Nehéz elképzelni, hogy létezik olyan felmérés, melyben megelőzzük az Amerikai Egyesült Államokat. Igaz, azért mert a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) nemrég kiadott, a munka és magánélet egyensúlyáról készített listáján az USA az utolsó, a huszonharmadik. Mi vagyunk a huszadikak.
Az OECD idén is elkészítette felmérését arról, hogy tagállamaiban milyen egyensúlyban van munka és magánélet. A szervezet három szempont alapján – a hetente ötven óránál többet dolgozók aránya az ország munkaerőpiacán, a szórakozással, kikapcsolódással eltöltött idő és a gyerekes nők aránya a munkaerőpiacon – határozta meg, hol van a legtökéletesebb harmóniában életünk e két területe. Talán senki nem rökönyödik meg azon, hogy az első három helyen a skandináv országok, Dánia, Svédország és Norvégia végeztek. Dánia toplistás a gyermekgondozási juttatások terén, a munkások csupán két százaléka dolgozik ötven óránál többet egy héten, és a családos anyák hetvenkilenc százaléka tud szülés után elhelyezkedni.
Meglepő, hogy Európa mindenhatója, Németország az alacsony foglalkoztatás terén döntött rekordokat. Mindennek tetejében Merkel kancellár országa az egyetlen OECD-tagállam, amelyik adórendszere nem kedvez a másodkereső házastársaknak. Az Amerikai Egyesült Államok pedig az egyetlen tagállam, ahol nem létezik az államilag fizetett szülői szabadság intézménye. Az OECD ranglistáján azért is korholta az amerikaiakat, mert nem fektetnek elég tőkét a gyermekjóléti programokba. Végre van valami, amiért kihúzhatjuk magunkat: az USA-t három hellyel megelőzve, Magyarország a huszadik lett a listán. Ötven óránál többet csak a dolgozók három százaléka tölt munkával egy héten, heti 15,9 órát pedig szórakozásra szánhatunk. Igencsak elmarasztalnak minket azonban a nyolcvanas években kezdődő, a kilencvenes években kulmináló gyermektelenségi hullám miatt. De talán pont ez a jelenség az oka annak, hogy a kevés gyerekes anyukának az ötvenkilenc százalékát foglalkoztatják szülés után.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!