Kissé elkeseredve állapítottuk meg a múlt héten (Hadházy Ákos után szabadon), hogy ebben az országban mindent lehet. Nos, mostanra kiderült, hogy mégsem.
Manapság például nem lehet már jutalmazni sem anélkül, hogy az örömbe ne vegyüljön némi rossz érzés. Megtapasztalhatták ezt a héten több állami cég (például a MÁV és a Magyar Fejlesztési Bank) vezetői is. Hétfőn kiderült, hogy munkájukat körülbelül kilenc-tíz havi fizetésüknek megfelelő prémiummal jutalmazták. Kedden Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke már úgy vélte, az érintetteknek vissza kellene fizetniük ezt a pénzt, vagy esetleg fordítsák jótékonysági célra. Szerdán a kormányülés előtt Orbán Viktor jelentést kért Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési minisztertől és Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi minisztertől arról, hogy mi ez a bőkezűség. Végül úgy döntöttek, a jutalmazottaknak vissza kell fizetniük a pénzt. No, nem az összeset, csak a kétmillió forint feletti részt. Ez például a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatójánál, Baranyay Lászlónál 17,2 milliót jelent. De biztos lesz helye a megmaradó 2 milliónak is a karácsonyfa alatt.
És a hét másik nagy híre: mégsem lehet következmények nélkül diplomát hazudni magunknak. Álljon itt intő példaként az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség (OKTVF) főigazgatójának, Tolnai Jánosnénak az esete: bár kezdetben alaptalan rágalmazásként élte meg, hogy szembesítették a ténnyel, miszerint jogosulatlanul illesztette leánykori neve (Szatmári Katalin) elé a doktori címet. A nagy tiltakozás közepette azonban sajnálatos módon az is kiderült, hogy nemcsak doktori fokozata nincs, de tulajdonképpen egy nem létező szakon szerzett nem létező diplomát. Tolnainé végül megtört, és lemondott posztjáról, ami már csak azért is érdekes, mert Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár korábban állította: saját szemével látta a diplomát. Hogy ezek után Illésnek mit lehet tennie, arról egyelőre nincs hír.
Mint kiderült: nem lehet büntetlenül oknyomozó újságírói tevékenységet végezni sem. Az indexes Dezső Andrásnak megakadt a szeme a városhatárban egy óriásplakáton, rajta a Kuruc.info hirdetésével. Érdeklődött is a reklámhelyet értékesítő Hungaroplakát elnevezésű cégnél arról, ki fizetett a hirdetésért. Levelében megadta elérhetőségeit is. Amelyeket két órával később már közzé is tett a Kuruc.info, névtelenségükben bátor olvasói pedig azóta is zaklatják Dezső Andrást. Akinek váratlan helyről érkezett támogatója: „Mostantól számítva pontosan 72 órája maradt az ügyészségnek, hogy törvényes kötelezettségének végre eleget téve egyszer és mindenkorra felszámolja ezt a gennyláda náci hírportált… Tessenek az ügyészségnél azonnal a két hátsó lábukra állni, mert kezemben a kréta és indulok a Legfőbb Ügyészség épületéhez ugróiskolát rajzolni.” Bizony, Deutsch Tamás szavai ezek. Kivételesen kár, hogy ezúttal sem vette komolyan senki. Szerdán írta, 72 órával később pedig még mindig működött a Kuruc.info. Mostanra viszont Deutsch is kapja a maga jól kiérdemelt, gyalázkodó SMS-eit… De hogy az eredeti kérésre is válaszoljunk: a Kuruc.info reklámját egy jászapáti cég rendelte, „egyfajta karácsonyi meglepetésként”, így akarták meghálálni ugyanis, hogy korábban a hírportál biztosított nekik hirdetési felületet.
Sajnos nem lehet mindig mindenről írni, muszáj válogatni a sok fontos hír, esemény közt. Így tett a Magyar Távirati Iroda is, amikor végül egy szót sem szóltak arról, hogy egy könyvbemutató kapcsán összeült Sólyom László volt államfő-alkotmánybíró, Tölgyessy Péter elemző- volt fideszes képviselő, Kukorelli István volt és Stumpf István jelenlegi alkotmánybíró, hogy értékeljék egy kicsit úgy az alkotmányt, mint az ország jelenlegi állapotát. Bár a Mérlegen az Alaptörvény című kötet tiszteletére tartott eseményen jelen volt az MTI újságírója (sőt, állítólag még egy tiszteletpéldányra is szert tett), ám végül nem adtak hírt róla. Toót Holló Tamás, az MTI jelenlegi főszerkesztője azzal magyarázta az esetet, hogy ők csupán Tölgyessyvel szerettek volna interjúzni. Miután ez nem sikerült, „rutinból hozták meg kollégáim a döntést, mégpedig abból a rutinból, hogy profitorientált könyvkiadó rendezvényéről nem számol be az MTI”. Ami viszont nem igaz. Így kénytelen vagyunk azt vélelmezni, hogy a tudósítás elmaradásának köze van Tölgyessy kifejtett mondandójához, miszerint az Alaptörvény 200 ponton húz az egyeduralom felé. Akit az Alaptörvény szövege nem köt, az nézegetheti a hozzá készült képeket. Na, nem önként, kötelezően. A héten Szombathelyen megnyílt az a vándorkiállítás, amelyen a Kerényi Imre által az Alaptörvényhez rendelt illusztrációkat lehet megtekinteni. Hogy biztos nagy legyen az érdeklődés, a város iskoláiból vezényelték ki a diákokat, intézményenként 20-25 gyereket.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!