Ha egyetlen szóval kéne jellemeznünk ezt a hetet, biztos azt mondanánk, hogy rendkívüli volt. Mind magán, mind közéleti szempontból elképesztő izgalmakkal és érdekességekkel kellett szembesülünk.

 
Amit szabad Jupiternek: amikor fideszesek demonstráltak a parlamentben, az nem zavarta Kövér Lászlót (Fotó: Bruzák Noémi, MTI)

Itt van mindjárt egy milliárdos átcsoportosítás: a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló keretből 150 millió forintot kap a Magyar Cserkészszövetség (többek közt „a határon túli kapacitásfejlesztésre”) és 50 milliót a Dunaújvárosi Kohász Kézilabda Akadémia. Itt érdemes megjegyezni, hogy a rendkívüli kormányzati intézkedésekre félretett keretből szűk egy hónappal ezelőtt már kapott 400 milliót a Mezőkövesd Zsóry Futball Club Kft. is – reméljük, azért marad a rendkívüli helyzetekre félretett pénzből a rendkívüli intézkedésekre is. De az is jó, ha az év végéig már nem történik semmi rendkívüli. De ahogy ezt a kormányt ismerjük, az ki van zárva.

Rendkívüli ülést tart a parlament is, hiába ígértek ugyanis fizetésemelést a pedagógusoknak, ennek egyelőre nincs meg a jogszabályi háttere. A kormány viszont észbe kapott, így augusztus 20-a után összerántják a képviselőket egy gyors szavazásra. Az oktatási államtitkárság közleménye szerint azért lesz jó az új bértábla (már ha elkészül), mert így „az extrém jövedelmeket eredményező ... pótlékok és egyéb juttatások helyébe a színvonalas munkát, a gyermekek előrehaladását támogató, a pedagógusok teljesítményét ösztönző megfelelő bérezésű előmeneteli rendszer lép”. Rendkívül kíváncsiak lennénk, hány pedagógus van, akik úgy érzi, eddig „extrém jövedelmet” kapott.

Ha már túlfizetés: egészen rendkívüli az a kegy, amit az állam a Heti Válasz felé gyakorol. Az alig több mint 16 ezer példányban elkelő hetilap kapta tavaly az összes állami hirdetés csaknem negyedét – ez durván 300 millió forintot jelent. Ha nem tűnik soknak, elég csak példaként megnézni a HVG-t, amiből ugyan háromszor annyit adnak el, mint a Heti Válaszból, az állam mégis csak 65 millió forintnyi hirdetést vásárolt náluk. A Fidesz- közeli sajtó egyes (kevésbé ügyes) munkatársaira viszont rájár a rúd – Huth Gergely például hiába gondolta úgy, hogy jogos felháborodásában bírósághoz fordulhat személyiségi jogainak megsértése miatt, miután a HVG megírta, hogy cége, a Gerilla Press Kft. 1 millió forintot keres a PolgárPortál nevű honlap kevéssé megterhelő üzemeltetéséért. A bíróság úgy ítélte meg, hogy nem indokolt a per megindítása, amit mi sem bizonyít jobban, mint a megbízási szerződés, amelyben lefektették a honlap üzemeltetésének főbb szabályait. Szerepelnek ebben olyan tételek, mint például „a megbízó által kért linkek elérhetővé tétele” (konkrétan: Ctrl+C majd Ctrl+V). A cégnek végül 18 ezer forint eljárási illetéket kell fizetnie, bár eredetileg 3 milliót szerettek volna kapni rendkívül becsületes munkájuk legyalázásáért.

Ám ez a havi 1 millió forint kismiskának tűnik ahhoz az 1 milliárdhoz képest, ami egy másik (rendkívül komoly, felelősségteljes munkát végző) kormánycégnek jár. Benyújtotta a koncessziós számlákat a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. (ND) a trafikosoknak. A több mint 5 ezer üzlet tulajdonosai 100-tól 240 ezer forintig terjedő összeget kötelesek fizetni boltjaik után – így jön össze az 1 milliárd forint koncessziós díj. A pénz jó helyre kerül majd – fedezi az ND további működési költségeit. Összesen 13 ember dolgozik náluk, nyilván rendkívüli feltételek között.

Jó is, hogy szóba kerültek a trafikok: az Országos Választási Bizottság rendkívüli alapossággal mérlegelte, majd utasította el azt a népszavazási kezdeményezést, amely a fiatalkorúak védelmében törvényileg tiltotta volna meg, hogy iskolák 600 méteres körzetében dohányboltok üzemelhessenek. Az indok: nem volt pontosan meghatározva, hogy a bejárattól, a kerítéstől, vagy légvonalban értendő-e a 600 méter.

Tán még az OVB sem találna kivetnivalót abban a rendkívüli precizitásban, ahogyan Kövér László szervezi a munkát az Országházban – a házelnök a jövőbeni, rendkívüli események elkerülése érdekében új szabályokat vezetett be. Tilos lesz például a Parlamentben a folyosókon enni, inni, a földön ülni és feküdni, sőt, aki alkoholt fogyasztott, az az épületbe se teheti be a lábát. Közbiztonságra veszélyes eszközök és élő állatok többé nem léphetik át a küszöböt (a vakvezető és a rendőrkutyák ez alól mentesülnek), hangoskodni sem szabad majd, és demonstrációs eszközöket sem hurcolhatnak magukkal büntetlenül eztán a látogatók. Hogy ez biztosan így legyen, a kézitáskánál nagyobb pakkot le kell majd adni a portán. Bár igaz, ami igaz, Szanyi Tibor óta tudjuk, hogy véleményt nyomatékosan kifejezni egyetlen középső ujjal is lehet, már várjuk a módosítást, ami egyujjas kesztyű viselését írja elő minden ellenzékinek.

Ám mindez a sok, nagy horderejű esemény eltörpül a kedden napvilágra került öröm mellett. Rendkívüli, minden család életében kiemelkedő fontossággal bíró hírt jelentett be az ország miniszterelnöke a Blikkben. Orbán Ráhel (24), Orbán Viktor (50) legidősebb lánya férjhez megy egy Simicska-cég igazgatósági tagjához, Tiborcz Istvánhoz (27). A lagziról már most egy kicsit többet tudunk, mint amennyi ránk tartozik, ráadásul a miniszterelnök a személyes hangvételű interjúban olyan örökbecsű mondatokkal (csak a példa kedvéért: „Az embernek, ha van lánya, bizony nem örül, amikor elviszik őt a háztól. Ilyenkor az apák szomorúak, ez a dolguk.”) ajándékozta meg a közt, amelyek méltán váltak máris szállóigékké. Sőt, Orbán Viktor még ennél is tovább ment, amikor megfogalmazta az asszonyok dolgát az esküvőn: főzés, szipogás, szemtörölgetés. Azt viszont sajnos nem tudtuk meg, hogy az örömapáknak és férfiaknak általában mi a dolguk egy ilyen nagyúri lagzin. Pedig rendkívül hasznos lenne a miniszterelnöki iránymutatás e téren is.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!