Olyan az Európai Unió, mint a házasság. Ha benne él az ember sok a nyűg. Nélküle viszont elhagyatott. Magányos.
Egy nemrég készült felmérés szerint, a magyarok 56 százaléka gondolja úgy, hogy az EU-n kívül tágasabb. Különösen beszédes ez a szám, ha meggondoljuk, hogy egy-két éve még stabil 65 százalék vélte úgy, hogy minden macera ellenére, Magyarországnak nincs jövője az EU-n kívül. Hová tűnt pár év alatt ez a majd 10 százalék? Úgy látszik, hatott a „mindenért a Brüsszel a hibás” üzenet. Sokat mondták, hát elhitték.
A kormány idejében felismerte a rossz nevelés következményét, így most tájékoztató kampányt indít arról, hogy mivel járna a magyarok számára, ha nem lenne Európai Unió. Vagy ha lenne, csak mi éppen kimaradnánk belőle. Kis híján azt hittem, kurucos szabadságharcunk újabb ütközete előtt állunk, ám amikor odáig jutottam az olvasásban, hogy mindezt Brüsszel fizeti, megnyugodtam. Ez a vállalkozás az önkorrekció példája is lehet. A kormányzati kommunikáció új vezérmotívuma. Szükségünk is van rá.
Jesszusom, hogy mi milyen gyorsan felejtünk! A hegyeshalmi sorokat, a gyomorszorító érzést minden határátlépésnél, meg azt a 70 dollárt, amivel háromévente, ha utazhattunk. Úgy látszik, kell a mementó a magyaroknak, ilyen nosztalgikus nemzet a miénk.
A „Mi lenne, ha nem lenne Európai Unió – Costs of non-Europe” projekt lebonyolítására, nyílt közbeszerzési eljárás keretein belül, lehet pályázni a mintegy 35 millió forintra, aminek minden fillérjével azt kell bizonyítani, hogy jobb nekünk együtt, mint külön. Mert úgy tűnik, igazolásra szorul, hogy mennyiben lennének mások a mindennapjaink, hogyan alakulna az életünk, a gazdasági és kulturális lehetőségeink, ha nem lenne európai szolidaritás, ha nem lenne belső piac vagy Erasmus program. Mi épülne itt a fejlesztési támogatások nélkül? Mire jutna a magyar mezőgazdaság az agrártámogatások hiányában? Milyen lenne 15,5 milliárd euróval, vagyis 6 év alatt majd 5000 milliárd forinttal szegényebben? Hogy mi? Ázsia. És nem fél. Szerintem én is eséllyel kérhetem most azt a 35 milliót, mert aki a fenti sorokból nem értette meg, mit jelent az európaiság, az úgyis menthetetlen. Tudom persze, a házasságok több mint fele válással végződik. És mikor az ember egyedül marad, akkor döbben rá: a macerás házasság sokkal jobb, mint a teljes magány.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!