Ornitológiai problémái támadtak Orbán Viktornak, úgy is, mint bagolynak a héten, amikor az Európai Unió nevű verebet piszkálta Strasbourgban azzal, hogy nagy a feje.
Az alapító szerződésekkel szemben önkényesen állapít meg kötelező kritériumokat, vezet be új eljárásokat, és kreál új intézményeket, csorbítja a szuverenitást – ezt a miniszterelnök mondta. Igaz, nem a saját regnálásáról, hanem a Tavares-jelentésről, amelynek elfogadásával az Európai Parlament elég lesújtó véleményt formált a magyar kormányról.
Erről valamiért az az indexes cikk jutott eszünkbe, amely szerint pár hónap alatt jutott a bírósági ranglétra tetejére az extra jogokkal felruházott Országos Bírósági Hivatal elnökének, (Szájerné) Handó Tündének két régi bizalmasa. Az elsőfokú munkaügyi bíróság bírónőinek a Kúriáig tartó emelkedésük közben többször is alkalmuk nyílt ítélkezni egy politikai diszkriminációs ügysorozatban, ahol minden esetben a fideszes önkormányzat nyert hat kirúgott köztisztviselővel szemben. A felmentett dolgozók úgy érezték, azért rúgták ki őket, mert nem vettek részt a Fidesz egyik nagy, Bajnai-ellenes tüntetésén. Az ügy megítélésében nem volt zavaró tényező, hogy több ítéletben szinte a teljes indoklást „kopipésztelték” úgy, hogy még a tanú elrontott nevét is átemelték.
Igazságtalan, kettős mércét alkalmaz, visszaél hatalmával a viták során, de most először semmibe vette az alapszerződést – ez a miniszterelnök véleménye az EP-ről. A létrehozására nincs jogalap, az eljárásmódjáról nem tudni semmit, döntései ellen nincs jogorvoslat, ilyesminek az elfogadására nem lehet kötelezni – ezt pedig a formálódó Koppenhágai Bizottságról mondta azon a héten, amikor a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. elkezdte visszaküldeni a vesztes trafikpályázatokat. A hvg.hu szerint a Németh Lászlóné fejlesztési miniszter utasítására történt visszapostázással a szervezet minden olyan kísérletet ellehetetlenít, amely azt próbálná bizonyítani, hogy nem jogszerűen születtek a trafikpályázatok eredményei; ezt az NDN Zrt. közleményben tagadta. Emlékezetes: a Nemzeti Dohányboltokhoz benyújtott nyertes és vesztes pályázatok, a bírálati szempontok és a bírálók személye a minisztérium szerint nem közérdekű adat. A lap által megkeresett vesztesek egybehangzóan azt állították: semmilyen jele nincs annak, hogy bárki is elolvasta volna a dokumentumokat. (Naná: a pályázó neve rögtön az első oldalon szerepelt.)
„Nem akarunk olyan Magyarországot, ahol a nagyobb visszaél az erejével és a többség visszaél a hatalmával” – hangoztatta Orbán Viktor. Eközben a parlament ismét elfogadta a senkivel le nem egyeztetett, a takarékszövetkezetek részleges államosításáról szóló törvényt, amely alól egyetlen kivétel van, a Duna Takarék. Ez Garancsi Istvánnak, Orbán Viktor barátjának és a Videoton futballcsapat tulajdonosának az érdekeltsége – közölte az [origo]. A 105 takarékszövetkezettel szemben ez a pénzintézet azért ússza meg, mert beadta kérelmét a pénzügyi felügyelethez, hogy bankká alakulhasson, de még folyamatban van a felügyeleti eljárás, nem tereli a jogszabály az új állami ernyőszervezetek alá. Viszont azok az egykori takarékszövetkezetek, amelyek már bankként működnek, nem mentesülnek az új szabályok alól. A Magyarország elleni visszaélések mögött valójában üzleti lobbiérdekek húzódnak meg. De mi nem hátrálunk, tovább csökkentjük a családok megélhetési költségeit az ősz során – jelentette ki a kormányfő. Másnap kiderült: az MKB, a Budapest Bank, az Erste és a Mohácsi Takarék után a Citibank és az OTP is áthárítja az adóemelésből származó pluszköltségeit az ügyfelekre.
Magyarországon a beruházások folyamatosan növekednek, ám vannak, akiknek nem tetszik a magyar gazdaságpolitika, ők bankárok és monopolhelyzetben lévő közműszolgáltatók – közölte Orbán Viktor. Egy nappal később bejelentette a Sanyo Hungary Kft., hogy a dorogi napelemgyárában leáll a munka szeptembertől, és 500 embert elbocsátanak. A gyárban található eszközöket a Panasonic malajziai, illetve japán gyárába fogják átszállítani.
Most letörjük az extraprofitjukat, és elég erősek vagyunk ahhoz, hogy ezt meg is tegyük – mondta az európai nagyvállalatokról a miniszterelnök. Másnap jött a KSH-hír: májusban 2,1 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene az egy évvel korábbihoz képest, az előző havinál 1,3 százalékkal volt kisebb a kibocsátás.
A magyar kormány nem szorul kioktatásra a demokrácia természetét illetően – harsogta a kormányfő, akinek az ismerősi köre most már heti rendszerességgel jut százmilliós állami megrendelésekhez és/vagy termőföldekhez. Ezúttal Patonai Péter cége szerzett egy 377 milliós megbízást az e-útdíj bevezetéséhez kapcsolódó média- és kommunikációs szolgáltatásokra. Patonai az első Orbán-kormány idején a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatója, így egy ideig Simicska Lajos, illetve Németh Lászlóné főnöke is volt, ráadásul az I.M.G. Inter Media Group Kft. főleg a Simicska és üzlettársai érdekeltségébe tartozó sajtóban és plakáthelyeken teszi közzé az állami hirdetéseket – írta a hvg.hu. Amúgy lesz dolguk az e-útdíjjal: a tesztelésen át sem esett rendszer először összeomlott, majd egész héten hibák sorozatát produkálta. Az [origo] gyűjtésében értelmetlen krikszkrakszos jegyek, kijavíthatatlan útvonaltervek, 60 ezer forintért megtett 72 kilométeres utak szerepelnek. Az Állami Autópálya-kezelő szerint persze minden rendben van. Ahogyan Orbán Viktor szerint is.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!