A bankoknak is részt kell vállalniuk a közös terhekből – nyilatkozta Orbán Viktor a Hír Televíziónak egy olyan különrepülőgép fedélzetén, amelyet egy banktól bérelt ki a magyar kormány az adófizetők pénzén, hogy a távoli és nehezen elérhető (naponta csak három közvetlen járat megy Budapestről és egy Bécsből) Brüsszelbe vigye a miniszterelnököt.
Persze ezekben a nehéz időkben sem szabad sajnálni a közpénzt fontos utaktól, olyanoktól pláne nem, mint amilyet Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tett 2 millióért az Egyesült Államokban (4 nap), Kardeván Endre vidékfejlesztési államtitkár Szaúd-Arábiában (3 millió), Fazekas Sándor mezőgazdasági miniszter Brazíliában (8 nap, 5,2 millió forint) és Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár szintén Brazíliában (1,8 millió). A Blikk összesítéséből az is kiderült, hogy csak augusztusig több mint 1,8 milliárd forintba kerültek a minisztériumok munkatársainak idei külföldi kiküldetései. Szintén a Blikk derítette ki, hogy az állam 409 utcai parkolóhelyet bérel csak az V. kerületben, ezért évente félmilliárd forintot fizetnek a Fővárosi Közterületi Parkolási Társulásnak, miközben a belvárosi irodák, bankok kevesebb pénzből is meg tudják oldani a céges autóik tárolását. Egy kizárólagos parkolóhelyért 1,2 millió forintot kell fizetni évente, de a képviselők, miniszterek, államtitkárok, helyettes államtitkárok és osztályvezetők, valamint az országos hatáskörű szervezetek vezetői autóinak parkolását az állam állja. Ezenkívül idén szeptember végéig több mint 14 millió forintot adtak ki a normál fizetőparkolók költségére.
Ez a hét sem múlik el Fidesz-közeli cég pályázati győzelme nélkül: a Magyar Turizmus Zrt. újabb, nettó 276 millió forintos megbízást adott a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Mahir Kiállítás és Rendezvény Kft.-nek. A kiállításszervező cég tavaly 2,5-szeresére növelte árbevételét, s 80 millió forint osztalékot fizetett tulajdonosainak – közölte a Napi Gazdaság. A kiállításszervező MKR tulajdonosa a médiareklámmal foglalkozó Mahir Magyar Hirdető Zrt, amely közvetve Simicska Lajos tulajdonában áll 2010-ben még 66 milliós veszteséggel zárt. Eközben a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet megtalálta a megoldást az egészségügy összes problémájára: megtiltotta a kórházigazgatóknak, hogy panaszkodjanak a sajtónak. A Népszabadság szerint a hivatal előírta: azt kell mondaniuk, mindenkinek mindene megvan, továbbá hogy a kórházban a betegek ellátása folyamatos, zavartalan, megbízható és biztonságos. Amúgy a legnagyobb gyógyszer-nagykereskedő, a Hungaropharma már csak készpénz és az adósság tőketörlesztése ellenében szállít a kórházak nagy többségének, a laborreagenseket biztosító egyes cégek már nem is szállítanak, többen pedig felszámolási eljárással fenyegetőznek. Naponta kell az orvosoknak és más szakembereknek az mondani, hogy egyes termékek hiányoznak.
A pofátlanság persze nem csak a pénzzel áll összefüggésben. Tarlós István élő adásban sértegette az ATV riporterét, aki a főpolgármester és a Fidesz-frakció konfliktusáról merészelte faggatni. „Az a baj, hogy magának nincs más gondolata, nem nagyon érdemes magához bejönni, mert nem tud értelmes kérdést feltenni, ezen lovagol két éve, és nem hiszem, hogy a főnökei ezért megdicsérik, mert ha magának két éve egyetlen kérdése van, akkor nem nagyon érdemes magával beszélgetni” – mondta Kálmán Olgának, aki ennek ellenére kitartott. „Szerkesztő asszony, a választ, amit adtam, kilencvenes IQ fölött meg szokták érteni, hogy ön nem értette meg, az legfeljebb a kialvatlanságával hozható összefüggésbe” – reagált Tarlós, aki utóbb minősíthetetlennek nevezte a műsorvezető magatartását, és „a nőtől elnézést kért, de a riportertől nem”, mert megpróbálta őt megalázni.
A szeme sem rebbent Répássy Róbertnek, amikor a múlt héten úgy tálalta a Velencei Bizottság (VB) véleményét a bírósági rendszer átalakításáról, mintha minden rendben lenne. Ehhez képest kiderült: a VB még sürgetőbbnek nevezte és továbbra is fenntartja legsúlyosabb aggályait arról, hogy a kormány nem hajtotta végre az Alkotmánybíróság határozatát nyugdíjügyben, hogy „fejletlenek a bírói alapelvekre és struktúrákra vonatkozó alkotmányos garanciák” az új bírósági rendszerben, továbbá, hogy rendkívül széles körű Handó Tünde jogkörei, melyek „hatékony felügyeletére” ma sem képes az OBT – idézte a Népszava.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!