Magyarként a kurucvirtussal szokás büszkélkedni – ahogy teszi ezt nem egyszer a miniszterelnök is, pedig e heti abszurdunk rávilágít arra, hogy itt a labancvirtus virágzik. „A labanc szó a magyar nemzeti érzésűek szemében a gyávaság, ravaszság és hazafiatlanság szinonimája, így nevezték a császár magyarországi híveit. Ebben az értelemben labancok voltak a zsoldosok, a császári tisztviselők, ám főleg a császárhoz hű magyar urak, akiket a közvélemény megvetett” – írja a Wikipédia.

 
Habony Árpád ezúttal nyugalmi állapotban

Egymásnak játsszák át az állami megrendelésből származó pénzeket a Fidesz-közeli vállalkozások – derült ki a hvg.hu cikkéből, amely a kormányváltás előtt igen szerényen működő, majd 2010 óta legalább 10 milliárd forintos megbízásokat szerző Inter Média Group (IMG) Kft. sikertörténetét tárja fel. A cég tulajdonosának, Patonai Péternek (az első Orbán-kormány alatt az MFB vezérigazgatója) évtizedekre visszanyúló kapcsolata van a Fidesz vezetőivel és párt legfőbb gazdasági háttéremberének tartott Simicska Lajossal. Az IMG az állami hirdetések – és vele a pénz – jelentős részét ráadásul a Simicska és üzlettársai érdekeltségébe tartozó felületeken helyezi el. Most is talált 1 milliárd forintot arra a kormány, hogy megbízza az IMG-t, ezúttal kormányzás sikereit ecsetelő, minden háztartásnak postázandó füzet és az ahhoz kapcsolódó kampány lebonyolítására. A cégnek a minisztériumok mellett megrendelője volt a Magyar Turizmus Zrt., a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, a KSH, sőt, még a békemenetet szervező Civil Összefogás Fórum (CÖF) is. Az adatokból kiderül: míg az előző kormány „kedvenc médiaügynöksége” nagyjából 10-ből 4 tendert nyert, az IMG 9-et. A Kantar Média adatbázisa szerint az IMG 2012-ben a közterületi hirdetések majdnem felét egyetlen cégnél helyezte el: a Simicska és a szintén Fidesz-közeli háttérember, Nyerges Zsolt érdekeltségében lévő Publimont Kft.-nél. 23 százalék jutott az IMG alapítójának, Somogyi Miklósnak az érdekeltségében lévő Mediacontact Kft.-nek. A legtöbb hirdetést a Metropol szerezte meg, melynek közvetett tulajdonosa Fonyó Károly, aki egyben a Simicska érdekeltségébe tartozó MAHIR Cityposter Kft. ügyvezetője is. A második helyre a Magyar Nemzet került 11,8 százalékkal, a Blikk csak a harmadik. A rádiók esetében a Nyerges tulajdonában lévő Class FM az összes költés több mint felét kapta. A Kreatív számításai szerint a Simicskához, Nyergeshez, Fonyóhoz és a Hír Tv-ben is érdekelt Liszkai Gáborhoz köthető médiabirodalmakhoz vándorolt az állami hirdetések 80 százaléka.

A Közgép a becsült árnál csaknem 50 százalékkal drágább ajánlattal nyert el egy munkát az állami tulajdonú MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-től – közölte Jávor Benedek (Párbeszéd Magyarországért) a Közbeszerzési Értesítőre hivatkozva. A konzorciumban induló Simicska-cég 249,5 millió forintos ajánlattal nyerte meg a pályázatot, melynek értékét a kiíró 175 millió forintra becsülte.

Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági ügyekért felelős államtitkára titkolja, hogy sikerült a 2011- es 50,23 millióról 62,75 millióra növelni a vagyonát 2012-ben. „Államtitkár úr tavalyi befektetési döntései jobban sikerültek, mint ahogyan az a cikkben szerepel” – Szijjártó sajtósa ennyit reagált. A hvg.hu szerint viszont a piacon egyszerűen nincs olyan befektetés, ami egy év alatt 25 százalék hasznot hoz.

„Mert így döntöttem” – ezzel indokolta Rubovszky György, az Országgyűlés mentelmi bizottságának KDNP-s elnöke, hogy az eredeti, keddi időpont helyett miért hétfőre hívta össze a testületet, amely Zsiga Marcell (Fidesz) vagyonosodási vizsgálatát végezte. A Népszabadság azt is megírta, miért döntött így: mert az LMP szakadása miatt hétfőn osztották újra a bizottsági helyeket, így a paritásos bizottságban az ellenzék aznap kisebbségben volt. A kormánypárti képviselőket pedig meggyőzte a magyarázat arra, hogy a miskolci alpolgármesternek akkor is volt miből 40 milliós házat vennie, ha a vagyonnyilatkozata szerint pénze nem volt rá.

A hvg.hu által megkérdezett ügyvédek többségének tapasztalata szerint a próbára bocsátásnál súlyosabb pénzbüntetést vagy felfüggesztett szabadságvesztést alkalmazzák a bírók a Habony Árpádéhoz hasonló esetekben. A Magyar Narancs írta meg, hogy a miniszterelnök legfőbb bizalmasát és főtanácsadóját 2011-ben garázdaságért jogerősen két év próbaidőre bocsátotta a bíróság, miután 2006-ban „egy közlekedési incidens következtében kialakult szóváltás során” Habony Lexusából kiszállva egy férfit leütött, annak feleségét pedig hasba rúgta. A főtanácsadó szerint ki akarták rabolni, ezért lépett fel határozottan azzal az idősebb házaspárral szemben, akik leléptek kocsija elé.

Bár a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) már több hete véget ért, a székely zászló még mindig kint van az Országgyűlés épületén, ott, ahol az Európai Unió zászlajának kéne lennie. A lobogót annak ellenére sem tették ki az épületre, hogy szerdán az Európai Tanács elnöke jött Budapestre. A székely zászlót „a szolidaritás jelképeként helyezte ki az Országgyűlés Hivatala a KMKF ülésének napján, az intézkedés visszavonásig érvényes” – közölte az atv.hu-val az Országgyűlés sajtóosztálya, amely szerint „az Országházra akkor kerül kitűzésre (sic!) más ország nemzeti vagy nemzetközi szervezet lobogója, ha az Országgyűlés meghívására érkezik magas rangú küldöttség vagy állami vezető, ugyanakkor Herman Van Rompuy a kormány meghívására tartózkodott a fővárosban”. Amúgy a miniszterelnök és a kormány székhelye szintén a Kossuth tér 1–3., az eset pedig példátlan.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!