Surján László CBA-ügyfél, az Európai Parlament képviselője magyar terméknek álcázott import cseh terméknek nézte azt a Szarvasi kacsapástétomot, amit az üzletlánc egyik boltjában vett.

 
Surján László (Fotó: MTI)

Panaszára maga Burger Ottó kereskedelmi igazgató válaszolt, aki megígérte, hogy az orosházi székhelyű Lúdland Kft. által forgalmazott, „megtévesztő címkézésű” terméket leveszik a polcokról. Az Index kiderítette, hogy a pástétomot egy cseh gyárban csomagolják – de ezen túl minden szempontból magyar; az alapanyagtól a recepten át az előállító munkaerőig. Reklamálni mégsem mernek: „ha ez az ára a további jó együttműködésnek, tudomásul vesszük, hogy ezt a termékünket kilistázták” – mondta az egyik cégvezető, Varga Artúr. A jó magyar pástétomhoz sok összetevő kell: pl. máj, zsír, szalonna, tejszín, só, pezsgő, antioxidánsok, tartósítószerek, színezékek, emulgeálószerek. Ennek jegyében ezúttal mi is egy rendkívül heterogén abszurdot állítottunk össze olvasóinknak.

„Amikor Gyurcsány eljött a Loki–Bruges-meccsre, a helyi tévé megkérdezte, támogatja-e a stadionépítést. Azt mondta, hogy nem. Erre utána két évig ment a B-középben a buziemeszpé, mondtuk is nekik, ne csinálják, a szocialista szurkolókra is szüksége van egy csapatnak. Pedig egy fideszes fülnek amúgy ez a rigmus kedves” – az Index szerint ennyivel intézte el Kósa Lajos a „huhogókat” a Tranzit fesztiválon a stadionépítésről tartott beszélgetésen. Debrecen polgármestere közölte: a futball a kultúra része, ergo ugyanúgy nem szabad piaci alapon számolgatni, hogy mi mennyibe kerül, mint az – egyébként sorra megszűnő – artmoziknál vagy az operánál.

Vagy a rendkívüli kiadásoknál. Pedig már 77,3 milliárdot költött el a kormány a költségvetés 100 milliárdos tartalékából. Közel ugyanannyi jut a kis- és középvállakozások hitelezésére, mint Rákay Philip műsorötletére; 1 milliárd forint, miközben a közmédia 78 milliárd forintból gazdálkodik. Az Átlátszó szerint csak augusztusban jutott rendkívüli pénz Fekete Györgynek és a cserkészeknek, a Magyar Sportcsillagok Ösztöndíjára, a MOB által kiemelt sportágak 2013. évi sportfejlesztési elképzeléseinek támogatására (8,7 milliárd), az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes és a Liget Budapest projektekhez kapcsolódó beruházások előkészítésére, továbbá balatoni fejlesztésekre.

Szerencsére magáról megint időben gondoskodott az elit. Egy, a különleges egészségügyi ellátásról szóló 2010-es kormányrendelet alapján kiemelt egészségügyi ellátást kapnak az állami vezetők a Honvédkórházban és a SOTE-n. A 311 érintett (a miniszterelnöktől a helyettes államtitkárokon át az állami szervezetek vezetőiig) azonnal sorra kerül, ha szakorvosra van szüksége, jár neki VIP-rendelő, külön ápolószemélyzet, kiemelt komfortfokozatú ellátás. A 444.hu azt is megtudta: a közigazgatási minisztérium évi 10 millió forintot fizet mindezért. És havonta durván ennyit keres a 11 miniszterelnöki megbízott. Az Index kikérte a teljesítési igazolásaikat. A kormánypolitika társadalomelméleti hátterét tanulmányozó Tellér Gyula külföldön beszerzett könyveket olvasott, valamint „figyelemmel kísérte az összpolitikai folyamatokat”. A nyugati magyarságot érintő kérdésekben szakértő Félegyházi Meggyesi Jenő főként nagykövetekkel, amerikai politikusok tanácsadóival tárgyalt. Granasztói György kulturális és tudományos főtanácsadó tájékozódik a kitüntethető emberekről, és önálló kezdeményezéseket is tesz. Például az ő javaslatára postázzák ki a jó érettségi eredményt elérő 30 ezer diáknak Györffy György történész István király és műve című könyvét. Szőcs Géza, aki havi 997 ezerért egyebek között követte az Operaházban zajló folyamatokat, ázsiai körúton volt, karmesterrel konzultált New Yorkban, felszólalt a Sztálin- konferencián és foglalkozik a Széchenyi Könyvtár átszervezésének imperatívuszával, valamint a Műcsarnok vezetői válságának megoldásával is.

Az viszont nem az ő hatásköre, hogy az augusztus 19-i székesfehérvári kihelyezett kormányülés alkalmából fellépő vonós zenekartól az önkormányzat magyar zeneszerző művét kérte. Bartók Béla egyetlen vonósegyüttesre írott darabját választották, a Román népi táncokat. A felkonferálásban a „román” szó eltűnt, állítólag mert „a városvezetés nem akarta vállalni egy esetleges diplomáciai botrány kirobbanását”. Hogy, hogy nem, két nap múlva a köztévé egy Kelemen Hunorral készített anyag feliratából hagyta ki a „Román” szót, így lett a politikus a „Magyar Demokrata Szövetség” elnöke.

Az igazi kvintesszenciát azonban a végére hagytuk: az Index cikkéből értesült az adóhatóság belső, online pénztárgépes fogadó rendszerének kiépítésére szerződtetett konzorcium egyik tagja, hogy részese lett egy majd’ kétmilliárdos üzletnek. A NAV a nemrég még Közgép-tulajdonban álló RacioNet Zrt.-vel és partnercégeivel kötött szerződéseket, az eGov Kft. azonban nem is tudott arról, hogy január óta 6 szállítási megrendelésben is szerepelt a neve. A RacioNet elnöke, Laufer Tamás azt állította, hogy pénzek nagyobb része „eloszlott” a fejlesztésekben közreműködő vállalkozások között, de nem adott magyarázatot arra, hogy tudtán kívül mégis miként került a RacioNet vezette konzorciumokba az eGov.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!