Az iskolakezdés tiszteletére e heti abszurdunkban a tudást járjuk körül.

Például vannak olyan esetek, amikor a tudatlanság egyértelmű: a hét elején a Szíriában kiszabadult három magyar exrendőr kapcsán derült ki, hogy a hatóságoknak gőzük sincs arról, hogy mégis mit kerestek a polgárháború sújtotta országban, de feltehetőleg a rezsimnek dolgozhattak, amiért még (és az ENSZ-embargó miatt) szorulni fogunk. A rejtélyt csak fokozta, hogy a három névtelen férfi rezzenéstelen arccal állította, hogy turistáskodni ment a robbantásokkal, tankcsatákkal és civilek kiirtásával is látványossá tett Da maszkuszba. A valamiért a Terrorelhárítási Központban (TEK) tartott sajtótájékoztatón Hajdu János TEK-főigazgató egy újabb magyarázatot adott arra, hogy mi köze van a szervezetének a túszok kiszabadulásához, majd tegeződve arra intette az egyik turistát (akit ugyebár korábban nem ismert), hogy „mondjál kevesebbet, akkor nem tudnak beléd kötni”. Suttogását azonban felvették a mikrofonok. A TEK amúgy a hvg.hu szerint még egy régi orosz típusú páncélozott szállító harcjármű beszerzését tervezi. Szakértők szerint magyar körülmények között több BTR-80-as felesleges, de ugye azt már régóta jól tudjuk a 10-13 milliárdból gazdálkodó, ezerfős TEK kapcsán, hogy a pénz nem számít. A lényeg, hogy Hajdu úgy tudja, a világ egyik leggyorsabb alakulata a TEK. Amúgy a rendőrség sem elégedetlen: sikeresnek ítéli Csókakő lezárását, mivel nem történt bűncselekmény, amíg ott voltak. Igaz, a gárdisták közben Dunaföldváron zavartalanul eskették fel az új tagokat, de mivel erről nem volt tudomásuk, erről nem is beszélnek.

Van, amikor máshogy tudják. Martonyi János legutóbb Lázár Jánost volt kénytelen helyretenni: a külügyminiszter nem tud arról, hogy az Egyesült Államok nyomást gyakorolt volna Magyarországra konkrét igazságszolgáltatási ügyekben – nyilatkozta az m1-nek, miután a Miniszterelnökséget vezető államtitkár az elszámoltatásról szóló sajtótájékoztatón arra a kérdésre, hogy Nyugat-Európából vagy az Egyesült Államokból történt-e nyomásgyakorlás annak érdekében, hogy Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc ellen ne induljon eljárás, azt válaszolta: „volt ilyen nyomás és olyan befolyásolási kísérlet, amely arról szólt, hogy a szocialista párt kapjon védelmet, immunitást”. A budapesti amerikai nagykövetség szintén tiltakozott, és közölte: amit több ízben hangsúlyoztak, az a jogállamiság és a bírói függetlenség fontossága. Amúgy Lázár azt is mondta az elszámoltatásról, hogy az eredményes volt – a jelek szerint ezt nem jól tudja: a vizsgált 1442 ügyből két év alatt mindössze 7 jutott el a vádemelésig. Ennek ellenére Budai Gyula leköszönt kormánybiztos közölte: „a korrupció az előző kormányzat ideje alatt rendszerszerűen működött, szinte az összes miniszter és államtitkár neve felmerült valamilyen szinten. A két miniszterelnöké mindenképpen”. Hát igen, a kormánybiztos valóban gyakran emlegette Bajnai Gordont és Gyurcsány Ferencet. Az utóbbi ellen indult nyomozás, de az ügyészség ejtette a vádat. Bajnai ellen még csak nyomozást sem indítottak. Az Index blogja emlékeztetett: bár eddig senkit sem ítéltek el Budai feljelentése alapján, őt már marasztalták el, amiért valótlanságokat terjesztett. A jelek szerint nem kizárható, hogy tudatosan.

Van, amikor tudják, de nem érdekli őket. Ha már elszámoltatás: a vidékfejlesztési minisztert és államtitkárát nem vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), a kereskedők viszont bírságra számíthatnak a kartell miatt – írta a júliusi dinnyeakcióról a Népszabadság. Emlékezetes: a tárca, hat élelmiszerlánc, valamint a Magyar Dinnye Szövetség és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szak maközi Szervezet és Terméktanács megegyezett a dinnye áráról, illetve a külföldi szállítmányok diszkriminálásáról. A kereskedők szerint csak egy szokványos megbeszélésre érkeztek július elején az agrártárcához, ám ott kész megállapodást toltak az orruk alá, és arra nem számítottak, hogy a minisztérium nem kérte ki a GVH véleményét. Budai egy gazdafórumon elismerte, hogy kartelleztek, ám a magyar termelők érdekében. Azonban – tette fel a kérdést az államtitkár – mit tudna kezdeni a GVH a tárcával, a kormánnyal, illetve vele szemben? A válasz, hogy semmit, mivel állami szereplővel szemben nem járhat el. Ez igaz. Csak a kereskedőkkel szemben.

Végezetül ott van az „elég, ha mi tudjuk”. Váratlanul megugrott Kövér László jövedelme, miután egyik hónapról a másikra duplájára, 313 ezerről 626 ezer forintra emelkedett a képviselői költségtérítése – derítette ki a Blikk, amelynek azonban nem sikerült megtudnia, mi indokolta az emelést. A házelnök korábban 2,1 millió, augusztusban viszont már 2,5 millió forintot kapott.

Ami pedig minket illet: nekünk elég azt tudni, hogy megint többet kell fizetni. Szakmailag indokolatlan a tervezett területi alapú rendszámcsere – mondta a Világgazdaságnak az Autós Nagy - koalíció (ANK) elnöke, aki szerint a csere 15 ezer forint körüli költségét a járműtulajdonosok fogják megfizetni – összesen mintegy 53 milliárdot. Szerencsére a kormányzat azt pontosan tudja, hogy mire költse majd.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!