A miniszterelnök bölcs ember, már csak hivatalból is. Adni kell a szavára. Amit jósol, valósággá lesz nyomban. Legutóbb azt mondta, heteken belül újra megtámadják Magyarországot a spekulánsok. Maga gondoskodik róla, hogy így legyen.
A karvalykülsejű spekulánsok hétvégi olvasmánya alighanem a Magyar Növekedési Terv, az a 177 oldalas dolgozat, amelyet a nemzet jobbkeze pénteken tett közkinccsé. Nem könnyű olvasmány, bár vannak benne színes képek. Számok, na, azok viszont nincsenek benne, miként konkrétumok sem. Ha csak a „győri víziót”, a „Rombauer tervet”, a „kecskeméti programot”, a Wekerle-, valamint Mikó Imre-tervet, illetve az ózdi(!) Kulturális Galaxis elképzelését nem tekintjük annak. Komoly ember, Matolcsy György komoly munkája – ami miatt nem ér rá az IMF-tárgyalásokra sem – komoly gondolatokat szül, ilyeneket: Magyarországon formálódik az a gazdasági és térszerkezeti fordítókorong, amely Európa jövőbeli megújítási övezeteit az elkövetkező évtizedekben közvetíteni és átalakítani képes. A „kék banán mintájára” kialakítandó „kelet-európai banánnal” kapcsolatos részt ehelyütt azért nem részletezzük, mert nem értjük. (Igaz, a fordítókorongos részt se értjük, de olyat legalább már láttunk a Vasúttörténeti Parkban.) Mindez persze a mi hibánk, és szó sincs arról, hogy a szöveg netán teljességgel értelmetlen lenne.
Mindezen nagy ívű elképzelés tengeréből azért kiemelkedik az alaptézis: a kormány (állam) aktívan akarja alakítani a gazdaság viszonyait, pénzt (támogatást) fog adni az arra kiválasztottaknak. Úgy, miként azt a büszkén hivatkozott Széchényi Tervvel tette. Szerintük ez hoz növekedést, meg sikeres országot. Szerintem meg leginkább arra jó, hogy minden második faluban legyen melegvizes brűgölő, a sikerről pedig a kívül díszes táblákkal ékesített, belül üresen kongó panziók, meg a csődbe ment élményfürdők tudósítanak. A magyar vállalkozóknak ugyanis nem elsősorban állami kegy, hanem fizetőképes piac – lásd: belső fogyasztás és export –, és persze hitel kellene, no, nem az adófizetőktől, hanem a bankoktól, amelyek, éppen a kormányzati szabadságharcban elvérezve, mostanság ilyet nem nagyon adnak senkinek. De ilyesmiről a jobbkéz nem vetett papírra egy sort sem.
Jön tehát, kétségünk ne legyen, a ki tudja hányadik Széchenyi Terv. De miből? Az állam éppen leépít, megszorít, összevon és kirúg, stadionokon és kommunikációs tendereken kívül nem jut mostanság szinte semmire, honnan lesz tehát az elszórni való pénz? A miniszterelnöknek erre is van ötlete. A spekulánsok támadását vizionáló megszólalásának egy másik pontján a jegybankban „heverő” pénz növekedésbe való bevonásáról szólt. Ugyanez világosan: az Orbán-kormány bele akar nyúlni a Magyar Nemzeti Bank által kezelt devizatartalékba. Sok pénz ez, úgy tízezermilliárd forint, erre fáj a kormány foga. A javunkat akarják, hát el is viszik.
Ha a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások voltak a családi ezüst, akkor a jegybanki tartalék a családi arany. Arra való, hogy abból a jegybank megtámassza a forint árfolyamát. Egy ország piaci megítélésének fontos része a tartalék nagysága és felhasználhatósága. Baj esetére van félretéve, védekezésre való. Meg riasztásra, tudniillik a fentebb már említett spekulánsok elriasztására. Ha sok van a tartalékból, nem támadnak, ha kevés, akkor lecsapnak a könnyű prédára. Ha tehát ebben a tartalékban turkál a kormány, akkor kiszolgáltatottá teszi a forintot, védekezésre képtelenné a jegybankot. Kell-e ennél jobb lehetőség azoknak a gazembereknek, akik – minő borzalom – haszonra hajtanak a pénzpiacokon? Egy hitelét, szavát és arcát vesztett politikus által irányított, zavaros vízióktól sújtott gazdaságpolitika, amely ész nélkül feléli az ország tartalékait. Miközben a kormányzati kommunikáció vérszagra gyűlő spekulánsok támadásáról zagyvál, a miniszterelnök enkezével vágja át Magyarország ütőerét.
Ennek az országnak három fontos tartaléka volt. A magán-nyugdíjpénztári megtakarításokat már elvették államadósság-csökkentésre. Az államadósság nem csökkent. A devizatartalékokat el akarják venni növekedésre. Félő, ebből recesszió lesz. A harmadik, utolsó tartalék a bankbetétekben nyugszik. Gondoltam, szólok.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!