Az Árpád-ház kihalásának következtében a 13. század végére Magyarország területének nagy része néhány tartományúr (kiskirály vagy oligarcha) hatalmába került. A 21. század elején viszont központi segítséggel építik a hatalmukat.
Hároméves a kormány, három éve dől a lé a Közgéphez, Simicska Lajos és Nyerges Zsolt közös cégéhez. Csak 2013-ban már több mint 30 milliárd forintot nyert el a Közgép közbeszerzési pályázatokon egyedül vagy konzorciumban. Az atlatszo.hu összesítése szerint főleg vasúti megbízásokat nyert el, de szereztek munkát a Paksi Atomerőműben, szilárdhulladék-lerakók rekultivációjában, valamint autópálya- és főútépítéseken. Két, összesen 18,7 milliárd forint értékű közbeszerzésen is olyan konzorcium győzött május 27-én, amelynek a Közgép is tagja – adta hírül a 444.hu. Mindkét útépítési megbízás többe kerül, összesen kb. 3 milliárddal, mint amennyi a kiírásban szerepelt.
Az Index pár hete számolta ki cégbírósági dokumentumok alapján, hogy eddigi legjobb évét zárta tavaly a Közgép Zrt.: 3,2 milliárd forint volt a vállalat profitja, az összeg nagy részét felvették a tulajdonosok. 2011-ben 2,9 milliárd, 2010-ben 1,9 milliárd forint nyereségét termelt a cég – nem csoda, hiszen alig van olyan állami beruházás, amihez ne lenne közük. Nyerges Zsolt elnök tiszteletdíja havi 1,1 millió forint. A Publimont is komoly nyereséggel zárt: a szintén Simicska és Nyerges érdekeltségébe tartozó plakátcég tavaly 1,8 milliárd forint osztalékot fizetett a tulajdonosoknak. Az [origo] korábban írt arról, hogy az utóbbi 3 évben egyre több állami cég és intézmény ezt a hirdetési formát találta vonzónak, és csak a Publimont felületein akartak hirdetni a Szerencsejáték Zrt. például 3 éve még csak az óriásplakátok 6-8, 2011-re már a 97 százalékát a Publimontnál rendelte meg, de hasonló figyelhető meg a Magyar Villamos Művek és a Magyar Turizmus Zrt. esetén is. A cég nyeresége 2011-ben 1,5 milliárd, 2010-ben csak 340 millió forint volt, míg 2009-et veszteséggel zárták. A Mahir Cityposter éves közgyűlése csak abban tért el a másik két Simicska-érdekeltségétől, hogy itt jelen volt maga Simicska Lajos is. A cégbírósághoz benyújtott iratok ugyan nem tartalmaznak a gazdálkodásról szóló adatokat, számokat a jegyzőkönyvből azonban arra lehet következtetni, hogy sikeres évet zárhatott a cég, amely 2011-ben 119 millió, 2010-ben pedig csak 60 millió forint nyereséget termelt. Ezek után joggal tette fel a kérdést a hvg.hu: a Fidesz volt pártpénztárnoka miért nem szerepel a 100 leggazdagabb magyar listáján? A lap becslései szerint 2012 első negyedévében a Simicska család közvetlen érdekeltségébe tartozó 4 cég bruttó 6,2 milliárd forint osztalékot fizetett. A Fidesz gazdasági holdudvarának legfontosabb figurája azonban olyan bonyolult céghálót szőtt maga köré, hogy becsülni is nehéz, hogy ebből mennyi pénz ütötte Simicska családja markát – a hvg. hu azért minden különösebb erőfeszítés nélkül összeszámolt 5 milliárd forintot; ez volt a 2011-es haszon. A lap összeállítást közölt arról is, hogy a Simicska érdekeltségébe tartozó hirdetési cégek a kisebb bevételt biztosító lehetőségeket sem hagyják ki: 19 várossal kötöttek reklámgazdai szerződést, ami esetenként arra is felhatalmazza őket, hogy piaci vetélytársaiktól díjat szedjenek azért, hogy kint lehessenek a plakátjaik.
Azért Simicskán kívül is van élet. Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester barátai és alvállalkozói 10 trafikkoncessziót nyertek – adta hírül a Népszabadság. Az építési vállalkozó testvérpár Budapest III. és XXIII. kerületében, Debrecenben, Szolnokon, Miskolcon, Győrben, Székesfehérváron, Maglódon, Szigetszentmiklóson és Solymáron is nyithat nemzeti dohányboltot. Jére Csaba és Jére Attila sikeres építési vállalkozók. Bőven van munkájuk: az Orbán Viktorral baráti kapcsolatot ápoló Mészáros Lőrinc cége, a Mészáros és Mészáros Kft. dolgozik például egy háromtagú konzorcium, a CME egyik tagjaként az 5,4 milliárd forint plusz áfa értékű, a Tápió menti csatornahálózat fektetésére kiírt beruházáson. A kft. a felcsúti stadion kivitelezésén is dolgozik, és tavaly egy 1,5 milliárd forintos közbeszerzést is elnyert a Strabaggal közösen a székesfehérvári, a dunaújvárosi és az oroszlányi régió kommunális hulladéklerakóinak rendbetételére. Nemrégiben a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága által kiírt pályázaton nyerte el két másik cég konzorciumi társaként közel 300 millió forintos értékben a Borsodi Mezőség területén zajló vizes élőhely-rehabilitáció munkálataiban való részvételt. Az azóta már felszámolt, korábban a testvérpár tulajdonában álló „Jére meg Jére Kft.” építette pár éve azt a felcsúti lakóparkot, amelynek végébe most a Puskás Akadémiát működtető alapítvány a vasútvonal visszaépítésére szerzett engedélyt. A lakóparkhoz anno szántókat vásároltak, majd azokat belterületbe vonták Mészáros Lőrinc önkormányzati testületi tagsága idején.
Ha már a szántóknál tartunk: a volt agrárállamtitkár, Ángyán József arról beszélt egy hete, hogy a mindennel együtt 70-80 tagú kormányból a miniszterelnök maga 8-10 nevet mond, a többit a maffiacsaládok nevezik meg. És ennek az új uralkodói háznak vajon ki lesz a névadója?
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!