A gazdasági helyzettel foglalkozó tegnapi találkozón a kormánytagok eldöntötték, hogy ma kinyitnak a bankok, és holnaptól pedig már a tőzsdén is beindul az élet. Samir Radwan pénzügyminiszter a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy „nagyon komoly” problémák vannak a gazdaságban, de a „rendkívül szilárd alapok” miatt egyelőre még meg tudnak birkózni velük.

Gazdasági elemzők szerint Egyiptomnak napi 310 millió dollár – 62 milliárd forint – vesztesége van amióta kirobbantak a Mubarak elnök lemondását követelő tüntetések. Az élelmiszerárak drasztikusan megnőttek, a gazdaság gyakorlatilag leállt – adta tudtul a BBC. A tőzsde és a bankok napok óta zárva vannak, a bankautomaták kiürültek, már a hét első felében is szinte lehetetlen volt készpénzhez jutni. sok gyár is leállt. Az élelmiszer-ellátás egyre nehezebb, az alapvető cikkek ára folyamatosan emelkedik. Egy fuvarozási cég tulajdonosa a New York Timesnak elmondta, hogy a megrendelések ellenére biztonsági okokból nem indítja útnak a kamionjait, A közalkalmazottak arról panaszkodnak, hogy a január végén esedékes fizetésüket nem kapták meg, tartalékaik már csak napokra elegendőek. A közgazdászok már módosították is előrejelzéseiket, 5,3 százalék helyett legfeljebb 3,7 százalékos GDP bővülésre számítanak. A helyzetet súlyosbítja, hogy a májusig tartó turistaszezon közepén járunk, de a zavargások miatt egyre többen mondják le az utakat.

Az egyiptomi válság a világgazdaságra is hatással van. A Szuezi-csatorna, amely tavaly 4,77 milliárd dollárnyi forgalmat bonyolított, még nyitva van, a világ legnagyobb hajózási társasága, az AP Moller-Maersk azonban már bezáratta néhány létesítményét, többek között egy kikötőjét is. A csatornán és a rajta áthaladó olajvezetéken naponta megközelítőleg 1-1 millió hordónyi kőolajat és kőolajszármazékot szállítanak Európába és Amerikába. A Wall Street Journal becslései szerint a csatornán halad át világtermelés két százaléka. Igaz, már korántsem olyan jelentős a szerepe, mint az 1956-os szuezi válság idején volt, ezért ha le is zárnák, rövid távon nem lennének ellátási nehézségek. A bizonytalan egyiptomi helyzet miatt számolni kell a kőolaj árának emelkedésével. A kialakult körülmények azonban már komolyan veszélyeztethetik a közel-keleti energiabiztonságot. Tegnapra virradóra felrobbantottak egy vezetéket a Sínai-félszigeten, amely Jordániába és Izraelbe szállított földgázt. Az, hogy kik követték el a merényletet – amelyet az egyiptomi televízió terrorista akciónak nevezett –, egyelőre ismeretlen. A hatóság beduin törzseket gyanúsít. A robbanás csak a Jordániába tartó vezetéket rongálta meg, de Izrael egyre inkább fenyegetve érzi a biztonságát – számolt be róla az al-Dzsazíra hírtelevízió. az ország gázszükségleteinek 40 százalékát Egyiptomból szerzi be. A jordániai energiavállalat illetékesei azt állították, hogy a helyzetet kezelni tudják, és egyiptomi kollégáik egy héten belül megjavítják a vezetéket. A nemrég menesztett kormány egyik tisztviselője azonban azt nyilatkozta az al-Dzsazírának, éppen attól tartottak, hogy az egyiptomi zavargások a határokon túl is problémákat okozhatnak. A jordániai kormány ígéretet tett arra, hogy a zavargások miatt megemelkedő energiaárakat kompenzálni fogják.

 

400 forintos benzinár

(Munkatársunktól)

Alaposan felbolydult az olajpiac az egyiptomi történések hatására. A hordónkénti 100 dollár fölé emelkedő olajár csak azért nem robbantotta a hazai benzinárakat, mert a dollárral szemben éppen erősödött a forint. Hullámzik az olajpiac, hol felerősödnek, hol valamelyest alábbhagynak az aggodalmak, de amíg Egyiptomban nem rendeződik a belpolitikai helyzet, addig alapvetően az áremelkedés van napirenden – vélekedett Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház elemzője, hozzátéve: pró és kontra számos érv felhozható, egyik oldalon az egész közel-keleti térségre átterjedő válsággal érvelnek, a másikon szuezi útvonal jelentőségét kérdőjelezik meg. Az egyiptomi válságot megelőző hetekben még úgy kalkuláltak az elemzők, hogy a nyári szezonális áremelkedés hozhatja el nálunk a 400 forintos benzinárat. Nos, a mostani olajár emelkedés nyomán arra lehet számítani, hogy ez jóval előbb is bekövetkezhet, amennyiben gyengül a most még viszonylag erős forint.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!