Kavicsok. A Jelenések könyve szerint a „győztes”, az igaz ember a világ szemében jelentéktelen apróságokból érti meg a végső ki-be vándorlásnál (amikor jövevényekből és vándorokból örökös polgárokká fogadtatunk), hogy tettei és szavai nem maradtak észrevétlenek. „A győzedelmesnek… adok… fehér kövecskét, és a kövecskén új írott nevet, amelyet senki nem tud, csak az, aki kapja.” (2,17)

 
Iványi Gábor

Senki nem tudja közülünk, hogy ott, ahol minden értelmet nyer, hogy hívják most Göncz Árpádot.

Valamikor a kilencvenes évek első harmadában lehetett, hogy meghívtak (a szívélyes elvárást bizonyos Tarlós István szabad demokrata polgármester postáztatta nekem is, mint a vele egy szabadelvű körben politizáló országgyűlési képviselőnek, kerületi lakosnak) a Martos Flóra Gimnáziumba, az intézmény nevének ünnepélyes megváltoztatására. A középiskola megjelölését „Óbudaira” magyarosították. Persze nem Óbudai Flórára, csak afféle rendszerváltás utáni szürke, de „méltóságosabb” Óbudai Gimnáziumra.

Kellemesen lepett meg, hogy Óbuda díszpolgárát, Göncz Árpádot, a Magyar Köztársaság elnökét is meghívták. Tőle várták a nagy ügy, a már-már országos horderejű döntést igazoló vagy indokoló ünnepi beszédet. Amikor kifogytunk a szavalatokból és az énekkar igazán felemelő műsorából, a díszvendég kezdett beszélni. Papír nélkül és minden szónoki fogást mellőzve, természetesen tegezve mindannyiunkat, ahogyan ebbe a bizalmas kapcsolatba akkoriban az egész országot befogadta.

Elmondta, hogy persze, megérti ő azt a nemes gyarlóságot, hogy most minden élőt és holtat le kell váltani, aki kicsit is az előző rendszerhez köthető. De tudja-e valaki közülünk – hordozta körbe rajtunk nyílt tekintetét –, hogy ki is volt Martos Flóra. A készületlen diák alázatával buktunk le egymás háta mögé és lapítottunk. Ő volt a Vörös Segély megálmodója – folytatta az elnök lefegyverző kedvességével és természetességével. És mivel tarthatott tőle, hogy a Vörös Segélyt is valahol a felszabadító szovjet hadsereg tábori felcserraktárában, a művégtagok között keresnénk, elmondta, hogy Martos Flóra rendszeresen gyűjtést szervezett a meghurcolt vagy ellehetetlenített munkások és „a lebukottak” családtagjainak megsegítésére. Az adományokat önkéntesek útján juttatta el a rászorulókhoz. A fiatal Göncz Árpád is a „futárai” közé tartozott. Megszeppent és megilletődött csendben hallgattuk. Immár a legbátrabb és a következetesek között is kiemelkedően következetes rendszerváltók sem voltak biztosak benne, hogy valóban olyan fontos és nagy tett volt a névcsere ötlete. Egy másfajta, boldogultabb világban – zárta szavait az elnök – Martos Flórát szentté kellett volna avatni.

A nevek és a tettek egy-két generáció távoztával feledésbe merülnek. De boldog, akinek a határátkelőnél fehér kövecskét nyomnak a markába, rajta a Semmiről Meg Nem Feledkező által adott felejthetetlen új névvel.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!