Minden rosszban van valami jó – tartja a mondás. Miért keseregnénk milliók nyomorúságán, amikor országunk nagyjai és a hozzájuk közelállók szépen gyarapodnak?

 
Több állami vezető, több állami autó

Ma több szegény él Magyarországon, mint a Bokros-csomag idején, a kormány 3 év alatt nem tudta megfékezni a 2008-ban felgyorsult elszegényedést – összegezte a KSH, a Tárki és a GfK Hungária adatait az [origo]. A lap szerint ennek látványos jele például, hogy az azelőtt virágzó fővárosi bevásárlóutcákban (Nagykörút, Rákóczi út, Kossuth Lajos utca) csak a zálogházak prosperálnak, valamint az olcsó termékeket árusító boltok élnek meg, de a statisztikák durvább képet mutatnak: 2008–2009-ben elkezdtek kevesebbet vásárolni az emberek, 2010–2011-ben tudatosabban keresték az olcsóbb termékeket, 2012-ben pedig már teljes termékkategóriákról is lemondtak, mintegy 2,7 millió ember például kétnaponta sem tud húst enni. Ami nem rövid távú szükséglet, abból egyre kevesebbet veszünk: folyamatosan öregszik az autópark, alig veszünk bútort, műszaki cikkeket (pl. tévét). És bár attól nem kap sokkot az ember, hogy egyre többen kérnek hamvasztásos temetést, mert az jóval olcsóbb a koporsósnál, de tavaly télen 1,5 millióan fáztak, mert nem tudták rendesen felfűteni a lakásukat, a legszegényebb családok közel fele tartozott a lakbérrel vagy a közös költséggel, rezsihátraléka pedig 2,3 millió embernek volt. De nem csak a szegények húzták összébb a nadrágszíjat: több mint 4 millió ember tavaly már nem tudott a keresetéből kigazdálkodni egy legalább egyhetes pihenést.

Jó hír viszont, hogy az Orbán család gyarapodott: újabb ingatlan került a miniszterelnök családjának kezére a felcsúti „Aranycsapat” Labdarúgó Stadion tőszomszédságában – értesült a Népszabadság. A kormányfő édesapja, Orbán Győző az egyedüli tulajdonosa annak a háznak, amely a 3500 fő befogadására alkalmas, fergeteges tempóban épülő, 4 milliárdba kerülő létesítmény mellett fekszik – az első ház a miniszterelnök feleségéé, Lévai Anikóé, a második nem kötődik a családhoz, a harmadik pedig most már a miniszterelnök édesapjáé. A 2200 négyzetméteres ingatlant a miniszterelnök édesapja 2010 nyarán vásárolta meg. Rá egy évre alapított ingatlancége, a CZG Ingatlanforgalmazó Kft. pedig a szomszédos Alcsútdoboz-Hatvanpusztán vásárolta meg József főherceg egykori műemléki majorságát. A lap azt is megírta, hogy Bicskéről indulva vasút épül a felcsúti fociakadémia és az alcsútdobozi arborétum között. A nem állandó menetrenddel közlekedő nosztalgiavonat több helyi lakos házának közvetlen közelében fut majd, de mivel ők nem tudják kifizetni a 2 millió forintos fellebbezési díjat a Nemzeti Közlekedési Hatóságnak, hiába tiltakoznak. A Népszabadság szerint az arborétumot „Orbánék működtetik egy ideje”, s a szomszédságában van a szintén a focialapítvány által létesített háromcsillagos Sporthotel, de akár Mészáros Lőrinc polgármester Pizza Pubjában is ehetnek-ihatnak a stadionrendezvényekről a kisvasúttal Alcsútdobozra látogatók.

Jó hír az is, hogy Duna-parti lakást bérel az Emberi Erőforrások Minisztériuma Halász János államtitkárnak – tudta meg a tárcától a Blikk. A IX. kerületi, 59 négyzetméteres lakáshoz nonstop hívható portaszolgálat, uszoda-, konditeremés szaunahasználat is jár. A bérlakás havi nettó 231 ezer forintjába kerül az államnak, míg hasonló méretű ingatlant 50-100 ezerért lehet Budapesten bérelni. Annak is örülhetünk, hogy indulása óta nagyjából meghatszorozódott a helyettes államtitkárok száma a Miniszterelnökségen – számolta ki az [origo]. A Miniszterelnökség első államtitkára, Varga Mihály 2010-ben még két helyettes államtitkárral kezdte meg a munkát, 2012-ben már négyen voltak, de amióta Lázár János irányít, már 13-14 helyettes államtitkár dolgozik, havi 700-900 ezer forintos bérért. Pontos szám azért nincs, mert a kormányzati kommunikációs központ szerint „a kormany.hu honlapon a Miniszterelnökségre kinevezett valamennyi helyettes államtitkár szerepel, azaz pontosan 10 fő”, a honlapon azonban 11 név van felsorolva, de a listán nem szerepel két név, pedig őket külön be is mutatták egy sajtótájékoztatón, két másik helyettes államtitkár pedig úgy van a listán, hogy kinevező határozatuk nem jelent meg a Magyar Közlönyben. A létszámnövekedést a vezetőkön kívül a kormány-tisztviselői állományra is kiterjedt: a korábbi 164-ről 275-re ugrott az alkalmazottak száma is.

A kedvenc múlt heti cikkünk egyből két jó hírt is tartalmaz: a kormány nettó 24 millió forintot fizetett egy olyan 49 oldalas „szakvéleményért” (első jó hír) az új Fradi-stadion (második jó hír: 13,5 milliárdot fizetnek érte az adófizetők) ürügyén, amelynek túlnyomó része az internetről innen-onnan összemásolt vagy lefordított adatokból, információkból áll. Az atlatszo.hu megszerezte az oldalanként félmillió adóforintért vásárolt szellemi terméket, és azt találta, hogy készítői copy-paste módszerrel dolgoztak. Forrásmegjelölések vannak ugyan az elkészült munkában, de új információkat csak nyomokban tartalmaz. Hacsak nem tekintjük annak azt a 15 oldalt, amelyben Magyarország földrajzi és demográfiai adottságait ismertetik.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!