Jogászszemmel sem könnyű eligazodni a Hunvald György, korábbi erzsébetvárosi szocialista polgármester ellen indított büntetőeljárások szövevényében.

 
Hunvald György

A nyomozás kezdetén még „Nagy György és társai” volt ügye megnevezése. Később Nagy György I. rendű gyanúsítottból a vád koronatanúja lett, és az eljárás „Gál György és társai” néven folytatódott. Az okot nem tudjuk, mert államtitok.

Azt azonban tudjuk, hogy Hunvald Györgyöt eredetileg – egyebek mellett – százmilliós ingatlanpanamával vádolták, melyet a vád szerint bűnszervezetben követett el. Emiatt a Központi Nyomozó Főügyészség 2009. február 10-én őrizetbe vette, majd két napra rá a bíróság elrendelte előzetes letartóztatását.

31 hónapig volt bezárva. Hogy ez a hosszú letartóztatás mennyire „indokolt” volt, azt két körülmény is „bizonyította”. Az első, hogy Hunvaldot a Fővárosi Törvényszék felmentette a lakáspanamával kapcsolatos vádak alól. A másik pedig az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélete, amely kimondta, hogy nem volt indok 31 hónapig rács mögött tartani Hunvaldot. A strasbourgi döntés szerint „a magyar bíróság sablonos döntéseket hozott a vizsgálati fogság meghosszabbításáról anélkül, hogy Hunvald György érveit érdemben megfontolta volna”. A vádlottnak ezért kártérítést is megítéltek.

A Fővárosi Törvényszék 2012 februárjában első fokon Gál Györgyöt nyolc és fél év, míg Hunvaldot kisebb hivatali bűncselekmények – tanácsadói szerződések és bérlakások kiutalása kapcsán elkövetett jogsértések – miatt másfél év szabadságvesztéssel sújtotta. A Fővárosi Ítélőtábla elfogultságot jelentett be, így a másodfokú eljárást a Szegedi Ítélőtábla folytatta le. Egyes cselekmények alól felmentette, míg mások miatt elítélte Hunvaldot, így kerülhetett sor a Kúria előtti harmadfokú eljárásra, ahol már igazán csak morzsák maradtak az eredeti vádakból.

Mindeközben 2012. március 23-án az ügyészség egy újabb vádiratot nyújtott be Hunvald György és társai ellen. A társak között Weinek Leonárd volt zuglói SZDSZ-es polgármester is szerepel. A vád szerint a polgármesterek tényleges tanácsadás nélkül fizettek ki milliókat a másik kerület képviselőinek.

Figyeljünk egy kicsit a dátumokra! Hogyan történhetett meg, hogy miközben februárban már elsőfokú ítélet is született a „fiktív” tanácsadói szerződések ügyében, ugyanezen szerződések miatt újabb vádemelésre került sor? Ezt azért csak nem lehet a véletlen számlájára írni. Akkor viszont mire?

A Kúria – helyt adva a védelem indítványának – a „fiktív” szerződésekkel kapcsolatos tényállásokat elkülönítette az éppen folyó eljárástól, mert ugyanazon bűncselekmények miatt mégsem folyhat két külön eljárás. Hunvald büntetését 1 évre mérsékelte.

Az elkülönített cselekményeket minden bizonnyal a vádlott ellen folyó másik ügyhöz fogják egyesíteni és végül egyetlen ítéletet hoznak. Hogy milyet, az talán ősszel kiderül. Mert, hogy el ne felejtsük, a „fiktív” tanácsadói szerződések ügyében az elsőfokú bíróság valamennyi vádlottat felmentette.

Sokszor mondják, hogy nem igazság-, hanem csak „jogszolgáltatás” folyik. Én elégedett lennék, ha hatóságaink valóban a jogot szolgáltatnák.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!