Hamarosan a lakossági gázpiac kétharmada csúszhat állami kézbe – sőt talán az egész. A rezsiharc jegyében a 800 ezer fogyasztót kiszolgáló Főgáz bázisán létrejött Első Nemzeti Közműszolgáltató ENK lehet a „nyertese” annak, hogy a 750 ezer ügyféllel rendelkező GDF Suez után, a 600 fogyasztót kiszolgáló E.ON is kivonul a magyar lakossági gázpiacról. És csak idő kérdése, hogy az 1,2 millió fogyasztót ellátó Tigáz mikor dobja be a törülközőt.

 
Illusztráció rezsiharc-cikkünkhöz: Orbán Viktor és Hernádi Zsolt - Fotó: Koszticsák Szilárd, MTI

Csakhogy: a lakossági földgázellátás masszívan veszteséges üzletág. Még az állami kézben lévő Főgáz is csak a vállalati ügyfélkörön elért nyereséggel képes kompenzálni a „háztartásokon elbukott pénzt”. Ám ennek az üzleti modellnek annyi, ha két és félszeresére, esetleg négyszeresére emelkedik a lakossági ügyfelek száma. Ráadásul a magáncégek a vállalati gázpiacról nem vonultak ki, azaz ott élesedik a verseny.

A költséglefaragásokon már a rezsiharc előző fordulóiban túlesett az ágazat. És állami veszteségpótlásban sem reménykedhet a nemzeti szolgáltató, mert az tiltott támogatásnak minősül az Európai Unióban.

Egy lehetőség marad: az áremelés. Magyarán: a gázfronton a kormány elvesztette a rezsiháborút.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!