81 évesen, infarktus és szívműtét után, adócsalásért jogerősen elítélve, bizonyított maffiakapcsolatokkal, szexbotrányok árnyékában, újabb büntetőeljárások közepette Silvio Berlusconi elérkezettnek látja az időt, hogy visszatérjen a hatalomba Olaszországban.
Halotti lepelben, a sírból kiemelkedő, feltámadott Lázárként rajzolta meg a Corriere della Sera karikaturistája a napokban Berlusconit. Olaszország korábbi négyszeres miniszterelnöke csakugyan „politikai halottnak” számított még néhány hónappal ezelőtt is. Kormányfőként megbukott 2011-ben, azóta jogerősen elítélték adócsalásért és vesztegetésért, ezért kizárták a szenátusból, és minden választott közhivatal viselésétől eltiltotta a bíróság. Büntetését közmunkával tudta le: demens pácienseket ápolt egy Milánóhoz közeli idősek otthonában. A heti négyórás elfoglaltság persze nem is annyira büntetés volt Berlusconinak, mint inkább ingyen szereplési lehetőség: minden lépését tévések és fotósok követték. Tavaly nyáron infarktust kapott, majd nyílt szívbillentyűműtétet hajtottak végre rajta a milánói San Raffaele kórházban. Az orvosok csak utólag vallották be, hogy könnyen végzetes lehetett volna a szívroham.
Robbantások és lefizetett tanúk
Ilyen előzményekkel döntött úgy az elnyűhetetlen Cavaliere (Lovag), hogy visszatér a politikába. Először is fellebbezett a strasbourgi Európai Emberi Jogok Bíróságához a közhivataltól való eltiltás ellen, hogy mégis indulhasson a jövő májusra előrehozott parlamenti választásokon.
De addig sem tétlenkedett. Jobboldali pártszövetséget szervezett saját Forza Italia nevű mozgalma, az Északi Liga és a nacionalista-konzervatív Olasz Testvérek (Fratelli d’Italia, FdI) részvételével, amely a hónap elején győzelmet aratott a szicíliai regionális választáson. A széthulló baloldal mellett a blokknak jó esélyt adnak arra, hogy a legtöbb mandátumot nyerje el az új képviselőházban.
Ugyanakkor újabb büntetőeljárások indultak Berlusconi ellen. Az már korábban bebizonyosodott, hogy évtizedeken át kapcsolatban állt a maffiával (lásd keretes írásunkat), most a 1992–93-as robbantásos merényletek ügyében kell tisztáznia magát. A gyanú szerint az alvilág azzal a céllal keltett bizonytalanságot, hogy előkészítse a terepet a milliárdos üzletember hatalomra jutásához. Egy másik perben azért vonják felelősségre, mert az ügyészség szerint tanúkat vesztegetett meg szexbotrányai ügyében. A hírhedt bunga-bunga partik résztvevője, az akkor csupán 17 éves, tehát kiskorú prostituált Ruby 7 millió eurót kapott – csoda-e, hogy utólag azt vallotta, nem volt viszonya a politikussal?
Akit fel is mentettek a vádak alól 2015-ben. Másoknak pénzt, autót, lakást ajándékozott, cserébe szintén számíthatott a jóindulatukra a hatóságok előtt. De az újabb ügyek nem különösebben zavarják Berlusconit, aki büszke arra, hogy politikusi és üzleti pályafutása során már több mint 70 pert vészelt át.
Ez kell a népnek
A „megfiatalított” Berlusconi friss hajbeültetésével, feszesre húzott bájmosolyával kimondottan ijesztő látvány – mégsem taszítja a szavazókat. Vajon miért?
Elemzők az olasz lelkületben keresik a magyarázatot. „Berlusconi olyan, mint egy használt autó garanciával. Tudod, mit kapsz” – mondta Giovanni Orsina, a római Luiss Egyetem tanára a Reuters hírügynökségnek.
Az, hogy diadalmasan térhet vissza, a professzor szerint elsősorban az ellenfeleinek gyengeségét jelzi. Anna Foa történész, a L’Osservatore Romano publicistája így fogalmaz: „Ebben az országban, sajnálattal kell mondanom, aki megsérti a szabályokat, az szavazatokra számíthat. Mindenki meg akarja szegni a szabályokat, és megúszni a következményeket.”
Ebben, mármint a következmények megúszásában Berlusconi utánozhatatlan – habár egyre többen próbálják utánozni világszerte. Az építőipari és médiavállalkozásaiból milliárdos vagyont szerzett mágnás korát megelőzve lett a modern populisták mintaképe a múlt század végén. Elitellenes jelszavakkal édesgette magához az elégedetlen választókat, úgy, hogy közben maga is az elit tagja volt.
Nacionalista retorikával, az ország „megmentésének” ígéretével jutott hatalomra, és akármilyen disznóságok derülnek ki róla, rajongóinak vakhitét a tények sem képesek megingatni. Ezt a bevált receptet követi ma már sok más újhullámos populista, Donald Trumptól Orbán Viktoron át a legutóbbi cseh választások győzteséig, Andrej Babišig. Ám Berlusconi korszakos hatását az mutatja a legjobban, hogy Olaszországban az új jobboldali szövetség fő ellenfele a tavaszi választásokon immár egy másik populista erő, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) lesz.
A maffia és Berlusconi kapcsolatáról negyedszázada suttogtak Itáliában, mire bebizonyosodott a gyanú.
Már az 1992-ben meggyilkolt legendás vizsgálóbíró, Paolo Borsellino figyelmeztetett: az alvilág bizonyos üzleti köröket akar hatalomra segíteni, előnyökért cserébe.
A médiamágnás éppen ez idő tájt kezdte politikai karrierjét, nem meglepő, hogy sokan őt vélték felismerni a bíró aggodalmában. 2014-ben a római legfelsőbb bírói fórum, a Semmítőszék bűnszervezetben való részvételért hét év börtönre ítélte a volt miniszterelnök bizalmi emberét, Marcello Dell’Utrit, a Forza Italia exszenátorát, Berlusconi reklámcégének korábbi főnökét. A palermói születésű férfi volt Berlusconi kapcsolattartója a Cosa Nostrával 1974–92 között – ezt nem kevesebb mint 40 pentito, azaz „bűnbánó” gengszter vallomása erősítette meg, és a bíróság bizonyított tényként fogadta el.
Dell’Utri hozta össze gazdáját egy Vittorio Mangano nevű maffiózóval is, aki sokáig a Berlusconi család villájában lakott, hivatalosan kertészként. Valójában a gyerekekre vigyázott, hogy el ne rabolják őket, ami olasz milliárdosokkal bizony megesik néhanap. Mangano azonban igazi nehézfiú volt, vele nem mertek ujjat húzni. Heroinkereskedelemből gazdagodott meg, később ő mosta tisztára az alvilág pénzét Milánóban. Ehhez persze jól jött egy régi, megbízható, befolyásos – és alighanem zsarolható – ismerős. Berlusconi azonban ezt is megúszhatja, mert több régi ügy már elévült az olasz jog szerint, Mangano pedig időközben meghalt a börtönben.
TABU ITÁLIÁBAN. Harvey Weinstein filmproducer botránya lavinát indított el, amely nem csak Hollywoodot rázta meg: világszerte következményekkel járt, még Magyarországon is. Michael Fallon brit védelmi miniszternek azért kellett lemondania, mert illetlenül érintette meg egy rádiós riporternő térdét 15 évvel korábban. Nem úgy Itáliában: ott mintha sohasem történt volna ilyesmi.
Berlusconi népszerűségét sem ingatta meg, hogy kiderült, fiatalkorú prostituáltakat hívott az orgiáira. Michela Marzano olasz filozófus, a párizsi Descartes Egyetem professzora szerint azért, mert Olaszország „még mindig elmaradott ország, ahol túlzással vádolják meg azokat a nőket, akik nyíltan beszélnek a szexuális zaklatásról. Tudattalanul is elfogadják a patriarchális rend felfogását, a férfiak felsőbbrendűségét, és a nők között nagyon kicsi a szolidaritás”.
(A zaklatási ügyekről lásd felmérésünket, elemzésünket és összeállításunkat a friss Vasárnapi Hírek 16-17. oldalán)
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!