A hét mindenkit legjobban foglalkoztató pillanata kétségkívül az volt, amikor csütörtök délután megdőlt a melegrekord. A fővárosi és az országos is, előbbi kereken 40, utóbbi 40,6 fok volt. A hőségben viszont nem csak a fokok, de a milliók, milliárdok is könnyen röpködnek. Haladjunk emelkedő sorrendben.

 
A nagy nyertes (Fotó: Tuba Zoltán, MTI)

Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter és nagy utazó nyolc napot töltött Szingapúrban és Vietnamban. Útiköltsége erre a rövid időre 1,2 millió forint volt. És hogy mit csinált Balog olyan távol? A két országba kihelyezett magyar nagykövetekkel beszélgetett. Telefonálni, esetleg néhány e-mailt küldeni azért egy kicsit olcsóbb lett volna.

Ennél egy fokkal több pénzt költött Orbán Viktor, amikor ellátogatott Libanonba. Egy 60 centis herendi padlóvázát és hat palack tokaji aszút (fadobozban!) vitt a közel-keleti ország államfőjének. Vázát kapott még a helyi parlament elnöke is, a miniszterelnök pedig egy hatszemélyes teáskészlettel és két (hiánypótló), Libanonról készített színezett metszettel lett gazdagabb. Kaptak még repiajándékot a „program lebonyolításában közreműködő személyek” is: tíz Rubik-kocka, tíz porcelánrózsa, öt herendi bonbonniere (nevezhetjük cukorkatárolónak is, csak úgy nem olyan elegáns) és 36 palack vörösbor lett szétosztva 1 millió 388 ezer forintért. Orbán Viktor hivatalos útjaira egyébként eddig összesen 130 millió forintot költött az állam.

De mi ez a pénz egy igazi, felcsúti sikerember keresetéhez képest?! A legbőkezűbb Mészáros Lőrinc és felesége (cégtulajdonosok) voltak, akik 800 millió forintot fizettek ki Mészáros Lőrinc felcsúti polgármesternek. Az önadományozás osztalék formájában érkezett, tranzakciós díjat szerencsére nem kellett fizetni. A gázszerelő polgármester, egyben föld- és trafiktulajdonos, valamint focimeccsen szotyizótárs cége a kormányváltás óta megötszörözte bevételét. Forgalmuk 2010-ben még „csak” 853 millió forint volt, tavaly viszont már 4,6 milliárd.

Jó hírekből sosem elég, és soha nem jöhetnek elég gyorsan. Így gondolhatta a miniszterelnök is, amikor elhatározta, hogy legújabb sikereinket összegző levelét elsőbbségi küldeményként adja fel a postán. Levelenként 30 forint plusz bőven megéri az örömöt, hogy Orbán Viktor személyesen mosolyog ránk a borítékból, miközben elmeséli, hogyan győztük le a túlzottdeficit-eljárás rémét. 3 millió levelet kellett megcímezni, az elsőbbségi pecsét tehát 90 millióba került. A végösszeg viszont ennek épp tízszerese, ugyanis 755 millió volt a teljes postaköltség, és 157 millióba kerültek az utcákon látható hirdetések. 900 millió forint sok, az eddigi legtöbb, amit a miniszterelnök az állampolgárokkal folytatott (kissé egyoldalú) levelezésre fordított. 12 küldeménye amúgy 3,2 milliárd forinttal terhelte meg az államkasszát.

De hogy ne csak a milliókat, de a milliárdokat is sorra vegyük: egy ex-közgépes lehet az egyik nagy nyertese a pénztárgépek cseréjének. A RacioNet 2007 és 2011 között tartozott a Simicska Lajos vezette Közgép-kötelékbe, önállósodásuk előtt viszont még sikerült kiváló kapcsolatot kialakítaniuk a NAV-val. 2012-ben már egyedüli ajánlattevőként nyerték el a lehetőséget (és hozzá 400 millió forintot), hogy megszervezhessék az adóhatóság adattárházrendszereinek informatikai támogatását. Most még magasabbra tették a lécet: a mintegy 50 milliárdos pénztárgépcsere-ügyletből csaknem 4 milliárd forint értékben kötöttek keretszerződéseket a NAV-val. Még aznap, amikor ez a hír bejárta a sajtót, a Fidesz kiadott egy közleményt, amelyben nem győzték hangsúlyozni, „az online pénztárgépek bevezetése össztársadalmi érdek”, vagyis mindannyian nyerünk majd vele.

A hét igazi nyertese viszont (a hőség mellett) ismét csak a Közgép. Négy út felújítása: 34 milliárd forint. A keretszerződések szerint idén és jövőre szépülnek meg az utak – erről talán ennyi elég is lesz.

Viszont nagyságrendekkel több az, amennyivel a Nemzetgazdasági Minisztérium elszámolta magát. Hiába az újabbnál is újabb adónemek, mégsem sikerült még csak nagyjából sem megsaccolniuk a várható bevételeiket. Az áfa, az szja vagy a jövedéki adó ugyan jól teljesítenek, az új adók (kata, kiva, regisztrációs és tranzakciós adó) viszont igen gyengén muzsikálnak. Csak egy példa: az éves terv szerint a tranzakciós adó 301 milliárd forinttal járult volna hozzá az államkassza duzzasztásához. Ehhez képest az első fél évben kevesebb mint 70 milliárdot hozott. Ha ezt megduplázzuk és egy kicsit kerekítünk rajta (hátha a második fél évben nagyobb kedvvel fizetnek a polgárok), még akkor is csak 150 milliárd jön be, ami épp 151 milliárddal kevesebb a vártnál. És ez tényleg csak egy példa a sokból.

Szeretnénk mindezek után mondani valami biztatót is: a hét végére a kánikula elmúlt, és úgy tűnik, hogy a jövő héten esélyünk sem lesz újabb rekordra. Hátha ezzel párhuzamosan most egy ideig a milliárdok sem röpködnek majd olyan nagy lelkesedéssel. Igaz, a nagy vihar még kifújhat némi pénzt a zsebekből.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!