Ősszel eltörlik a nyugdíjkorhatár betöltése előtti nyugállományba vonulás jogcímeit, átalakítják a gyógyszerkasszát, államadósság-plafont vezetnek be, emelik a dohánytermékek adóját, s megadóztatják a magas cukor-, só- és koffeintartalmú élelmiszereket.
Többek közt ezekkel az intézkedésekkel próbál kikerülni a kormány az uniós szégyenpadnak tekintett túlzott deficiteljárás alól. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közvetve elismerte: az adóbevételek elmaradnak a várttól.
Hétvégi meglepetésként jelent meg az NGM honlapján, hogy mit is tervez a gazdaságpolitika annak érdekében, hogy hazánk kikerüljön az úgynevezett túlzott hiányeljárás alól. Erre az eljárásra akkor kerül sor, ha egy európai uniós tagország nem teljesíti a maastrichti szerződés követelményeit: a költségvetési hiánya meghaladja a GDP 3 százalékát, illetve az államadósság a 60 százalékát. Az Európai Unió kormányzati szégyenpadjának számító eljárást angol rövidítése alapján hívják EDP- (Excessive Deficit Procedure) jelentésnek, mely most jórészt az áprilisban benyújtott konvergenciaprogram intézkedéseit ismerteti.
Jóval érdekesebb a beszámolónál az őszre tervezett újabb megszorító intézkedések felsorolása. Így megtudhattuk, hogy a tervek szerint megszüntetik az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtti nyugdíjba vonulás lehetőségét biztosító jogcímeket és a korhatár alatti ellátások átalakításának részleteit még az idei év második felében is kidolgozza a kormány. Miként a 2012-es gyógyszerkasszát érintő intézkedések kidolgozása is 2011 szeptemberében várható. Szintén ebben az évben megszületnek az alkotmányban rögzített, a GDP 50 százalékos mértékében meghatározott államadósság-plafonhoz köthető rendelkezések. És ősszel tárgyalja a parlament az önkormányzatok hitelfelvételének korlátozását, s a Költségvetési Tanács működéséről szóló törvényt.
Fontos intézkedés, hogy a jelentés szerint 2011 júniusában a kormány a 250 milliárd forint összegű stabilitási tartalék végleges törléséről döntött. Amivel elismeri, hogy az adóbevételek (társasági adó, áfa) elmaradnak a várttól. Ezt ellensúlyozhatják olyan bevételnövelő intézkedések, mint a jövedéki adó emelése és a népegészségügyi adó bevezetése. A dohánytermékek jövedéki adójának emelése az őszi adócsomag keretében kerül beterjesztésre, míg az új népegészségügyi termékadó a jelentős cukor-, só- és koffeintartalmú termékek forgalmazását terheli.
Az Otthonvédelmi Akciótervnek külön fejezetet szentel az EDP-jelentés. Eszerint, a Nemzeti Eszközkezelő Társaság összesen 5000 adós ingatlanát vásárolja meg, jelentős diszkont mellett. Ami 2014 végéig 20,5 milliárd forinttal terheli meg a büdzsét. A szociális családiház-építés költségvetési terhe pedig 15 milliárd forint lehet, aminek legnagyobb része 2012-ben jelentkezhet. A kamattámogatás költségvetési hatásait kormányhatározat szabályozza, amelynek alapján az évi költségvetési hatás legfeljebb 1,5 milliárd forint lehet.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!