Lasztovicza Jenő fideszes országgyűlési képviselő fiának és szobatársának az államvizsga előtt 15 hiányzó jegyét a dékán a saját, frissen szerzett kódja segítségével igazolta a Semmelweis Egyetem testnevelési karának elektronikus nyilvántartásában – adta hírül a hvg.hu. A rektor azonnali vizsgálatot rendelt el, és valaki rendőrségi feljelentést tett befolyással üzérkedés, többrendbeli közokirat-, illetve magánokirat-hamisítás gyanújával. A képviselő hazugságnak és rágalomnak nevezte a cikket, Lasztovicza szerint „fiatal gyermekeket akarnak meghurcolni, akik még túl is teljesítették az előírt penzumot”, továbbá közölte: ez az egész rendszerhiba lehetett, a fia lelkiismerete nyugodt, tisztességesen megdolgozott a diplomájáért, és csak közvetlenül az államvizsga előtt jelezték neki, hogy baj van, tehát az egyetem hibája, ami történt. A Veszprém Megyei Közgyűlés fideszes elnöke nyilván a manapság méltatlanul agyonhallgatott Nemzeti Együttműködés Rendszerére (NER) gondolhatott Tóth Miklós dékán esetében, hiszen korábban az ő vezetésével mentette fel a plágium vádja alól Schmitt Pált a volt köztársasági elnök kisdoktoriját vizsgáló bizottság, és csak az egyetem szenátusának köszönhető, hogy elvették a kisdoktori címét.
Aki ezek után is kételkedne a NER-ben, az gondoljon a tízmilliárdos állami megbízatásokat szakmányban elnyerő Közgépre. A Fidesz-közeli Simicska Lajos tulajdonában álló cég már azzal is bekerülhetne rovatunkba a héten, hogy éppen nem nyert semmilyen pályázaton, de itt is történt egy rendszerhiba: a Közgép angol nyelvű honlapján magát „Steal Structureand- Construction Companyként” mutatta be. A steal jelentése lopni, míg a steel acélt jelent. Nomen est omen – kommentáltak a balliberális blogolók, ami azért aljasság, mert a félrefordításokra szakosodott Leiterjakab.blog.hu szerint csak úgy hemzseg a hibáktól az oldal, ebből például megtudhatjuk, hogy a cég valójában hegesztőpáka, és színészi főszerepet is játszik.
A NER diadala figyelhető meg a Fejér megyei Bicskén is. Ott a miniszterelnök „vőjelöltjének” egyik testvére lett a legnagyobb nyertese a sokat vitatott és 10 évre titkosított állami földbérleti pályázatnak – írta az atlatszo.hu, amely kezdetektől rendszert csinál a rendszerellenességből. Tiborcz Eszter 157 hektár szántó, vagyis a Fejér megyei bérletek 4,1 százaléka fölött rendelkezhet az elkövetkező 20 évben – a földek egybefüggő birtokot képeznek és karnyújtásnyira vannak a család tulajdonában lévő lovasklubtól és panziótól. A győztes testvére, Tiborcz István ügyvéd, igazgatósági tagja a Közgép egyik leányvállalatának, az E-OS Innovatív Zrt.-nek. Őt a sajtóban úgy emlegetik, hogy Orbán Ráhel udvarlója. A másik testvér, Tiborcz Péter 2006–2010 között a Fejér Megyei Közgyűlés fideszes alelnöke volt, jelenleg a fejlesztési tárca energetikai tanácsadója. A portál ezen ügyet és korábbi, a kormányfő családját és baráti körét érintő földügyek, majorsági építkezés, továbbá a Cinege úti Orbán-villa valódi méretét érintő kérdéseivel megkereste a miniszterelnök sajtóosztályát, de semmilyen reakció nem érkezett.
A NER ellenségei persze sosem alszanak, sőt, most már többen belülről bomlasztják a rendszert. Orbán Viktor szerint ellenforradalmi kísérletek zajlanak a kormány felsőoktatási terveivel szemben. A miniszterelnök példaként Szabó Máté ombudsmant említette, aki szerint a kormány megsértette a felsőoktatási törvényt a hallgató létszámkeret megállapításával, ezért annak visszavonására szólított fel, de az Index összegyűjtötte a többi kritikust is. Az ellenforradalmárok közé sorolható nem csak Mezey Barna, a Rektori Konferencia elnöke (azt nyilatkozta, hogy a költségvetési intézkedések teljesen ledarálták a felsőoktatás tartalékait) és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (elutasította a hallgatói szerződéseket, tüntettek és Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár menesztését sürgették), hanem az exfideszes politikusokkal és Fidesz-közeli jogászokkal kistafírozott Alkotmánybíróság (határozata szerint a felsőoktatási törvény alkotmányellenesen adott felhatalmazást a kormánynak arra, hogy rendeletben határozzák meg az ösztöndíjas hallgatókkal kötendő hallgatói szerződés tartalmát) és Pokorni Zoltán, az oktatási bizottság elnöke, a Fidesz alelnöke is (nem szavazta meg a felsőoktatási törvényt).
A rendszer más ellenségeiről is lehullt a lepel: Orbán Viktor az Országos Roma Önkormányzattal folytatott konzultáción arról beszélt, hogy „ahhoz, hogy Magyarországon 5-5,5 millió dolgozó, adófizető állampolgár legyen, a romáknak is dolgozniuk kell”, továbbá „világossá kell tenni, hogy bűnözésből és segélyből nem lehet megélni, ha valaki ezzel próbálkozik, pórul fog járni”. Farkas Flórián, az ORÖ elnöke reagálásában reménykeltőnek nevezve az elmúlt egy évet, amikor is például sikeresen felszámolták „a segélyből élés világát” – egy újabb rendszerhibát.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!