2011 a hackerek éve. A támadások lassan az élet minden területét érintik: a bankoktól kezdve a különböző vállalatokon át egészen a kormányzati szervek rendszeréig minden és mindenki a trükkök áldozatává vált. Az USA háborús cselekedetté akarja minősíteni a kibertámadásokat.

Az elmúlt hónapokban meghackelték a Mastercard és a Visa bankkártyák weboldalait, a Citibankot, lebénították a Sony PlayStation hálózatát. A Gmail levelező rendszere sem maradt érintetlen, míg nemrégiben kezdő hackerek azt terjesztették a Twitterren, hogy Obama amerikai elnök merénylet áldozata lett. A török kormány honlapján is átvették a hackerek egy időre az irányítást, hogy tiltakozzanak az internetcenzúra ellen. Még ennél is meglepőbb volt, mikor kiderült, sikerült a Pentagon, az FBI és a CIA rendszerén is rést ütni.

Sok hackercsoport csak a figyelmet akarja felhívni arra, hogy az emberek alaptalanul bíznak meg vállalatokban és szolgáltatásokban, és csak gúnyt űznek a belőlük. A nemrég feloszlott LulzSec neve magyarul annyit tesz: „röhögünk a biztonságon”. Ezeknél jóval veszélyesebbek a crackerek és kártevő programjaik, amelyek visszaélnek a megszerzett adatokkal. Az egyik, a Zeus például képes arra, hogy pontos másolatát adja egy bank honlapjának, ahol a megtévesztett felhasználók gyanútlanul bepötyögik a kódjaikat, és így elveszthetik teljes vagyonukat. A károk felbecsülhetetlenek, csak a Zeusszal 1 milliárd dollárt csaltak eddig ki az emberektől, de a gúnyolódó hackerek támadásai is súlyos bevételkiesést okoznak. Például amikor a Sony PlayStation rendszerét lebénította a LulzSec, az, hogy a 100 millió felhasználó több mint egy hónapig nem játszhatott, 173 millió dollárjába került az óriásvállalatnak. De a védelmi kiadások is csillagászatiak: csak az Egyesült Államokban 660%-kal kellett emelni 2006 és 2010 között a kormányzati szervek efféle költségvetését.

Egyre gyakrabban emlegetnek kiberháborút vagy iHáborút, ugyanis sokasodnak a nemzetközi jellegű támadások. Az amerikai védelmi minisztérium hálózatát naponta akár milliószor is megpróbálják feltörni, ebből legalább 100 külföldi titkosszolgálatok próbálkozása. A katonai bombázókat gyártó Lockheed Martin vállalat elleni hackertámadás után a Pentagon bejelentette, új stratégiát dolgoznak ki, amely a kibertámadásokat háborús cselekedetté minősítené. Ha külföldi hackerek lebénítanák az energiaellátást vagy a vészhelyzeteket kezelő rendszereket, azt az amerikai kormány agressziónak fogná fel. A megtorlás pedig nem maradna feltétlenül az informatika körén belül: a gazdasági szankcióktól a katonai akciókig terjedne. A tervezetet a múlt hétre ígérték, de még nem készül el.

 

A magyar WikiLeaks, az átlatszó.hu internetes oldal múlt héten indult el, főszerkesztője Bodoky Tamás újságíró, aki korábban az index.hu főszerkesztő-helyettese is volt. Bodokyt csütörtök délután előzetes bejelentés nélkül felkereste és hétfőre tanúként beidézte a BRFK Szervezett Bűnözés Elleni Osztálya, miután hírt adott arról, hogy hackerek tavaly feltörték a Brókernet pénzügyi tanácsadó cég informatikai rendszerét és a megszerzett információt több médiumhoz is eljuttatták. Így az átlátszó.hu is megkapta, de jogi megfontolások miatt nem tette fel, viszont forrásait meg kívánja védeni. Az Átlátszó Oknyomozó Újságíró Központ – mint ezt deklarálta – a közélet tisztaságáért, a közpénzekkel történő átlátható gazdálkodásért küzdő civil szervezet. Közérdekű bejelentéseket fogadnak, oknyomozó riportokat készítenek, és ha szükséges, bírósághoz is fordulnak a közérdekű adatok nyilvánosságának kikényszerítéséért. A MagyarLeaks néven is futó oldal a nagyközönség bevonásával átláthatósági kampányokat szervez.

(K. V.)

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!