel Lévai Anikó, a miniszterelnök felesége. Veszíteni tehát nem ildomos Orbán csapatának – tán nem véletlen, hogy a tavalyi évben a társaságiadó-kedvezmények révén aFelcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány kapta a legtöbb pénzt, 1,5 milliárd forintot. Így talán jönnek majd a jó eredmények is, előbb-utóbb. A versenyszellem jegyében a második helyen végzett Mezőkövesd ennek az összegnek alig több mint a harmadát kapta csupán.
Egyébként nem csak a Seuso-kincsek kerültek végre oda, ahová valók. Állami kézbe kerül a Főgáz is végre, mármint az a fele, amelyik eddig nem az MVM tulajdonában volt. Az egykor Budapest önkormányzatának legértékesebb tulajdonaként számon tartott Főgáz azóta veszített értékéből néhány (de inkább sok) tízmilliárd forintot – mindössze négy évre és néhány rezsicsökkentési hullámra volt szükség ehhez, de legalább megvan, a miénk. És ha már itt tartunk, végre ismét hazai (vagyis állami) kézbekerül az Antenna Hungária műsorszóróvállalat is, amit eddig franciák bitoroltak. És ez csak ennek a hétnek az államosítási lendülete volt, izgatottan várjuk, mi jöhet a véghajrában!
Kicsit sárga, kicsit savanyú, de a miénk: ebben a kategóriában a magyar oktatás szerénykedhet ezen a héten (is). Az elmúlt hetek viszonylag kritikus szakértői nyilatkozatai után ugyanis immár a miniszterelnök sem dughatta homokba a fejét, ezért töredelmesvallomást tett: „Ha megnézem, hogy mi történik nap mint nap az oktatásban, és milyen eredményességgel végezzük a munkánkat, akkor nem tudok jó hírekről beszámolni.” Mondjuk innen szép nyerni…
A „kishalak” se tétlenkedtek az elmúlt időszakban. Csak az a miénk, amit megeszünk vagy megszerzünk – sokan gondolhatták ezt így, de volt valaki, aki viszonylag őszintén osztogatta azt,amije van. Rogán Antalnál példáulnincs olyan, hogy „enyém”, csak „miénk” van, talán ezért tüntette fel vagyonnyilatkozatábanbudai ingatlanjának felét felesége tulajdonaként – mint magyarázta, mivel a házasságban minden közös, ezért természetesnek vette, hogy az amúgy 100 százalékban az övének tekinthető ingatlan felét legalábbis papíron a nejére ruházza át, minden hátsó szándék nélkül. Végül a hibát kézzel korrigálta – úgy tűnik, neki ezt utólag is lehet.
Egy kicsit furmányosabb módon látott a saját javak megszerzéséhez Zsigó Róbert. A Fidesz szóvivője és egyben Baja város polgármestere azt a fifikás módszert alkalmazta, hogy a benzinpénzt mind az Országgyűléstől, mind igazgatott városától felvette. Igaza is van, drága a benzin mostanság, és sokat kell ide-oda utazni, így értelemszerűen jár a pluszpénz a fáradságért. Ennél már talán csak az lehet természetesebb, hogy a magyar földdel aktívan és sokat foglalkozó, azt egyre csak szépítő és építő Simicska–Nyerges páros kapta a legtöbb (mintegy ötmilliárdos) állami támogatást agrártevékenységük egyengetéséhez. Nemes versenyben maradt ezüstérmes Csányi Sándor 4,9 milliárd forintos támogatottságával. Ne legyenek kétségeink, ennek a sok agrártámogatásnak a gyümölcse is a miénk lesz egyszer.
És a miénk a kétharmad is – most éppen hiányból. A Nemzetgazdasági Minisztérium ugyan állítja, hogy így tervezték, de azért korántsem túl örömteli a hír, hogy az előre kalkulált éves államháztartási deficit kétharmada már az első negyedévben összejött. Azért ha lehetett volna választani, ezt inkább nem kértük volna.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!