Újév közeledtekor, az óév búcsúztatásának melankóliájában gyakran előfordul, hogy esélyeinket kezdjük el latolgatni a következő évre. Ilyenkor szokás beépített szekrényeink mélyéről mindent tudó varázsgömbünket előbányászni, és sorsdöntő kérdéseket intézni hozzá.
A melankolikus hangulat keríthette hatalmába valószínűleg a Time magazin szerkesztőit is, a lap ugyanis nem kisebb feladatra vállalkozott, mint hogy megjósolja a világgazdaság és világpolitika alakulását 2011-re.
A látóvá avanzsált szerző szerint az amerikai gazdaság nagy valószínűséggel fejlődni fog jövőre, a legtöbb elemző két-három százalékos növekedéssel számol. Nagy megnyugvásunkra Európa túléli a krízist. A kontinens vezetői, annak realizálása után, hogy képesek rá, meg fogják menteni az eurót. Európának is leheletnyi növekedést jósol a szerző, csakúgy mint Japánnak. Ennek köszönhetően a világgazdaság végre elkezdheti felépülését.
Az elemző Kínától arroganciájának féken tartását várja. Ha ez megvalósul, akkor előreláthatóan több figyelmet fog szentelni Kelet-Ázsiának és növeli együttműködési hajlandóságát az Egyesült Államokkal.
Afganisztánban végleg megtörhetik a tálibokat. Irakban a helyzet változatlan marad, az ottani demokrácia bürokratizáltsága és az Amerika-ellenes erők miatt ugyan nem idilli, ám ez sem helyi, sem globális problémákat nem okoz.
A 21. század nem lenne 21. század technológiai fejlesztések nélkül. 2011 nagy slágerei az Apple iPadjét utánzó táblagépek, a tabletek lesznek, amelyek egy részét már LCD-kijelzővel gyártják. Az év nagy dobása a 3D-televíziók népszerűsítése, a 72 hüvelykes óriástévé, és a zsebre vágható miniváltozat piacra kerülése lesz.
Az óév búcsúztatása nem telhet anélkül, hogy a jövőre vonatkozó jóslatok mellett ne összegezzük, kik is voltak az év legjobb, a legellentmondásosabb, netán legcikibb figurái.
A Time, és persze sokak szerint az Év embere Mark Zuckerberg, a Facebook közösségi portál 25 éves alapítója lett, aki 2004-ben indította oldalát harvardi tanulmányai alatt, hogy ezzel segítse az egyetemisták kapcsolattartását. 2010-re 550 milliósra bővült a Facebook-család. A honlap soha nem látott népszerűségét számos megdöbbentő adat támasztja alá: a Facebookon percenként több mint nyolcvanezren osztják meg aktuális gondolataikat, hangulatukat a közösséggel. Hatvan másodperc alatt kilencvennyolcezer új kapcsolat létesül, kétszázharmincezer e-mailt küldenek el, háromszáznyolcvankétezren nyomják be a „Like” gombot, és félmillió kommentár születik.
Az év bocsánatkérésének díját Tiger Woods amerikai golfjátékos viheti haza, aki az egész világtól kért elnézést felesége megcsalása miatt. A világ megbocsátott, remélhetőleg a sértett fél is hasonlóképp tesz.
Az év szava a fülledt nyári estékre és légyzümmögésre emlékezve a vuvuzela lett. A világ légiközlekedését egy időre megbénító izlandi vulkán, az Eyjafjallajokull csak a negyedik helyen végzett.
Az év divatmogulja és trenddiktátora a popikon Lady GaGa volt, aki jó pár balesetet köszönhet űrhajós cipőinek és a kelleténél egy számmal kisebb szoknyáinak.
A fenti jóslatokat, és összegző listákat elnézve megállapíthatjuk, igenis van új a nap alatt! Csak bírjuk energiával.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!