Az immár hatodik megszorító csomaggal látványosan hátat fordított az unortodox gazdaságpolitikának Matolcsy György.

A pénteken bejelentett kiigazítások mind a 400 milliárdja a közgazdaságtan fősodrából merít. A folytonosság csak az intézkedések fájdalmasságában érhető tetten: ezúttal a tanárok és a segélyezettek szenvednek a legtöbbet.

Az intézkedési terv lényegében két lábon áll. Az egyik a 400 milliárd forintra tehető, újabb fájdalmas gazdasági megszorítások masszív tömbje, a másik pedig az eddigi államháztartási hiánycél látványos feladásával nyert gazdaságpolitikai mankó. Ez utóbbi annyit tesz, hogy a GDP 2,2 százalékáról 2,7 százalékra emelik az államháztartás megengedhető hiányát, ami 150 milliárdos költekezési teret jelent a kormánynak. Így jön össze 550 milliárd forintos kiigazítás, ami az elemzők egy része szerint elegendő lehet a jövő évi költségvetés befoltozásához, ám vannak olyan vélemények, hogy valójában legalább 660 milliárdot kellene összekaparni.

Akkor sem dőlhetünk hátra, ha tényleg elegendő az 550 milliárdos kiigazítás. A kormány ugyanis nem kevesebbet, mint 120 milliárdot remél a hatékonyabb adóbeszedésből. Amiből 95 milliárdot az adóhatóság és a bolti pénztárgépek online összekötése tesz ki. Ez néhány éves távlatban valóban ígéretes lehet, de egyik évről a másikra egyáltalán nem biztos, hogy tényleges bevételként realizálható a kincstári optimizmus. Ugyanakkor a realitásokkal való szembenézésre utal, hogy az idei 0,1 százalékos gazdasági növekedési tervet 1,2 százalékos visszaesésre rontotta a kormány, míg jövőre a korábban várt 1,6 százalékos növekedés helyett immár csak 1 százalékot remélnek. Bár ez utóbbi még mindig túl optimista a 0,5 százalékos piaci prognózisokhoz vagy a jegybanki stáb 0,7 százalékos előrejelzéséhez képest.

A Matolcsy-csomag további említést érdemlő, ám kevés figyelmet kapott eleme az EU-társfinanszírozás 15 százalékról 5 százalékra csökkentése. Ami azért érdekes, mert ennek csak akkor van jelentősége, ha benne maradunk az uniós projektekben. Ami arra utal, hogy a kormány mégis csak meg akar állapodni az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal, különben nem aggódna ennyire fránya 10 százalék miatt.

Matolcsy fájdalmas 7 pontja

1. Az uniós projektek tárfinanszírozása 15 százalékról 5 százalékra csökken

2. Létszámstop lesz a közszférában három évig

3. Négy hónappal elhalasztják a pedagógusok béremelését

4. Segélyplafon az önkormányzati támogatásoknál

5. Nem lesz tranzakciós illeték az MNB esetében, viszont az államkincstár többet fizet majd, és a készpénzfelvétel is adózik

6. Hatékonyabbá teszik az áfabeszedést

7. Eltörlik a tb-járulék-plafont

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!