Nagy-Britannia mégsem adhatja be az EU-ból való kilépési kérelmét márciusban, mert a Legfelsőbb Bíróság szerint a kormánynak erre nincs joga. A döntés a parlamenti képviselőké, akiknek ezzel hatalmas teher szakadt a nyakukba. Közben a Brexit lett az év angol nyelvű szava.

 
Sötét árnyak a brit parlament fölött: az övék lehet a döntés felelőssége - Fotó: Brendan Smialowski, Getty Images Hungary

A parlament felhatalmazása nélkül nem adhatja be a kormány az Európai Unióból való kilépési kérelmét – döntette el a brit legfelsőbb bíróság. A csütörtökön nyilvánosságra hozott álláspont szerint Nagy-Britannia uniós tagságáról tartott júniusi népszavazás csak tájékoztató jellegű volt, vagyis nem jogosítja fel a kormányt arra, hogy megkezdje a kilépési tárgyalásokat. A bejelentés feje tejére állította a Theresa May vezette kabinet kilépési forgatókönyvét és brüsszeli körökben is komoly aggodalmat keltett.

A kormány rögtön fellebbezett, és May a választókat és Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság elnökét is biztosította arról, hogy a terveknek megfelelően márciusban hivatalosan is kezdeményezik a kilépést.

Ennek ellenére szinte biztosra lehet venni, hogy az így is kínosan sokat halogatott eljárás tovább csúszhat.

Ha valóban kiderül, hogy a parlamentnek kell döntenie a kérdésben, az igen nehéz helyzet elé állítja a képviselőket, ugyanis újjáéledhet a népszavazást megelőző vita arról, az országnak szüksége van az EU-ra vagy sem. Most viszont a személyes meggyőződésen túl az is köti a honatyákat, hogyan voksoltak a szavazókörzetükben.

Emellett a politikusok attól tartanak, hogy hatalmas károkat okozhatnak a pártjuknak, ha szembemennek az emberek akaratával, de azt is tudják, sokan mára már megbánták, hogy nemet mondtak az EU-ra. Ez különösen nagy dilemma a Munkáspárt számára, amely végig az uniós tagság mellett kampányolt.

A tory–munkáspárti szembenállást tovább bonyolítja a földrajzi megosztottság, hiszen az északírek és a skótok is a maradás mellett szavaztak többségében.

A történetnek bájos színt ad a bulvársajtó felháborodása, amely a brit nép elleni sértésként értelmezte a bírók döntését, hiába szólt az valójában egy jogi kérdésről. A Daily Mailnek sikerült a személyeskedésig süllyednie, az alábbi érveket hozták fel a jogászok alkalmassága ellen: „az egyiknek van egy európai joggal foglalkozó irodája, a másik milliókat számolt fel a brit adófizetőknek tanácsért, a harmadik pedig egy nyíltan homoszexuális egykori gátfutó olimpikon.”

Egyébként a Brexit lett az év angol nyelvű szava, amelynek nagyobb politikai jelentőségű szó a Watergate-botrány óta nem került a nyelvbe.


A brit külügyminiszter pénteki reakciója szerint a menetrend nem változott (- a szerk.):
"Nem változik a brit uniós tagság megszüntetésének menetrendje a londoni felsőbíróság azon döntése miatt, hogy a kormány csak a parlament jóváhagyásával indíthatja el az EU-tagság megszűnésének folyamatát – jelentette ki Boris Johnson brit külügyminiszter pénteken Berlinben német kollegájával, Frank-Walter Steinmeierrel folytatott megbeszélése után."



Sötét árnyak a brit parlament fölött: az övék lehet a döntés felelőssége - Fotó: Brendan Smialowski, Getty Images Hungary


 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!